Rubriky:

Reprezentace

Byl bych radši, kdyby NHL začala, obává se už teď Hadamczik nominace pro šampionát

30. října 2012 15:11

Sedm hráčů z NHL, kteří aktuálně působí v české extralize, povolal kouč hokejové reprezentace Alois Hadamczik pro první díl série Euro Hockey Tour, turnaj Karjala. Původně přemýšlel ještě o vyšším čísle, proti však byly zdravotní problémy či jiné omluvenky. Šedesátiletý kouč zároveň přiznal, že by byl raději, kdyby výluka v zámoří vůbec nebyla. „Teď se totiž obávám, že pokud sezóna NHL začne, budeme mít velký problém dostat kluky na šampionát.“

 

Milan Malíček, Právo

Oddechl jste si, když NHL zrušila celý listopadový program, a nemusel jste tak pro Karjalu pro jistotu vytvářet dvě soupisky?

Pro diváky je jistě velice atraktivní, že v NHL probíhá výluka. Já bych však byl z profesního hlediska radši, kdyby NHL začala v původním termínu. To bychom věděli, že základní část končí tehdy a tehdy a se kterými hráči můžeme počítat pro mistrovství světa. Teď se obávám toho, že pokud se v zámoří začne, sezóna skončí později a bude velký problém kluky na šampionát dostat. Ale tohle ovlivnit nemůžu.

Proč jste se rozhodl povolat gólmana Ondřeje Pavelce, kterému se stejně jako celému Liberci příliš nedaří?

Protože je jedním z nejlepších brankářů naší země. A věřím tomu, že to znovu prokáže. Chci mít v sestavě ty nejlepší hráče, je to atraktivní i pro diváky. S Ondrou jsem mluvil a chce chytat. Jeho výsledky v Liberci mě vůbec neodradily. Třeba ve Vítkovicích, kde jsem ho viděl, chytal famózně. Pavelec to umí, má to v sobě. Nikoho nezatracuju. Ani Kubu Štěpánka, který, věřím, pojede na další turnaj.

Více o nominaci na turnaj Karjala čtěte zde.

V nominaci figuruje i sedmero hráčů z NHL. Uvažoval jste, že jich povoláte ještě víc? V české extralize jich aktuálně působí hned sedmnáct...

Chtěl jsem je mít všechny. Postavit nejlepší tým je totiž povinností trenéra. Hokej se hraje pro lidi a ti si to žádají. Někteří hráči si ale procházejí určitými problémy, další zase, jako jsou Martin Havlát nebo Patrik Eliáš, momentálně nehrají.

Kteří hokejisté se vám tedy omluvili?

Sobotka s Červenkou mají svalová zranění, Frolíka s Michálkem zase trápí potíže s kolenem. Klesla mi řekl, že na Euro Hockey Tour nepojede, že pokud budeme chtít a bude mít výkonnost, je připraven jet na mistrovství světa. Tomáš Plekanec má zase určité rodinné problémy, prozatím jsme domluvení, že odehraje jen středeční zápas v Liberci se Švédskem.

A co David Krejčí?

U něj byl problém v ohromně vysoké pojistce, kterou svaz momentálně není schopen zaplatit. Klub si své hráče chrání a k dohodě nedošlo. David si navíc během pauzy naplánoval rodinnou událost.

S Jaromírem Jágrem jste mluvil?

Bavil jsem se s ním o různých věcech, o momentální reprezentaci ale nikoliv. Není třeba předcházet. Když bude v pořádku, tak věřím, že hrát bude chtít (Hadamczik mluví s výhledem na mistrovství světa ve Stockholmu - pozn. aut.).

Premiéra v národním týmu čeká teprve devatenáctiletého útočníka Slavie Tomáše Hertla. Čím vás přesvědčil?

Jednoznačně svou výkonností. Dařilo se mu na mistrovství světa dvacetiletých, stabilně hraje ve Slavii a dává góly. Navíc je schopný hrát na centru i pravém křídle. To vše ho opravňuje být v národním týmu. Je příkladem pro další, že nezáleží na věku, ale výkonnosti. Pamatuji Hlinkovu generaci, která v reprezentaci hrála už v sedmnácti.

A další novic Lukáš Galvas, třiatřicetiletý obránce Třince?

V sezóně jsem ho viděl hrát na vlastní oči pětkrát nebo šestkrát. Když si vezmete, že nehraje v první pětce a stejně je v hodnocení plus/minus na plus jedenácti, to už o něčem svědčí. Pro mě je obráncem do národního týmu ten, kdo má dobrou defenzivu. Pak jde teprve o další nadstavbu. A Galvas navíc nedělá chyby.

V nominaci podle očekávání nechybí Martin Růžička, který září v dresu Třince a kraluje extraligovým statistikám. Neuvažoval jste o variantě vzít i centra Radka Bonka, se kterým si Růžička skvěle vyhovuje? Přestože za nároďák naposledy nastoupil před šestnácti lety...

Bonka jsem oslovil s dotazem, zda-li je pro něj reprezentace již uzavřenou záležitostí. Mile mě překvapil, když řekl, že ne. Domluvil jsem se s ním, že pokud bude mít výkonnost, jeden z turnajů Euro Hockey Tour odehraje. Teď ale jet nechtěl, chce vidět, jestli je schopen si výkonnost udržet i dál.

Jan Škvor, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace