Jágr dvěma góly zařídil výhru Rangers

NEW YORK

Český hokejista Jaromír Jágr dvěma góly v poslední třetině zařídil výhru 5:3 svého týmu New York Rangers v premiérovém utkání nového ročníku NHL na ledě Philadelphie. Na obě branky mu přihrál Martin Straka, jednu asistenci si připsal i Martin Ručinský. Góly stříleli i další čeští hráči - Lang, Bulis, Krajíček, Vrbata a Prospal.

Jaromír Jágr ukázal ve znovuzahájené NHL svoji třídu. Dvěma přesilovkovými góly v závěrečné třetině nasměroval New York Rangers k výhře 5:3 nad silnou Philadelphií. V dresu Flyers si dvě asistence připsala posila Peter Forsberg. Brankář Philadelphie Robert Esche měl ve druhé třetině štěstí při penaltě Švéda Nylandera, který po faulu Forsberga trefil tyč.

Start nového ročníku se nepovedl Pittsburghu, který prohrál na ledě New Jersey jasně 1:5. Jediný gól Tučňáků vstřelil až v závěrečné třetině v početní výhodě Mark Recchi, asistenci si připsal i nováček Sidney Crosby. Kapitán Penguins Mario Lemieux tak v den svých narozenin příliš radosti neměl.

Ovečkin zahájil skvěle

Lépe se vedlo dalšímu sledovanému nováčkovi, Rusovi Alexandru Ovečkinovi. Jednička draftu z loňské sezóny dvěma góly nasměrovala Washington k výhře nad Columbusem 3:2. Ovečkin předvedl svoji třídu hned při prvním střídání, kdy po odehraných 40 sekundách tvrdým bodyčekem sestřelil Slováka Radoslava Suchého za brankou Blue Jackets.

Oba góly Columbusu vstřelil Dan Fritsche, na každou jeho branku hned vzápětí dokázal Ovečkin odpovědět a vyrovnat. Víteznou trefu si připsal v přesilovce Dainius Zubrus.

Ve sledované kanadské bitvě prohrálo Toronto s Ottawou 2:3 po historicky prvních samostatných nájezdech v NHL. Vítězný gól vsítil Dany Heatley. Uspěl i Švéd Daniel Alfredsson, který už v základní hrací době skóroval dvakrát. Výhru Senators jistil v brance Dominik Hašek 23 zákroky. Na obě branky Toronta přihrál Tomáš Kaberle.

Češi byli v premiérách vidět

V zahajovacích zápasech stříleli branky i čeští hokejisté a většinou přispěli k výhrám svých celků. Obránce Lukáš Krajíček přesilovkovým gólem v 57. minutě jistil výhru Floridy 2:0 nad Atlantou, Robert Lang taktéž v početní výhodě uzavíral skóre zápasu Detroit - St. Louis na 5:1.

Gólem a dvěma přihrávkami dirigoval obhájce titulu Tampu Bay k výhře 5:2 nad Carolinou Václav Prospal, další mistr světa z Vídně Radim Vrbata v dresu Hurricanes právě po brance Prospala vyrovnával na průběžných 1:1.

Jan Bulis, který získal v minulé sezóně titul s Pardubicemi, skóroval při výhře Mnotrealu v Bostonu 2:1. Vítěznou trefu zařídil 11 sekund před koncem zápasu Michael Ryder.

Výsledky středečních zápasů NHL:
Boston - Montreal 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 18. Bergeron - 11. Bulis (Bonk), 60. Ryder. Střely na branku: 30:21. Diváci: 17.565.
Buffalo - New York Islanders 6:4 (1:1, 2:1, 3:2)
Branky: 26. a 51. Briere, 43. a 60. Afinogenov, 4. Dumont, 36. Campbell - 7. Campoli, 34. Jašin, 50. Žitnik, 54. J. Blake. Střely na branku: 39:26. Diváci: 15.702.
Philadelphia - New York Rangers 3:5 (2:1, 1:1, 0:3)
Branky: 12. Gagne, 14. Knuble, 28. M. Richards - 47. a 52. Jágr (na obě Straka, na první Ručinský), 10. Strudwick (Jágr), 37. Lundmark, 52. Marcel Hossa. Střely na branku: 27:27. Diváci: 19.821.
Washington - Columbus 3:2 (0:0, 3:2, 0:0)
Branky: 28. a 32. Ovečkin, 37. Zubrus - 27. a 31. Fritsche. Střely na branku: 19:37. Diváci: 16.325.
Florida - Atlanta 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 42. Horton, 57. Krajíček. Střely na branku: 29:34. Diváci: 19.250.
New Jersey - Pittsburgh 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky: 17. a 44. Brylin, 37. a 44. Gionta, 20. Parise - 46. Recchi. Střely na branku: 37:37. Diváci: 18.101.
Tampa Bay - Carolina 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
Branky: 2. Prospal, 11. B. Richards (Kubina), 18. Boyle (Prospal), 34. Lecavalier (Prospal), 57. Taylor - 8. Vrbata, 21. Staal. Střely na branku: 30:26. Diváci: 22.120.
Detroit - St. Louis 5:1 (2:1, 3:0, 0:0)
Branky: 2. Dacjuk, 8. Schneider, 23. Samuelsson, 33. Lebda, 37. Lang - 12. Brewer (Čajánek). Střely na branku: 37:14. Diváci: 20.066.
Toronto - Ottawa 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 3. McCabe (T. Kaberle), 59. Lindros (T. Kaberle) - 55., 59. a rozhodující sam nájezd Alfredsson. Brankář Hašek (Ottawa) odchytal 65 minut s úspěšností zásahů 92 procent a při třech samostatných nájezdech neinkasoval. Střely na branku: 25:23. Diváci: 19.452.
Nashville - San Jose 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Branky: 9. Walker, 41. Kariya, 56. Hartnell - 20. Marleau, 28. Ekman (M. Michálek). Brankář Vokoun odchytal 60 minut s úspěšností zásahů 91,7 procenta. Střely na branku: 25:24. Diváci: 17.113.
Minnesota - Calgary 6:3 (2:0, 1:1, 3:2)
Branky: 2., 47. a 60. Chouinard, 20. Burns, 27. Wanvig, 57. T. White - 38. Langkow (Hamrlík), 48. Yelle, 49. Iginla. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19.398.
Chicago - Anaheim 3:5 (1:2, 2:2, 0:1)
Branky: 9. Bell, 29. Curtis Brown, 37. Bourque - 18. a 23. Lupul, 12. Selänne (P. Sýkora), 30. S. Niedermayer, 42. R. Niedermayer. Střely na branku: 39:24. Diváci: 16.533.
Dallas - Los Angeles 5:4 (0:4, 3:0, 2:0)
Branky: 25. a 27. Zubov, 23. Arnott, 51. Guerin, 56. Boucher - 2. a 5. Roenick, 2. Avery, 20. D. Brown. Střely na branku: 30:20. Diváci: 18.532.
Edmonton - Colorado 4:3 (2:2, 1:0, 1:1)
Branky: 1. a 57. Horcoff (Dvořák), 7. Smyth (Dvořák), 37. Stoll - 6. Clark, 9. Laaksonen, 53. Brisebois. Střely na branku: 31:17. Diváci: 16.839.
Vancouver - Phoenix 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Branky: 28. a 52. Näslund, 23. Öhlund - 52. Ballard, 60. Saprykin. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18.630.