St. Louis - Winnipeg 0:1Neprůstřelný Pavelec! Podruhé v řadě udržel nulu. Voráček má další body. Dosáhne na trofej?

New York

Český gólman Ondřej Pavelec čistým kontem v St. Louis výrazně přiblížil Winnipeg mezi postupující do play off NHL. Po výhře 1:0 byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Jakub Voráček dvěma asistencemi přispěl k výhře Philadelphie nad NY Islanders 5:4. Český útočník se svým týmem je už delší dobu ze hry o play off, udržuje si ale naději na vítězství v kanadském bodování soutěže.

Ondřej Pavelec z Winnipegu při utkání se St. Louis.

Pavelec vychytal čisté konto druhý den po sobě, když tentokrát zlikvidoval všech 30 střel na ledě St. Louis. Navázal na pondělní výkon: 32 zákroky se zasloužil o výhru 2:0 v Minnesotě. Jeho neprůstřelnost trvá už 122 minut a 5 sekund.

Nejlepší zákrok předvedl v první třetině, kdy lapil hokejkou dorážku Jadena Schwartze do odkryté branky. Jediný gól zápasu vstřelil ve 23. minutě Chris Thorburn. "Není nic lepšího než vynulovat dva takhle dobré týmy. Náš brankář dnes podal další opravdu velmi dobrý výkon," řekl trenér Winnipegu Paul Maurice.

Jednou Pavelcovi pomohli i rozhodčí. Ve druhé třetině inkasoval po rychlém protiútoku, na jehož konci stál Paul Stastny. Sudí ale gól nakonec neuznali a syna slovenské legendy Petera Šťastného vyloučili za sekání.

"Nechápu to. Byl to klasický souboj o lepší pozici. Viděl jsem přihrávku, tak jsem se snažil udělat si prostor tělem. Nemyslím si, že v tom bylo něco nedovoleného," divil se Stastny. Obránce Tyle Myers měl ale jiný názor. "Myslím, že bylo jasně vidět, jak mi vyrazil hokejku z ruky. Není o čem diskutovat."

Hudler asistoval

K důležité výhře Calgary 3:2 nad Arizonou asistencí na vítězný gól přispěl Jiří Hudler. V 50. minutě ve středním pásmu ustál souboj, kotouč převzal Sean Monahan a rychlý útočný výpad sám zakončil. Winnipeg i Calgary odskočily týmu Los Angeles, který překvapivě prohrál 2:4 v Edmontonu, ale na deváté pozici má stále ještě naději na postup.

Jets mají před Los Angeles tříbodový náskok, Flames dvoubodový. Winnipeg a Calgary budou na závěr hrát mezi sebou, Pavelcův tým ještě před tím čeká zápas s Coloradem a Calgary právě s Los Angeles.

Jistou účast ve vyřazovacích bojích už mají hokejisté Vancouveru a Minnesoty, která zvítězila 2:1 v Chicagu.

Ve Východní konferenci se Ottawa dotáhla bodově na osmý Boston po famózním obratu proti Pittsburghu a výhře 4:3 v prodloužení. Po první třetině přitom prohrávala 0:3. Boston má ovšem utkání k dobru.

"Zase jsme ukázali, že se nikdy nevzdáváme. Zápas co zápas prostě bojujeme až do konce," pravil útočník Ottawy Mark Stone, který se na obratu podílel dvěma góly, včetně vítězného v polovině prodloužení. Jeden z kandidátů na cenu pro nejlepšího nováčka roku tak skóroval pětkrát v posledních čtyřech zápasech.

Pittsburgh prohrál počtvrté v řadě, na postup do play off se tak ještě nadře. Klíčový může být už páteční souboj s New York Islanders, kteří prohráli 4:5 na ledě Philadelphie a rovněž ještě nemají postup jistý.

Vedle Voráčka bodovali i jeho největší konkurenti v kanadském bodování. John Tavares v dresu Islanders zaznamenal gól a dvě asistence a Sidney Crosby z Pittsburghu k jedné brance připojil přihrávku. Oba mají o dva body více než český útočník. Stále nerozhodnutá tak zůstává bitva o Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče.

Majitele už má Prezidentova trofej pro nejlepší tým základní části. Zajistili si ji hokejisté New Yorku Rangers výhrou 4:2 v New Jersey, za které jednou skóroval Patrik Eliáš. Druhý Anaheim už je nemůže předstihnout.

Rangers vyhráli základní část také v roce 1942 a po zavedení Prezidentovy trofeje pak v letech 1992 a 1994. Cena se uděluje od roku 1986 a po jejím zisku se podařilo vyhrát i Stanleyův pohár jen sedmi klubům. Předloni se to povedlo Chicagu, předtím to dokázal naposledy v roce 2008 Detroit, stejný klub se radoval také v roce 2002. V základní části i v play off triumfovaly v jednom ročníku také Edmonton (1987), Calgary (1989), New York Rangers (1994), Dallas (1999) a Colorado (2001).

Statistika NHL:
New Jersey - NY Rangers 2:4 (1:2, 0:0, 1:2)
Branky: 18. Eliáš, 52. Bernier - 14. Hayes, 15. McDonagh, 51. Sheppard, 59. Hagelin. Střely na braku: 21:40. Diváci: 16 592. Hvězdy utkání: 1. Hayes (Rangers), 2. Bernier, 3. Greene (New Jersey).
Philadelphia - NY Islanders 5:4 (2:0, 1:1, 2:3)
Branky: 13. a 18. Giroux (na obě Voráček), 31. Bellemare, 43. Colaiacovo, 60. Schenn - 49. a 60. Lee, 30. Tavares, 59. Boychuk. Střely na branku: 27:40. Diváci: 17 927. Hvězdy utkání: 1. Giroux, 2. Streit, 3. Mason (všichni Philadelphia).
Ottawa - Pittsburgh 4:3 v prodl. (0:3, 1:0, 2:0 - 1:0)
Branky: 41. a 63. Stone, 35. Pageau, 59. Hoffman - 1. Crosby, 6. Bennett, 15. Hörnqvist. Střely na branku: 44:28. Diváci: 20 263. Hvězdy utkání: 1. Stone, 2. Hoffman, 3. Pageau (všichni Ottawa).
Detroit - Carolina 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Branky: 32. Zetterberg, 42. Nyquist, 52. Dacjuk (Židlický) - 35. Gerbe, 38. Terry. Střely na branku: 25:32. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Dacjuk, 2. Zetterberg (oba Detroit), 3. Terry (Carolina).
Edmonton - Los Angeles 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky: 23. a 60. Fraser (na druhou Musil), 31. Pouliot, 46. Pitlick - 26. Muzzin, 50. Doughty. Střely na branku: 22:27. Diváci: 16 839. Hvězdy utkání: 1. Pitlick, 2. Pouliot (oba Edmonton), 3. Doughty (Los Angeles).
St. Louis - Winnipeg 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 23. Thorburn. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 30 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 30:31. Diváci: 19 616. Hvězdy utkání: 1. Pavelec (Winnipeg), 2. Allen, 3. Reaves (oba St. Louis).
Chicago - Minnesota 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky: 59. Bickell - 50. Granlund, 54. Zucker. Střely na branku: 33:30. Diváci: 21 851. Hvězdy utkání: 1. Dubnyk, 2. Granlund (oba Minnesota), 3. Crawford (Chicago).
Colorado - Nashville 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky: 36. Iginla, 36. O'Reilly, 48. Hishon - 6. Jarnkrok, 42. Ellis. Střely na branku: 23:42. Diváci: 13 561. Hvězdy utkání: 1. Hishon, 2. O'Reilly, 3. Iginla (všichni Colorado).
Calgary - Arizona 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 9. Gaudreau, 42. Jones, 50. Monahan (Hudler) - 38. Crombeen, 48. Cunningham. Střely na branku: 32:24. Diváci: 19 289. Hvězdy utkání: 1. Monahan, 2. Stajan, 3. Wideman (všichni Calgary).