Rubriky:

NHL

Kaberle: Nedovedu si představit, že nebudeme v play-off

24. března 2006 10:17

Tomáš Kaberle patří už pravidelně k nejlepším hokejovým obráncům NHL. Zadák Toronta to potvrzuje i v letošní sezóně, když má před koncem základní části nejlepší bilanci v kanadském bodování během své kariéry v zámoří. Toronto se ale překvapivě potácí na hraně postupu do play-off. O situaci ve slavném klubu, nebo olympiádě v Turíně vykládal Kaberle v rozhovoru pro deník Právo.

Poslední zápas před odletem do Montrealu jste odehráli vítězně proti Carolině, kde působí váš bratr František. Před sezónou by asi moc lidí netipovalo, že Hurricanes budou jedním z nejlepších týmů NHL a vaše Toronto se bude tvrdě prát o play-off. Jste ze sezóny hodně rozpačitý?
Hlavně se ukazuje, že týmy se po zavedení platových stropů vyrovnaly. Navíc máme nová pravidla. Hraje se rychlejší hokej, což vyhovuje hlavně mladým hráčům a těch má právě Carolina spoustu. Tušil jsem, že budou dobří.

Ale co je s Torontem?
První půlku sezóny jsme měli vážně dost zoufalou. Z posledních sedmi zápasů jsme ale vyhráli šest a teď se s Montrealem a Atlantou honíme o osmou příčku ve Východní konferenci.

V Kanadě se hodně píše o tom, že gólman Belfour už není pro Toronto takovou oporou.
My jsme ale mužstvo a nikdy nebudeme ukazovat na jednoho dva hráče, že za něco můžou. Teď je Eddie zraněný a chytá za nás Švéd Tellqvist. Nám se naštěstí hodně daří v přesilovkách, v nich v poslední době dokážeme rozhodovat zápasy. Při hře pět proti pěti je to o poznání horší.

Vy sám máte nejlepší bilanci v kanadském bodování v kariéře - 7 gólů a 50 asistencí, není to pro vás trochu schizofrenní situace? Šestkrát v řadě jste hrál s Torontem v play-off a najednou by se vám vyřazovací boje mohly vyhnout, i když jste v týmu jedním z hlavních tahounů.
Priorita je pro mě play-off, nedovedu si vůbec představit, že by v něm Toronto nebylo. Na druhou stranu mě těší, že od kouče Pata Quinna cítím velkou důvěru. Člověk je na ledě pomalu půl hodiny za zápas a za takovou dobu už stihne něco vymyslet.

V době, kdy ostatní odpočívali, jste hrál na olympiádě a taky patřil k nejvytíženějším hráčům, neunavuje vás letos hokej až příliš?
S každým zápasem je to horší, tělo dostává vážně velký "záhul". O to víc si cením volných dnů, kdy můžu trochu víc relaxovat. Ale takových letos vážně moc není. Posledních dvacet zápasů v základní části, to už je honička úplně stejná jako v play-off. Tlačí se tam strašně moc mužstev a rozdíly jsou minimální.

Hrajete teď dvakrát po sobě s Montrealem, jsou tahle kanadská derby hodně vyhecovaná?
Pro celou Kanadu jsou to absolutně nejzajímavější zápasy. Vždycky jsou fanoušci v hale tak půl na půl, takže je to boj i v hledišti. Teď navíc Montreal ztrácí na osmou Atlantu bod, my čtyři, čili to bude velká bitva.

Váš bratr je s Carolinou za vodou, co na vaše snažení dostat se do bojů o Stanley cup říká?
Jsme v kontaktu prakticky každý druhý den a probíráme to. Každá sezóna je prostě jiná.

Po návratu z olympiády jste zase okamžitě naskočil do kolotoče NHL. Měl jste čas zhodnotit, co pro vás bronz z Turína znamená?
Všichni jsme tam jeli pro zlato a lidi to od nás čekali. Nakonec jsem ale rád, že jsme se po tom výbuchu se Švédy ještě dali dohromady a proti Rusům to nezabalili. Tu medaili budu mít přece celý život.

Co jste říkal na ohlasy fanoušků?
Já se zase moc nehrnul do čtení reakcí lidí na internetu, ale na můj vkus tam bylo kritiky až moc. Pro nás nebylo zrovna příjemné odehrát osm zápasů v jedenácti dnech a podle toho ty výkony vypadaly. Nahoru, dolů. Tomu se ale na turnaji nevyhnul skoro žádný tým.

Váš táta je bývalý vynikající reprezentant, jak se na české vystoupení na olympiádě tvářil on?
Táta byl nadšený, že jsme nakonec přehráli Rusy. To byl pro něj náš nejlepší výkon a ty Švédy už nám ani moc nepřipomínal.

V Kanadě z turínského výsledku moc vyskakovat nemohli, jak ten výbuch, kdy vypadli už ve čtvrtfinále, nesli?
V Kanadě si všichni mysleli, že obhájí zlato ze Salt Lake City. Zklamání bylo obrovské, ale pro hokej bylo dobré, že o medaile usilovalo osm týmů včetně Švýcarska, které porazilo nás i Kanadu.

V zámoří bývá zvykem, že medailistům z olympiády připraví kluby přímo na ledě oslavu, jak probíhala u vás?
Před zápasem doma jsme jeli doprostřed ledu. Proběhl krátký aplaus a to bylo tak všechno. Tahle sezóna je tak nabitá, že na oslavy vůbec není čas. Za čtyři roky ve Vancouveru by to mohli vyřešit trochu jinak.

Nedobíral si vás trochu švédský spoluhráč z Toronta Sundin? Při turínském semifinále vám párkrát rukavicí přejel po obličeji...
To se od něj na ledě dalo čekat. Ale jinak je to vynikající kluk, tahoun mužstva, bez kterého se neobejdeme.

Už jste přemýšlel, zda byste v případě neúčasti v play-off startoval na mistrovství světa v Lotyšsku?
To je ještě daleko. Záleží na tom, jak bych se cítil. V této chvíli si nedovedu představit, že bychom neudělali play-off.

Mluvil o tom s vámi třeba kouč Hadamczik nebo někdo z vedení reprezentace?
Ne. Oni vědí, že to záleží až na momentálním stavu hráče po skončení sezóny.

Marek Burkert, Právo

Zrušit


Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..