Hokejisté utrpěli debakl se Švédskem

STOCKHOLM

Odveta za porážku v úterním přípravném utkání se ve čtvrtek nekonala. Naopak. Zatímco v Jönköpingu sehráli čeští hokejisté se Švédy vyrovnanou partii a podlehli až v prodloužení, ve stockholmské hale Globen bylo utkání v režii domácích a Hadamczikův výběr si odnesl krutý debakl 1:6. Češi tak definitivně ztratili naději na postup do finále Euro Hockey Tour a nemohou být už lepší než poslední.

V opatrném začátku se hrálo dlouho bez šancí a českému týmu nepomohlo ani Emvallovo vyloučení. Přes švédský val se nedokázali pořádně prosadit do útočného pásma a potrestaný švédský útočník mohl hned po návratu z trestné lavice otevřít skóre, ale zblízka minul. V šesté minutě si vypracoval dvě možnosti Hadamczikův výběr. Nejdříve po Netíkově otočce a přihrávce zamířil osamocený Kohn do Henrikssonova betonu, potom zkoušel štěstí po samostatné akci bekhendem Bednář.

Na druhé straně kryl Trvaj lapačkou pokus kapitána Kennyho Jönssona. Vzápětí usedl bratr zadáka druholigového Rögle Jörgen na trestnou lavici, ale čeští hráči se opět v početní výhodě neprosadili do nebezpečného zakončení. Potom dvakrát zahrozil Warg a v 13. minutě už diváci v hale Globen oslavovali vedení. Švédové přečíslili českou defenzívu a Hallberg našel místo u pravé Trvajovy tyče.

EURO HOCKEY TOUR ON-LINE
LG Hockey GamesČesko vs. Švédsko

Ani Fernholmův trest nepomohl českému týmu k vážnější šanci, naopak hráči Tří korunek pak v pěti získávali navrch. Blízko gólu byl Ölvestad a v 17. minutě už Švédové zvýšili na 2:0. Akermanovu ránu od modré čáry tečoval před českým gólmanem Wallin. Tentýž hráč měl vzápětí další možnost a Češi šli po Skuhravého zákroku poprvé do oslabení. To se znásobilo za 16 sekund po Platilově faulu, ale Švédové výhodu nevyužili i díky Trvajově zákroku proti Brembergovi.

Do druhé části vystřídal ve čtvrtém útoku Kohna Huml. Švédové měli nadále převahu, ale vyložených příležitostí oproti úvodnímu dějství ubylo. Až v 27. minutě Trvaj vyškrábl nebezpečný pokus Jörgena Jönssona a kryl i Hannulovu dorážku, potom nadělal českému týmu problémy Lindgrenův tečovaný pokus. Šanci na obrat dala českému týmu přesilovka po faulu Jörgena Jönssona. Už po 15 vteřinách ji využil Balaštík, který z voleje poslal puk do odkryté branky po Rosově průniku před brankoviště.

Odpovědět mohl Davidsson a v 36. minutě se odehrál jeden klíčových okamžiků. Marek vypíchl na obranné modré čáře puk a unikl, ale Henriksson se štěstím odolal. Vzápětí Hannula z brejku uvolnil ideálně Ölvestada, který unikl Hrabalovi, a Švédové znovu vedli o dvě branky. O 49 sekund později se navíc při signalizovaném vyloučení dostal kotouč šťastně před prázdnou branku k Wargovi a výběr Tří korunek pojistil vedení.

V závěrečné třetině si nejdříve připsal několik úspěšných zákroků český gólman a v 47. minutě se dostali do šance Češi, ale Netík v přečíslení dvou na jednoho vypálil nepřesně. Český tým se pak ubránil při Hamrově trestu a poslední naději na lepší výsledek propásl v 44 vteřin trvající přesilovce pěti proti třem. Na Henrikssonovi ztroskotali Balaštík i Hamr. Švédové nakonec ještě zvýraznili brankový rozdíl v přesilových hrách. Dvě minuty před koncem se trefil Hörnqvist a šestnáct sekund před sirénou Hannula.

Druhým soupeřem českých hokejistů na posledním turnaji EHT budou v sobotu od 12 hodin Finové.

Švédsko - Česko 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. Hallberg (Davidsson, Bremberg), 17. Wallin (Akerman, Berglund), 37. Ölvestad (Hannula, J. Jönsson), 38. Warg (Akerman, Tärnström), 58. Hörnqvist (Bremberg, Davidsson), 60. Hannula (M. Johansson) - 34. Balaštík (Rosa, Platil). Rozhodčí: Partanen (Fin.) - Carlman, Lyth (oba Švéd.). Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. Diváci: 8232.
Švédsko: Henriksson - Akerman, Tärnström, Sandström, Hallberg, K. Jönsson, Lindgren, M. Johansson, Fernholm - Warg, Wallin, Berglund - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Martensson, Bäckström, Emvall - Hannula, J. Jönsson, Ölvestad. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Tommy Samuelsson.
Česká republika: Trvaj - Hrabal, Barinka, Hamr, Čáslava, Platil, Blaťák - Bednář, J. Marek, P. Hubáček - Balaštík, Hrdina, Rosa - Irgl, J. Straka, Pletka - Netík, Skuhravý, Kohn (23. Huml). Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.

Rusové otočili zápas s Finskem

Hokejisté Ruska porazili v prvním utkání Švédských her Finsko 4:3 v prodloužení a upevnili si vedení v průběžném pořadí Euro Hockey Tour. Sborná se v Mytišči radovala z vítězství i přesto, že po dvou třetinách prohrávala už 0:3. V třetí třetině ale svěřenci trenéra Vjačeslava Bykova duel, kteří řídil český rozhodčí Martin Homola, vyrovnali a v prodloužení rozhodli o zisku dvou bodů.

Finové měli zápas výborně rozehraný. Díky dvěma gólům Hirschovitse a trefě Aalta vedli 3:0, ale domácí udělali v rozmezí 69 vteřin třetí dvacetiminutovky z duelu drama. V přesilových hrách snížili na 2:3 a v 52. minutě Volkov vyrovnal. Obrat pak dokonal tři vteřiny před koncem prodloužení Kurjanov.

Rusko - Finsko 4:3 v prodl. (0:1, 0:2, 3:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 43. I. Nikulin (Antipov), 44. Kajgorodov (Mozjakin, Kolcov), 52. Volkov (Kajgorodov, Simjakov), 65. Kurjanov (Kolcov, Mozjakin) - 11. Aalto (Hentunen), 21. Hirschovits (Rita), 26. Hirschovits (Aalto, Hentunen). Rozhodčí: Homola (ČR) - Birin, Medvěděv (oba Rus.).
Rusko: Barulin - Kornějev, Kolcov, I. Nikulin, Kondratěv, Grebeškov, Bělov, Vorobjov, D. Bykov - Paršin, Mozjakin, Něprjajev - Simjakov, Kuljomin, But - Kurjanov, Kajgorodov, Volkov - Ščastlivyj, Koňkov, Mirnov - Antipov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Finsko: Noronen - Marko Kiprusoff, Vallin, Aalto, Berg, Mäntylä, Puistola, Marttinen, Niskala - Kuhta, Valtonen, Pirnes - Leino, Bergenheim, Koskenkorva - Haataja, Hentunen, Rita - Pesonen, Saarenheimo, Hirschovits. Trenér: Erkka Westerlund.
Tabulka EHT
1.Rusko10631034:2225
2.Švédsko10411433:2715
3.Finsko10402419:2314
4.ČR10111724:386
Pozn.: Sloupce v tabulce znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.