Rubriky:

Reprezentace

Hokejisté litovali, že nepotrestali švédské chyby

17. prosince 2005 16:45 - MOSKVA

Sobotní zápas hokejistů České republiky a Švédska vůbec nemusel dojít až do prodloužení. A také jej mohli vyhrát Češi. Takové myšlenky táhly chvilku po prohraném duelu moskevského turnaje Rosno hlavou útočníka Jana Hlaváče. Kapitán týmu jel necelé dvě minuty před vypršením základní hrací doby sám na gólmana, ale jeho střelu zastavila tyč.

"Už jsem myslel, že je to gól. Smůla," řekl Hlaváč v rozhovoru pro ČTK. Do šance se přitom dostal souhrou náhod. Na ledě byl dlouho, chtěl jet střídat a ztěžka se ploužil zpátky od švédské branky.

V tom ale dostal novou chuť do hry: obránce za sebou k údivu všech nechal puk a Hlaváč si to najednou rázoval sám na švédskou branku. "Švédové dneska dělali nějak hodně chyb vzadu. Tomu bekovi ale puk náhodou přeskočil hokejku. Led byl tvrdej, dost to na něm skákalo," vysvětloval Hlaváč, proč tak lacino přišel k šanci. A litoval další podobné možnosti Jaroslava Bednáře. "Brankáři dnes měli štěstí," prohodil.

Obránci Janu Hejdovi bylo zatěžko sledovat počínání svých spoluhráčů z útoku. "Minimálně dvakrát jsme jeli sami na branku. Ta prohra hodně mrzí," uvedl. Překvapilo jej, jak malý odpor vedoucí tým pořadí Euro Hockey Tour kladl. "V první třetině mi Švédové přišli nějací rozespalí. Jako by se špatně rozcvičili," prohlásil.

Pincovi stoupal tep

Zvláštní tlak za dlouho bezbrankového stavu prý v obraně necítil. To brankáři Marku Pincovi tep stoupal. "Když to bylo dlouho 0:0, začal jsem se ještě víc soustředit," uvedl. Gólman, který reprezentační kariéru začal loni čistým kontem v zápase s Běloruskem, přesto nakonec po hodině a 229 vteřinách kapituloval.

Stalo se to po velkém tlaku Švédů. "Chvilku to tam motali, poprvé se to Kadlecovi povedlo ještě vyhodit. Pak ten jejich obránce šikovně naznačil, že bude střílet, já si povyjel a on to nahrál vedle stojícímu střelcovi," popsal Pinc rozhodující moment zápasu.

O zápase Švédsko - Česko čtěte ZDE:

Reprezentanti marně lovili v paměti, když si chtěli vzpomenout, kdy naposledy na mezinárodní scéně sehráli bezbrankový duel. "Jsem velkej pamětník, ale tohle nevím. Možná to bylo se Švédy, s těmi vždycky hrajeme vyrovnaně a moc gólů nepadá," přemýšlel Hlaváč. "Posledně jsme ale šest dostali," rozesmál se Hejda.

Soupeřem národního týmu v jeho dodnes posledním bezbrankovém duelu ale byli Finové. V únoru 2003 na Švédských hokejových hrách Češi prohráli rovněž 0:1 v prodloužení.

ČTK, Sport.cz

Zrušit