Prusek se zabydluje v brance Senátorů, vychytal nulu

NEW YORK

Potřetí v řadě se v hokejové NHL postavil do branky ottawských Senátorů český brankář Martin Prusek a vedl si velmi dobře. V utkání s Floridou zamkl svou svatyni na sedm západů a vychytal nulu. S chřipkou marodící jednička Senators Patrick Lalime se tak mohla doma v klidu vypotit.

Ve dvou utkáních po sobě dostal Prusek důvěru loni, když vychytal remízu 2:2 s Philadelphií a vítězství 3:1 nad Atlantou. Pak už jen sbíral samostatné starty.

Pruskovi se nepodařil nástup do nového ročníku v podobném stylu jako loni a čelil kritice. Na konci listopadu inkasoval ze šesti střel Atlanty tři góly, ale tuhle můru ze sebe setřásl pondělním vítězstvím nad Philadelphií. "Po pěti šesti zásazích jsem se cítil lépe, sebevědoměji," poznamenal potom Prusek bez pomoci tlumočníka.

A sebevědomě se může cítit i nadále. Na Floridě si připsal druhé vítězství v řadě, Ottawa vyhrála 4:0. Prusek pochytal všech třicet ran a vůbec poprvé v kariéře zaznamenal shutout.

"Zlepšuje se zápas od zápasu," chválil někdejšího gólmana Vítkovic obránce Zdeno Chára. "V utkání s Philadelphií předvedl několik neuvěřitelných zákroků a to jistě posílilo jeho sebevědomí. Hned bylo znát, že je v brankovišti uvolněnější, jistější," dodal slovenský dlouhán, který k výhře pomohl gólem a dvěma asistencemi.

Gólem po asistenci Václava Varadi přispěl Senátorům také Martin Havlát, navíc si do kanadského bodování připsal čárku i za přihrávku.

Vokoun také zářil

Nashville v posledních jedenácti utkáních dokázal devětkrát zvítězit. Nejnovější výhru pomohl zařídit Marek Židlický, jenž v 64. minutě nahrál Scottu Hartnellovi na rozhodující gól.

Velkou zásluhu na úspěšných výsledcích týmu má i gólman Tomáš Vokoun. Nejlepší defenzivní hráč NHL minulého týdne již v šestém utkání po sobě neprohrál, což je klubový rekord. "Je krásné být součástí historie. Vzhledem k tomu, že tohle je mladý tým, tak těch rekordů moc není," nebral Vokoun historický zápis moc vážně.

Do smíchu moc nebylo ligovému veteránovi Ronu Francisovi. Carolina zasypala Nashville sprškou jednačtyřiceti střel, ale Vokouna překonal po nahrávce Josefa Vašíčka pouze Francis. "Jasně jsme je přestříleli, hráli jsme dobře, a přesto jsme prohráli," řekl zklamaný Francis, který vstřelil 451. gól v kariéře a vyrovnal se Stanu Mikitovi na 21. místě v historické tabulce střelců NHL.

Učni z Anaheimu

Jako hokejoví učedníci si museli v Detroitu připadat hráči Anaheimu. Rudá křídla, jejichž branku hájil Manny Legace, si s Mighty Ducks pohrála a bez problémů zvítězila 7:2. Sergej Fjodorov si návrat do města, kde odehrál 13 sezon, asi představoval jinak.

Ruský útočník sice po nahrávce Petra Sýkory a Václava Prospala jednou skóroval, ale to už jeho nový tým prohrával 0:5. Navíc diváci na něj po celý zápas bučeli. "Na utkání jsem se moc těšil. Snažil jsem se to brát bez přílišných emocí. Nikdy bych si ale nepomyslel, že mě to tak dostane," přiznal své rozrušení Fjodorov. "Co se týká fanoušků, tak to považuji za normální reakci. Nevěděl jsem, co mám čekat, ale fanoušci budou fandit Detroitu a ne mně," dodal.

Boston bez trestu

Atlantě nestačily k úspěchu proti Bostonu ani dvě asistence Patrika Štefana. Medvědi zvítězili i díky jedné brance Michala Groška 6:4 a po čtyřech zápasech se mohli radovat z výhry.

Bostonu se navíc podařil husarský kousek. Nejenže dokázal třikrát dotáhnout náskok soupeře, ale především odehrál celý zápas bez jediného trestu. Poslední utkání bez vyloučeného hráče sehrál Boston před dvěma lety v Torontu.

Philadelphie - Pittsburgh 5:2
Třetiny: 2:1, 2:0, 1:1. Branky: 6. Roenick, 11. Somík, 34. Weinrich, 35. Therien, 56. Recchi - 1. Bradley, 53. Abid. Zásahy brankářů: Hackett 32/30 - Caron 39/34.
Carolina - Nashville 1:2 v prodl.
Třetiny: 0:0, 0:0, 1:1 - 0:1. Branky: 44. Francis (Vašíček) - 44. Legwand, 64. Hartnell (Židlický). Zásahy brankářů: Weekes 22/20 - Vokoun 41/40.
Atlanta - Boston 4:6
Třetiny: 2:2, 1:2, 1:2. Branky: Vj. Kozlov (Štefan), 20. Vigier, 23. McEachern (Štefan), 41. Savard - 10. J. Thornton, 20. Green, 28. Grošek, 37. Knuble, 52. Lapointe, 59. Zamuner. Zásahy brankářů: Nurminen 40/35 - Raycroft 30/26.
Florida - Ottawa 0:4
Třetiny: 0:1, 0:2, 0:1. Branky: 2. Chára (Havlát), 27. Alfredsson, 36. Spezza, 49. Havlát (Varaďa). Zásahy brankářů: Luongo 43/39 - Prusek 30/30.
Detroit - Anaheim 7:2
Třetiny: 2:0, 4:1, 1:1. Branky: 34. a 37. Dacjuk, 5. Mowers, 15. Hull, 29. Maltby, 30. Jason Williams, 42. Shanahan - 36. Fjodorov (Sýkora, Prospal), 49. Martensson. Zásahy brankářů: Legace 23/21 - Giguere 24/20 (od 30. Gerber 14/11)
Chicago - Buffalo 2:3
Třetiny: 0:0, 1:1, 1:2. Branky: 33. Berard, 59. McLean - 31. Briere, 42. Kalinin (Kotalík), 53. Afinogenov. Zásahy brankářů: Leighton 28/25 - Noronen 24/22.
Edmonton - Minnesota 0:1
Třetiny: 0:1, 0:0, 0:0. Branka: 11. Gáborík. Zásahy brankářů: Conklin 31/30 - Fernandez 34/34.