Calgary sahá po finále Stanley Cupu, hraje ale doma

SAN JOSE

Domácí prostředí, to je výhoda jako hrom a zvlášť ve vypjaté atmosféře play-off NHL. Ve finále Západní konference mezi San Jose a Calgary tohle tvrzení ale pořádně kulhá. Ani v pátém zápase série totiž domácí tým nevyhrál, Žraloci podlehli Calgary 0:3 a kanadský celek je jediný krok od finálového boje o slavnou hokejovou trofej.

Hokejisté Calgary vyhráli v průběhu letošního play-off poosmé na ledě soupeře a nemají daleko ke zlomení rekordu z roku 1995, kdy New Jersey dokázalo triumfovat v cizím prostředí desetkrát (hráči Devils předvedli stejný kousek i v roce 2000). Série se nyní stěhuje opět do Calgary, šestý zápas je na programu ve středu.

Pokud hráči ze země javorového listu postoupí, budou prvním kanadským týmem ve finále Stanleyova poháru od roku 1994. Pro Calgary by navíc byla finálová účast první od roku 1989, kdy proslulý pohár - tehdy v sestavě s Jiřím Hrdinou - navíc i vyhrálo.

Plameny ve střelecky poměrně chudém zápase dominovaly už v první třetině, kdy gólmana Nabokova překonal v sedmé minutě v oslabení Jarome Iginla a o dvě minuty později přidal další branku Marcus Nilson. Po polovině druhé třetiny pak přidal třetí zářez Calgary Craig Conroy a o výsledku bylo rozhodnuto.

Hokejisty San Jose jako by  přešel hlad po vítězství, díky němuž dokázali předešlá dvě utkání na ledě Calgary vyhrát. Působili odevzdaně, gólman Jevgenij Nabokov pustil tři branky po hrubých chybách svých spoluhráčů.

Na druhé straně kluziště vychytal brankář Miikka Kiprusoff pouhý den poté, co jej po dvou třetinách a čtyřech obdržených gólech střídal Roman Turek, svůj čtvrtý shutout v play-off.

Play-off NHL, finále Západní konference
San Jose - Calgary 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
Branky: 7. Iginla, 9. Nilson, 33. Conroy. Zásahy brankářů: Nabokov 21/18 - Kiprusoff 19/19.
Stav série: 2:3 (zápasy 3:4 pp, 1:4, 3:0, 4:2, 0:3)