Rubriky:

Ostatní

Obrovská ztráta nejen pro hokej, reagují na Tichonovovo úmrtí legendy Michajlov, Bure a Treťjak

24. listopadu 2014 15:21 - Moskva/Praha

Jako na velkého trenéra, který pro sovětský i ruský hokej odvedl spoustu neocenitelné práce, vzpomínají na Viktora Tichonova ruské legendy. Moskevský rodák, jenž jako kouč získal se sbornou tři olympijská zlata a osm titulů mistrů světa, zemřel v pondělí ve věku 84 let po dlouhé těžké nemoci.

 

Ivan Sekretarev, ČTK/AP

„Pro hokejový svět je to obrovská ztráta. Podle mého názoru byl Viktor nejlepším trenérem v historii ruského hokeje. Skvělý taktik a stratég, jenž byl schopen dosáhnout velkých cílů. Hodně pro mě znamenal," prohlásil Pavel Bure, který se s Tichonovem potkal v začátcích své hráčské kariéry.

„Už v šestnácti letech mi dal příležitost hrát za CSKA Moskva, čímž se mi splnil sen. A o pár let později jsem pod ním nastupoval i za reprezentaci Sovětského svazu," vzpomíná Bure, jenž byl s Tichonovem i v posledních letech v poměrně úzkém kontaktu.

„Tichonovův přínos pro hokej je prostě neocenitelný. Reprezentaci i CSKA Moskva dovedl k mnoha úspěchům, žádný trenér jich tolik nedosáhl. Byl iniciátorem a propagátorem hry na čtyři pětky, to on ji prakticky přivedl k životu," připomíná bývalý sovětský útočník Boris Michajlov.

Michajlov: Celý svůj život zasvětil hokeji

Ten pod Tichonovem nastupoval nejen v CSKA, ale na konci 70. letech i v národním týmu. „Jeho jméno bude vždycky spojeno s Rudou mašinou, jak byl tým Sovětského svazu nazýván. Je to obrovská ztráta nejen pro hokej, ale pro všechny sporty. Vždycky myslel na mladé, chodil na setkání s dětskými mužstvy a snažil se je udělat lepšími. Celý svůj život zasvětil hokeji. Je moc smutné, že nás opustil," prohlásil dvojnásobný olympijský vítěz.

Tichonovovu památku dnes uctí Kontinentální hokejová liga, všechny její zápasy začnou minutou ticha. Hráči CSKA Moskva, se kterým Tichonov spojil převážnou část své trenérské kariéry, nastoupí s černými páskami na rukávech. Soupeřem CSKA je Petrohrad, v němž působí i Tichonovův vnuk Viktor.

Prezident ruské hokejové federace Vladislav Treťjak přemýšlí, jak vzdát slavnému kouči hold. „Třeba založit turnaj nesoucí jeho jméno. Lidé jako Anatolij Tarasov, Arkadij Černyšev a Viktor Tichonov by neměli být zapomenuti. Viktorovo jméno je vepsáno do historie sovětského a ruského hokeje a musíme si ho stále připomínat a chovat ho v srdcích," apeluje Treťjak, jenž pod Tichonovem nastupoval v CSKA i v národním týmu Sovětského svazu.

škv, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.