Rubriky:

Reprezentace

Živě

Lenerovi se nabízejí další posily z NHL

18. dubna 2004 13:22 - PRAHA

O další dva hokejisty se rozšířila možná ekipa zámořských hráčů, s nimž může trenér Slavomír Lener počítat pro nadcházející mistrovství světa. K Romanu Hamrlíkovi z NY Islanders a Petr Čajánkovi ze St. Louis přibyli v neděli ještě Tomáš Vokoun z Nashvillu a Patrik Eliáš z New Jersey.

"Oba kluky zkouším kontaktovat, ale měli zatím vypnuté telefony. Sháním je teď přes třetí osoby. Určitě nepoletí hned dneska. Musí si vyřídit spoustu formalit a lékařské prohlídky. Snad budeme večer vědět více," řekl Lener před nedělním odjezdem speciálním vlakem do Ostravy na odvetu o třetí místo v Euro Hockey Tour proti Rusku.

Čajánek proti Kanadě zřejmě hrát nebude

S Čajánkem a Hamrlíkem je na dalším postupu dohodnutý. S útočníkem St. Louis zřejmě Lener nebude moci počítat ani v posledním přípravném utkání před šampionátem ve čtvrtek proti Kanadě.

"Jsme domluveni, že si zavoláme v pondělí, co bude dál. Když vypadl brzo, tak by bylo lepší, aby hrál. Myslel jsem to však ale spíše pro jeho pocit, kdyby přiletěl třeba v pondělí a tři dny si kvalitně zatrénoval. Ale nemá spojení a může přiletět nejdříve v den zápasu," řekl Lener k Čajánkovi.

V hledáčku ještě týmy z Kanady

Naopak Hamrlík by se mohl objevit v Praze dříve. "Roman říkal, že pokud chytí letadlo, tak by přiletěl už v pondělí. A rád by si zahrál proti Kanadě, abych se do toho dostal. Já mu odpověděl, aby se do ničeho netlačil. Zatrénuje si a uvidíme, jak se bude cítit. Nechci ty hráče do ničeho nutit," doplnil Lener. "Nepůjdeme do nějakého risku, aby se třeba unavení hráči zranili. Také zaleží na každém. Někdo chce hrát, jiný si odpočinout."

Po vyřazení beka Josefa Melichara z Pittsburghu zůstává v současném kádru patnáct hráčů ze zámoří. A vedle čtyř předpokládaných dalších posil sleduje vedení národního týmu ještě i další rozehrané série ve Stanley Cupu.

"Dnes jsem aktuálně sledoval sérii Calgary s Vancouverem, kde máme Ručinského s Malíkem," komentoval Lener vývoj klání, v němž si Canucks v třetím prodloužení vynutili sedmý zápas na vlastním ledě. "Navíc teď Montreal s Bostonem vyrovnal na 3:3. Ještě jsou ve hře Ottawa a Toronto," dodal reprezentační kouč.

'Dvě pětky Japoncům'

Po vyřazení Melichara, Jiřího Malinského, Michala Mikesky, Rostislava Olesze, Radka Dudy a Petra Koukala čítá kádr ještě bez posil z play-off NHL třicítku hokejistů, přičemž brankář Petr Bříza by měl mužstvo hned po Vokounově příjezdu opustit.

I tak však bude muset před konečnou třiadvacetičlennou nominací udělat Lener velké škrty. "Říkali jsme, že dvě pětky dáme Japoncům a budou mít velkou šanci na úspěch," vtipkoval Lener na přetlak hráčů a ocenil práci vyřazené šestice.

"Spousta jich věděla, že jsou tady od toho, aby pomohli těm, kteří pojedou na mistrovství světa. Řekl jsem jim to přede všemi, aby věděli, že i oni odvedli pro nás parádní práci. Příjemné bylo, že když jsem pak ještě s každým mluvil, poznal jsem, že byli nadšení, že tady vůbec mohli být. Vytvořili konkurenci a získali zkušenosti do budoucna," prohlásil Lener k prvnímu většímu škrtu.

Prozatímní složení národního týmu
brankáři
Roman Čechmánek (Los Angeles/NHL), Roman Málek (Plzeň), Dušan Salfický (CSKA Moskva/Rus.), Petr Bříza (Sparta),
obránci
Petr Čáslava (Pardubice), Jan Hejda (CSKA Moskva/Rus.), Jaroslav Špaček (Columbus/NHL), Jaroslav Modrý (Los Angeles/NHL), Jan Novák (Slavia), Radek Hamr (Färjestad/Švéd.), Karel Rachůnek (New York Rangers/NHL), František Kaberle (Atlanta/NHL), Martin Škoula (Anaheim/NHL),
útočníci
Petr Průcha, Jiří Dopita (oba Pardubice), Josef Beránek, Michal Sup, Jakub Klepiš (všichni Slavia), Jaroslav Balaštík (Zlín), Jaroslav Hlinka (Kloten/Švýc.), David Výborný (Columbus/NHL), Jan Hlaváč, Jaromír Jágr (oba New York Rangers/NHL), Milan Kraft (Pittsburgh/NHL), Martin Straka (Los Angeles/NHL), Václav Prospal (Anaheim/NHL), Radek Dvořák, Aleš Hemský (oba Edmonton/NHL), Jaroslav Bednář (Omsk/Rus.), Josef Vašíček (Carolina/NHL).

ČTK, Sport.cz

Zrušit


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.