V souboji českých brankářů v NHL slavil výhru Prusek

NEW YORK

Zámořská hokejová NHL zažila v sobotu další souboj českých gólmanů a z vítězství se v něm radoval Martin Prusek z Ottawy. Společně s Tomášem Vokounem v brance Nashvillu patřili oba k lepším hráčům na ledě, Prusek si připsal 25 úspěšných zákroků, jeho protějšek 28. Ottawa vyhrála 4:2, když vítězství zařídil sedm minut před koncem Peter Bondra.

Martin Prusek

Domácí Ottawa dvě třetiny v pohodě vedla, když se trefil Mike Fisher a Peter Schaefer po nahrávce Petera Bondry. Do závěrečné části ale vtrhli hosté jako uragán a během osmi minut bylo vyrovnáno - po asistenci Marka Židlického snížil Andreas Johansson, posléze vyrovnal David Legwand. Ottawa pak i díky Pruskovi další nápor odrazila a Bondra jí vrátil vedení, na které už soupeř nedokázal odpovědět.

"Ukázali jsme ducha. Prohrávali jsme o dvě branky, ale dokázali jsme to srovnat a byli jsme zpátky ve hře. Naneštěstí jsme sedm minut před koncem dostali gól, což nás úplně zabilo," zhodnotil průběh zápasu brankář Tomáš Vokoun. xxx Hlavní aktér páteční hromadné bitky s Philadelphií Martin Havlát si pochvaloval, že jeho tým sehrál dobrý závěr utkání. "Včera to byla pořádná rvačka, ale dnes jsme se z toho dokázali dostat. Ztratili jsme vedení, ale dál tvrdě makali a nakonec dali i gól," liboval si český útočník.

Šatan režíroval debakl Maple Leafs

S Ottawou bojuje o první příčku v divizi a zároveň i ve Východní konferenci Toronto. Proti Buffalu to však nevypadalo, že hraje jeden z nejlepších týmů zámořské soutěže a domácí Maple Leafs prohráli 1:5. Robert Reichel si připsal bod za nahrávku na jediný domácí gól.

Největší zásluhu na překvapivém debaklu kanadského celku měl slovenský kanonýr Miroslav Šatan, který jednu branku dal a na dvě nahrál. Šatan v posledních dnech čeká na výměnu. Po své trefě v oslabení oslavil gól originálně - pravou ruku si přiložil k uchu a simuloval telefonní hovor. "Řekli mi, že mám čekat telefon. Pokaždé, když jej slyším, tak mám takové chvění. Už to mám prostě v podvědomí," vysvětloval gesto útočník Sabres.

Pittsburgh letos poprvé vyhrál

V Pittsburghu se diváci poprvé v tomto kalendářním roce radovali z výhry domácího týmu. Po šestnácti neúspěšných pokusech se 'Tučňáci' dokázali sebrat z devítigólového debaklu od Nashvillu a porazili finalistu loňského Stanleyova poháru Anaheim 2:1.

Nemalou zásluhu na tom vedle vynikajícího gólmana Andyho Chioda měl i český obránce Josef Melichar, který přihrál na vítěznou branku. "Byl to zápas plný chyb. Posledně jsem je dělal já, teď zase soupeř. Je to krásný pocit, když konečně zlomíte takovou sérii," vysvětloval Melichar zámořským novinářům.

Statistika sobotních zápasů NHL:
Boston vs. Atlanta 2:2 po prodl.
Třetiny: 1:0, 0:0, 1:2 - 0:0, Branky: 7. Gončar, 55. Knuble - 43. McEachern (Štefan), 47. Heatley. Střely na branku: 31:26. Diváci: 16 853.
Carolina vs. New Jersey 1:4
Třetiny: 0:2, 1:1, 0:1, Branky: 40. Cole - 4. Madden, 10. Rafalski, 29. Eliáš, 42. Langenbrunner. Střely na branku: 26:20. Diváci: 15 485.
Columbus vs. Vancouver 0:4
Třetiny: 0:1, 0:2, 0:1, Branky: 14. Öhlund, 25. Cooke, 32. Näslund, 42. Bouck. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18 136.
New York Islanders vs. St. Louis 2:4
Třetiny: 0:0, 2:3, 0:1, Branky: 32. J. Blake, 40. Parrish - 26. Demitra, 30. M. Rycroft, 40. Tkachuk, 60. Čajánek. Střely na branku: 41:18. Diváci: 14 837.
Ottawa vs. Nashville 4:2
Třetiny: 1:0, 1:0, 2:2, Branky: 9. Fisher, 24. Schaefer, 53. Bondra, 60. Marián Hossa - 42. A. Johansson (Židlický), 48. Legwand. Střely na branku: 31:27. V brance Ottawy odehrál celý zápas Martin Prusek a chytil 29 střel. V brance Nashvillu odehrál celý zápas Tomáš Vokoun a chytil 23 střel. Diváci: 18 500.
Toronto vs. Buffalo 1:5
Třetiny: 0:3, 1:1, 0:1, Branky: 27. Tucker (Reichel) - 6. a 13. Roy, 16. Briere, 31. Campbell, 49. Šatan. Střely na branku: 33:32. Diváci: 19 406.
Florida vs. Tampa Bay 3:5
Třetiny: 1:3, 0:2, 2:0, Branky: 10. a 53. Bure, 46. Horton, - 2. Afanasenkov, 16. Andreychuck, 19. Stillman, 23. Boyle, 35. Dingman. Střely na branku: 32:30. Diváci: 17 509.
Pittsburgh vs. Anaheim 2:1
Třetiny: 2:1, 0:0, 0:0, Branky: 3. Jackman, 13. Bradley (Melichar) - 40. Rucchin. Střely na branku: 28:27. Diváci: 14 286.
Washington vs. Philadelphia 2:1
Třetiny: 1:0, 1:0, 0:1, Branky: 14. Halpern, 31. Carter - 60. Handzuš. Střely na branku: 20:25. Diváci: 18 277.
Los Angeles vs. Montreal 2:4
Třetiny: 0:0, 1:2, 1:2, Branky: 38. E. Belanger, 60. Klatt - 56. a 60. Zedník, 26. Begin, 27. Perreault. Střely na branku: 48:24. Diváci: 18 258.