Erat zařídil vítězství nad Washingtonem, Fleischmann se dotáhl na Jágra

NEW YORK

Gólem a asistencí zařídil Martin Erat v úterním utkání NHL vítězství Nashvillu nad Washingtonem 3:1. Český útočník nejdříve pomohl v 56. minutě svou třetí brankou v sezóně srovnat skóre na 1:1 a pak v poslední třetině pětadvacet sekund před závěrečnou sirénou ideálně přihrál Colinu Wilsonovi na vítězný gól Predátorů. Tomáš Fleischmann přispěl gólem a asistencí ke kanonádě Floridy, která přejela Dallas 6:0 a bodově se dotáhl na Jaromíra Jágra.

Martin Erat (vpravo) bojuje u hrazení s Nicklasem Backströmem z Washingtonu.

Gólman Tomáš Vokoun v brance Capitals tak nakonec prohrál souboj dvou aktuálně nejlepších gólmanů NHL s Pekkou Rinnem, když inkasoval dvakrát z třiceti střel, zatímco jeho protějšek si připsal 39 úspěšných zásahů a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Efektní zákroky brankářů

Oba brankáři se celý zápas předháněli v efektivních zákrocích a 55 minut drželi čisté konto. Jako první nakonec inkasoval Rinne, když v čase 55:14 zlomil bezbrankové skóre Troy Brouwer. Už o 28 sekund později však Vokouna překonal reprezentační spoluhráč Erat, když po akci Shea Webera střílel do odkryté branky.

Erat byl pak hlavním strůjcem vítězného gólu. V poslední minutě se na chvíli ocitl zcela sám před Vokounem, šikovnou kličkou ho vylákal mimo tyče a přihrávkou zpoza branky našel Colina Wilsona, jenž pohodlně zavěsil. Capitals se vzápětí odhodlali k power-play, které už po 5 sekundách ukončil přesnou střelou ze středního pásma Shea Weber.

Vylepšil si bilanci

Fleischmann si vylepšil bilanci v sezóně na sedm branek a deset asistencí a vyhoupl se do čela produktivity Čechů před Jaromíra Jágra, který má rovněž 17 bodů, ale méně vstřelených branek.

Fleischmann v 36. minutě zvýšil vedení Floridy nad Dallasem na 3:0, když si v útočném pásmu obhodil jednoho z obránců a zavěsil pohotovou střelou zápěstím do horního rohu branky. V poslední minutě druhé třetiny pak Fleischmann stál na začátku kombinace v útočném pásmu, která vedla ke čtvrtému gólu.

Na dělovku Tomáše Fleischmanna gólman Dallasu Kari Lehtonen nedosáhl.foto: ČTK/AP/Tony Gutierrez

Panteři potvrdili pověst nejlepšího týmu ligy na hřištích soupeřů, kde vyhráli už počtvrté v řadě a celkově posedmé z deseti zápasů. "Nevím, čím to je, ale venku hrajeme uvolněněji," poznamenal útočník Stephen Weiss, který si v utkání připsal gól a dvě asistence. "Doma také tolik nedbáme na defenzivu, snažíme se hlavně útočit a pobavit fanoušky."

V brance Floridy se poprvé v sezóně objevil Scott Clemmensen, jemuž dal kouč Kevin Dineen na poslední chvíli přednost před Josém Theodorem. Clemmensen se odvděčil spolehlivým výkonem, zlikvidoval všech 25 střel a vychytal své sedmé čisté konto v NHL.

Hejduk poprvé s céčkem kapitána

Premiéru s kapitánským céčkem na dresu prožil útočník Milan Hejduk, jeho Colorado ale prohrálo v Pittsburghu 3:6. Hráči Avalanche přitom i díky jedné Hejdukově přihrávce vedli po první třetině 3:1 a ještě po dvou třetinách 3:2. Absolutně však nezvládli vstup do třetího dějství, v němž během úvodních deseti a půl minuty inkasovali čtyři góly a zápas ztratili.

"Po první nepovedené třetině jsme si v kabině něco řekli. Výsledek vidíte sami, začali jsme hrát mnohem lépe," prozradil útočník Tučňáků Pascal Dupuis. "Byla to ostřejší výměna názorů. Jsem rád, že nezůstalo jen u slov, ale že je hráči proměnili v činy," doplnil trenér Dan Bylsma, který ani tentokrát nemohl zařadit do sestavy Sidneyho Crosbyho, jenž se od ledna zotavuje po otřesu mozku.

Vrbata proměnil penaltu

Dobrou aktuální formu potvrdili hokejisté Phoenixu, kteří zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech v Torontu a připsali si šestou výhru z posledních osmi zápasů. Kojoti sice v třetí třetině během dvou minut ztratili dvoubrankový náskok, penaltový rozstřel pak ale vyhráli 2:0, když jedním z úspěšných střelců byl český útočník Radim Vrbata.

Vítězná série Rangers pokračuje

Na sedm zápasů prodloužili svou vítěznou sérii New York Rangers, kteří v městském derby porazili Islanders 4:2. Jen o jednu výhru v řadě méně mají na svém kontě obhájci Stanleyova poháru z Bostonu po vítězství 4:3 nad New Jersey.

Výsledky NHL:
Boston - New Jersey 4:3 (0:0, 1:1, 3:2)
Branky: 35. Kelly, 41. Marchand, 44. S. Thornton, 57. Pouliot - 43. a 47. Palmieri, 31. Clarkson (Sýkora). Střely na branku: 37:30. Diváci: 17.565.
Toronto - Phoenix 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)
Branky: 43. Komisarek, 45. Kessel - 2. Doan, 6. Ekman-Larsson, rozh. nájezd O'Sullivan. Střely na branku: 37:35. Diváci: 19.522.
NY Islanders - NY Rangers 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Branky: 18. Nielsen, 47. Moulson - 15. Avery, 27. Eminger, 56. B. Richards, 60. Callahan. Střely na branku: 33:30. Diváci: 16.234.
Columbus - Minnesota 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
Branky: 7. Vermette, 11. Letestu - 31. Cullen, 31. Johnson, 48. Clutterbuck, 60. Setoguchi. Střely na branku: 45:24. Diváci: 10.833.
Calgary - Ottawa 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 40. Kostopoulos - 50. a 57. Butler, 39. Alfredsson. Střely na branku: 39:32. Diváci: 19.289.
St. Louis - Detroit 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 18. D'Agostini, 31. Steen - 7. Miller. Střely na branku: 37:22. Diváci: 19.150.
Nashville - Washington 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Branky: 56. Erat, 60. Wilson (Erat), 60. Weber - 56. Brouwer. Tomáš Vokoun odchytal za Washington 59 minut, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely na branku: 31:40. Diváci: 14.863.
Dallas - Florida 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)
Branky: 17. Kulikov, 19. Garrison, 36. Fleischmann, 40. Weiss (Fleischmann), 51. Versteeg, 54. Dadonov. Střely na branku: 25:30. Diváci: 10.175.
Pittsburgh - Colorado 6:3 (1:3, 1:0, 4:0)
Branky: 19. J. Staal, 32. Dupuis, 42. Orpik, 45. Malkin, 48. Neal, 51. Letang - 15. McClement (Hejduk), 18. Duchene, 20. Jones. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18.483.