Rubriky:

Atletika

Japonští sprinteři vypilovali předávky a vybojovali stříbro. Klobouk dolů před nimi, řekl Bolt

20. srpna 2016 10:06 - Rio de Janeiro

Jako jednotlivci nemají ve světové konkurenci sprinterů šanci, ve štafetě na 4x100 metrů však Japonci ukázali sílu týmové práce. Ačkoliv žádný z japonských reprezentantů nedokáže zaběhnout stovku pod deset sekund, nedostatek absolutní rychlosti nahradili bleskovou a čistou prací při předávkách a v olympijském finále v Riu de Janeiro vybojovali stříbrné medaile.

 

Alessandro Bianchi, Reuters

Čtveřice Aska Cambridge, Jošihide Kirju, Rjota Jamagata a Šota Iizuka dokázala díky dokonalé seběhanosti pokořit na trati i hvězdy z týmu USA. Časem 37,60 překonali asijský rekord a vylepšili své štafetové olympijské maximum, kterým byl bronz z Pekingu 2008. Jejich souhře odolali jen největší favorité z Jamajky v čele s hvězdným Usainem Boltem.

Zatímco Jamajčané po triumfu přiznali, že štafetu v této sezóně příliš netrénovali a s Boltem si předávky vyzkoušeli dokonce jen jednou, Japonci souhru pilovali od března. "Trénovali jsme to zhruba šest měsíců. Proto jsme odvedli tak dobrou práci," řekl Iizuka, jenž běžel na druhém úseku.

Japonský koncert se štafetovým kolíkem ocenil i nejrychlejší muž světa Bolt, který v Riu završil svou olympijskou sbírku devátým zlatem. "Klobouk dolů před nimi. Jejich předávky jsou vždycky dobré a to jim hodně pomáhá. Dneska jim to zase vyšlo, takže mě to zase tolik nepřekvapuje," řekl Bolt.

Američané naopak na předávkách často ztrácejí a finále pro ně nakonec tentokrát skončilo diskvalifikací za vyšlápnutí z dráhy, na třetí místo za Japonce se tak posunula Kanada. Na světových šampionátech a olympijských hrách štafetové naděje USA ztroskotaly kvůli nezdařené předávce nebo následné diskvalifikaci od roku 1995 už osmkrát, v dalších dvou případech o umístění dodatečně přišli kvůli dopingu některého z členů týmu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..