Ottawa se skvělým Haškem kapitulovala až v nájezdech

NEW YORK

Hokejisté Ottawy podlehli v pátek v NHL Vancouveru 2:3 po samostatných nájezdech, když bod získal tým z kanadské metropole především díky skvělému výkonu českého brankáře Dominika Haška. Olympijský vítěz z Nagana si připsal 36 zákroků, v rozstřelu inkasoval rozhodující gól z hole švédského útočníka Daniela Sedina.

Hašek se vyznamenal především při několika velkých šancích Brendana Morrisona a dochytal zápas přesto, že se pět minut před koncem základní hrací doby srazil s Toddem Bertuzzim a byl otřesen. Vzápětí se ale vytáhl při šanci Markuse Näslunda, kterému rovněž zneškodnil úvodní nájezd.

Vancouver přestřílel v utkání Ottawu v poměru 37:21, využil však pouze jednu ze třinácti přesilovek, když se hned ve 2. minutě trefil Näslund. Druhý gól Vancouveru dal v závěru první třetiny Henrik Sedin poté, co se Hašek srazil s druhým ze švédských bratrů za brankou. "Jen jsem za pukem a najednou jsem měl hokejku za sebou, co jsem mohl dělat? Tak jsem se tam vrhnul, ale dostali jsme gól," řekl Hašek kanadské televizi TSN.

Ani gól Jaroslava Balaštíka a asistence Davida Výborného s Janem Hrdinou nezajistily body Columbusu, který prohrál 2:5 na ledě Atlanty. V dresu vítězů nahrál na dvě branky Jaroslav Modrý. Hlavní hvězdou večera byl Slovák Ronald Petrovický, který si připsal hattrick po přihrávkách Ilji Kovalčuka. "Trenér mi několikrát naznačil, že musím stále makat. To se vyplatilo," řekl spokojeně Petrovický. Atlanta zvládla zápas i bez zraněného Petera Bondry.

Detroitu pomohly přesilovky

Detroit zdolal Washington 4:3 hlavně díky přesilovým hrám, když proměnil tři ze šesti. Připsal si tak jubilejní dvacáté vítězství v sezoně. "Početní výhody nám docela jdou celou sezonu. Máme na ně šikovné hráče," řekl trenér Red Wings Mike Babcock. V sestavě vítězů se objevil i Jiří Hudler, ale na ledě nestrávil ani tři minuty.

Finský útočník Antti Laaksonen si proti New Jersey nejprve odseděl šest minut na trestné lavici, nakonec ale proměněným nájezdem rozhodl o výhře Colorada 4:3. "Sledoval jsem, že Brodeur chodí stále dolů, tak jsem udělal blafák a přehodil ho," komentoval svůj vítězný gól ze sedmé série.

V brance Avalanche se podruhé v sezoně objevil kazašský gólman Vita Kolesnik. "Chytal tak, jak ho známe z mistrovství světa," prohlásil kouč Joel Quenneville. Coloradský veterán Pierre Turgeon zaznamenal 1300. bod v NHL a je 23. hráčem, jemuž se to vyvedlo.

Washington - Detroit 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 6. Ovečkin, 23. Pettinger, 60. Heward - 19. a 26. Zetterberg, 45. Dacjuk, 58. Lidström. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18 277.
Atlanta - Columbus 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Branky: 26., 27. a 59. Petrovický (na první Modrý), 6. Savard, 28. Aubin (Modrý) - 20. Balaštík (Hrdina), 46. Žerděv (Výborný). Střely na branku: 31:28. Diváci: 14 240.
New Jersey - Colorado 3:4 po sam. nájezdech (0:3, 2:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 26. Pandolfo, 28. Gionta, 31. Gomez - 4. a 19. Brunette, 17. Sakic (Hejduk), rozhodující sam. nájezd Laaksonen. Střely na branku: 31:25. Diváci: 14 240.
Vancouver - Ottawa 3:2 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 2. Näslund, 18. H. Sedin, rozhodující sam. nájezd D. Sedin - 4. Schaefer, 45. Meszároš. Střely na branku: 38:23. Dominik Hašek odchytal v brance Ottawy celý zápas, kryl 36 střel a dvakrát inkasoval, úspěšnost zásahů měl 95 procent. Diváci: 18 630.