Hokejisté Ruska a Kanady postoupili do semifinále MS osmnáctek

CRIMMITSCHAU/DRÁŽĎANY

Hokejisté Ruska a Kanady postoupili do semifinále mistrovství světa hráčů do 18 let v Crimmitschau. Sborná zdolala Finsko 5:2 a utká se v sobotu v boji o finále se Švédskem. Kanada zvítězila po boji nad domácím Německem a čekají ji v semifinále Spojené státy americké.

Sborná oplatila Finsku porážku z loňského souboje o bronz na světovém šampionátu v Minsku. Suomi sice dvakrát vyrovnali, ale v 50. minutě nasměroval Rusko k postupu trefou na 3:2 Nikita Kučerov. Výsledek ještě pojistili svým druhým gólem v utkání Anton Slepyšev a do prázdné branky Nikita Nestěrov.

Kučerov si gólem a asistencí vylepšil bilanci na pozici nejproduktivnějšího hráče turnaje na 17 bodů za devět branek a osm asistencí z pěti utkání.

Němci, kteří ještě loni hráli v divizi I, sice už v 75. sekundě prohrávali, ale ještě v první třetině stav otočili a favorita trápili. Na vyrovnání Bretta Ritchieho totiž odpověděl ve 42. minutě Alexander Ackermann, ale Kanaďané díky přesilovkovým gólů Morgana Riellyho a Nicka Cousinse odvrátili porážku.

Ve skupině o udržení Švýcaři zdolali nováčka elitní skupiny Norsko 4:1 a výhra Česka nad Slovenskem jim definitivně zajistila záchranu. Sestupují Slovensko a Norsko.

Mistrovství světa hokejistů do osmnácti let v Crimmitschau a Drážďanech:
Čtvrtfinále:
Rusko - Finsko 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 36. a 56. Slepyšev, 20. Ivanjuženkov, 50. Kučerov, 59. Nestěrov - 34. Aaltonen, 45. Salomäki.
Kanada - Německo 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)
Branky: 2. Murray, 40. Ritchie, 51. Rielly, 56. Cousins - 7. Pföderl, 13. Riedel, 42. Ackermann.
O udržení (Drážďany):
Švýcarsko - Norsko 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 50. a 59. Richard, 39. Guerra, 40. Martschini - 25. Hoff.
Česká republika - Slovensko 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. T. Hertl (Jaškin, Hampl), 24. Sedlák z trestného střílení, 51. Matai (Hrbas), 60. Sedlák - 7. B. Mráz (Daňo, Hinďoš), 19. Rapáč (Korím, Bezuška), 26. Daňo (Korím). Rozhodčí: Sidorenko (Běl., Warschaw (USA) - Dussureault (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 8:2, navíc Šidlík (ČR) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 500.
Sestava ČR: Machovský - Růžička, Hrbas, Musil, Jeník, Šidlík, Kvapil, T. Pavelka - Frk, Hyka, Sedlák - Hertl, Hampl, Jaškin - Matai, Švihálek, Rousek - Faksa, Beránek, Beran - Moravec. Trenéři: Jiří Šolc a Martin Hosták.