Ve Zlatém volantu získal nejvíce bodů Keřka

Agentura Sport Press obnovila tradiční anketu automobilového sportu Zlatý volant, která byla ve čtvrtek vyhlášena už po osmadvacáté. Za rok 2004 přidělilo pětadvacet hlasujících motoristických novinářů nejvíc bodů evropskému autokrosovému šampiónovi Romanu Keřkovi (224). V součtu pěti vyhlašovaných kategorií se tak stal pomyslným absolutním vítězem.

Tomáš Enge dostal cenu za rychlostní rekord roku Speed Award.

Keřka zvítězil v kategorii autokros rallyekros, v níž bývá díky úspěchům českých jezdců v evropských šampionátech největší konkurence. Vyhrál ji s neuvěřitelným náskokem 104 bodů před legendou českého autokrosu a v počtu získaných medailí nejúspěšnějším autokrosařem historie Jaroslavem Hoškem, jenž získal cenu Zdeňka Vojtěcha, která náleží legendám českého automobilového sportu. Hošek v únoru oslaví šedesátiny.

Trojanová první dámou

V kategorii závodů na okruzích vyhrál pošesté Tomáš Enge (tři zlaté volanty má jeho otec Břetislav), a to také s náskokem více než sta bodů před Jaroslavem Janišem. Hvězdou budoucnosti se však stává třetí v pořadí Adam Lacko. Také mezi vrchaři není prvenství Roberta Šenkýře ničím překvapivým.

V rallye zvítězil domácí šampión Jan Kopecký a Romana Krestu za sebou nechal o více než padesát bodů, ale loňská sezóna zlínského matadora nebyla zrovna oslnivá. V motokárách byl nejmenší rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí. Michal Barták porazil mladšího z rodu Janišů Erika o čtrnáct bodů.

První dámou opět Kateřina Trojanová

První dámou českého automobilového sportu se opět stala Kateřina Trojanová. Nejrychlejší Češka však zvažuje konec kariéry, což by českou rallye hodně ochudilo. Cenu za rychlostní rekord roku Speed Award dostal Tomáš Enge, který loni 3. října dosáhl v kalifornské Fontaně průměrné rychlosti 344,854 km/h.

Cenu pro nejlepšího jezdce do třiceti let získal krotitel trucků Adam Lacko z Český Telecom Prima Teamu. Spolujezdcem roku byl vyhlášen Filip Schovánek, jenž navigoval Kopeckého s fabií WRC k titulu absolutních mistrů republiky v rallye.