Rubriky:

Ostatní

Další fádní obhajoba? Boxuj v Americe, vyzývají fanoušci Klička

15. listopadu 2014 09:43 - Hamburk

„Profesionální box by měl být i trochu show,“ tvrdí s oblibou český rohovník Ondřej Pála. V podání šampióna těžké váhy Vladimira Klička se pěstní šerm proměnil sice v efektivní, ale nepříliš efektní chirurgický zákrok s předem známým výsledkem.

 

Fabian Bimmer, Reuters

Osmatřicetiletého Ukrajince čeká v sobotu hamburská obhajoba pásu IBF. Soupeř? Bulhar Kubrat Pulev, v amatérech mistr Evropy, který z dosavadních dvaceti duelů v profiringu neprohrál ani jeden. Už z toho je jasné, že třiatřicetiletý Bulhar rozhodně není žádný nazdárek. Ze známých jmen porazil třeba Ustinova, Thompsona, Dimitrenka. Přitažlivost tohoto zápasu však není nikterak gigantická, hlavně směrem do zámoří.

V USA jsou největší boxerské duely tradičně doménou placených kanálů. K největším hitům na nich patřily souboje Mikea Tysona s Evanderem Holyfieldem a s Lennoxem Lewisem, které díky systému PPV (Pay-per-view), dokázaly vydělat přes 100 miliónů dolarů. O tom si v případě Kličkových duelů mohou promotéři nechat jen zdát.

Ukrajincův management je v poslední době z mnoha stran kritizován za výběr oponentů, o jejichž konkurenceschopnosti by se dalo pochybovat. Scénář je vždy podobný: duel se pravidelně koná v Německu a pak už se jen čeká, zda soupeři padnou před limitem jako Francouz Mormeck, Ital Pianeta či Australan Leapai, nebo snad Kličkovy mordy ustojí, což zvládl polský obr Wach. Ten byl ale hned po zápase obviněn z užití steroidů. „Jinak by Vladimirovy bomby absolutně nemohl zvládnout," hlásil Kličkův manažer Bernd Bönte.

S americkým soupeřem na zámořské půdě se ‚Dr. Ocelové kladivo' utkal naposled před osmi lety, když v Madison Square Garden zničil Calvina Brocka. V New Yorku pak boxoval ještě jednou, to ale v roce 2008 ve slaboučkém zápase vybodoval Rusa Ibragimova.

Klička straší vzpomínka na Las Vegas
Vladimira dosud starší vzpomínka na duben 2004, kdy v Las Vegas zakusil zatím poslední porážku kariéry. Američana Brewstera sice nejprve poslal k zemi, ale v dalším, pátém kole, se začal po ringu podivně motat a byl knokautován. Kličkův tábor se pak vytasil s obviněním, že jeho borci někdo namíchal drogy do pití.

Pokud však nechce Kličko odcházet ze scény s vizitkou ‚ustrašence', bude muset dříve či později odboxovat ještě jeden velký zápas v Americe a proti Američanovi. Jako svérázné promo k takovému střetu by mohly sloužit i klaunské výstupy Shannona Briggse, v nichž se inspiroval britskými kolegy Davidem Hayem a Dereckem Chisorou.

Dvaačtyřicetiletému boxerovi, jenž byl v roce 2006 šampiónem WBO v těžké váze, jakoby nestačily fraktury v obličeji a otřes mozku s podezřením na vnitřní krvácení, jež utrpěl před čtyřmi lety v jednostranném souboji s Vladimirovým bratrem Vitalijem.

„Já jsem opravdovým šampiónem. Bojuj se mnou!" hulákal letos na mladšího z Kličků před tréninkem v Los Angeles. O pár dnů později si Vladimira našel znova a trvalo několik minut, než ho z tělocvičny vykázali.

Briggs si však jako správný ‚stalker' vyčíhnul Klička i při obědě v restauraci. „Budu chodit tam kam ty, budu jíst co ty," začal provokatér v nátělníku ujídat z Vladimirova talíře. To už šampióna trochu namíchlo a vylil vyblázněnému Briggsovi na hlavu skleničku minerálky, aby ho zchladil.

Briggs dostane, co si zaslouží
Dosavadním vrcholem bylo, když si Kličko vyrazil na Floridě zapádlovat na prkně, Američan kolem něj se svými lidmi kroužil na motorovém člunu, až vlny smetly Ukrajince do vody. „Překročil tím hranici. Nebylo to vtipné, ale nebezpečné. Znáte přísloví, že karma je děvka? I Briggs dostane, co si zaslouží," hřímal Kličko.

Jeho souboj s Briggsem by měl možná masivní reklamu, jenže stodvacetikilový boxer je dávno za svým zenitem a proti vytrénovanému Kličkovi nemá nárok. Volání zámořských fanoušků po Kličkově duelu s Američanem je však pořád silnější.

Jedno žhavé želízko by v USA jistě našli. Mohutný Deontay Wilder neprohrál v profiringu žádný z 32 zápasů. „Do boje s Vladimirem bych šel okamžitě," netají se osmadvacetiletý rodák z Alabamy. Podmínky si však bude klást Kličkův tým a tak se čekání na mnoha fanoušky vysněný duel může ještě pěkně protáhnout. Do hry pak může vstoupit i Haiťan reprezentující Kanadu Bermane Stiverne.

„Není uměním být mistrem světa v tak slabé konkurenci. Dál čekám na šampióna, jako byli Ali, Foreman nebo Frazier," vyjádřil mínění mnohých bývalý boxer a kouč Rostislav Osička.

bum, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní