Rubriky:

Formule

Michael už si důchod zasloužil, říká Ralf Schumacher

17. ledna 2007 12:04

Poprvé během své kariéry ve formuli 1 nebude Ralf Schumacher ve stínu svého staršího bratra Michaela. Pilot stáje Toyota věří v lepší sezónu, než byla ta minulá, pro rady za slavným sourozencem, jenž své působení na okuzích loni uzavřel, ale chodit nebude. "Možná tomu nebudete věřit, ale nikdy během našeho účinkování ve formuli jedna jsme se nebavili o motorsportu," říká Ralf v rozhovoru pro Právo.

Za dva měsíce startuje v Austrálii nový ročník mistrovství světa formule 1. Jak vidíte účinkování Toyoty v nadcházející sezóně?
Jsem optimista, protože jeden velmi důležitý faktor hovoří v náš prospěch. Jako jediný tým jsme nezměnili jezdecké obsazení ani si nemusíme zvykat na nové pneumatiky. To nám dává jistou stabilitu při vývoji. Osobně už se nemohu dočkat startu sezóny.

Těšíte se speciálně právě do Austrálie?
Tam kvůli začátku nové sezóny. Ale jinak mám rád především nové okruhy, jako je Bahrajn nebo Čína. Jsou široké, hezky se na nich jede, dobře se tam předjíždí a je tam výborné zázemí.

Ta loňská sezóna však byla velmi frustrující. Skončil jste desátý mezi jezdci a Toyota až šestá. Poučili jste se z minulého roku?
Měli jsme velký problém se spolehlivostí. Z toho se odvíjely naše výsledky. Je na nás, abychom ukázali, že jsme silnější. Nové auto je výrazně jiné. Věřím, že lepší. Podle prvního svezení mohu říct, že je rychlejší.

S jakými ambicemi vstoupíte do šampionátu?
Chceme poprvé vyhrát, to je jasné. Každopádně bychom měli dojíždět mezi prvními pěti šesti v každém závodě, pravidelně být na stupních vítězů. Někdy je hodně složité vyhrát. Ale jestli máte recept na vítězství, koupím ho...

Váš bratr ukončil kariéru. Poznamená to svět formule 1?
To si nemyslím. Přijdou další jezdci z jiných zemí, což je dobré pro rozrůstání popularity. Lidé sledovali formuli i před Michaelem a budou ji sledovat i bez něho. Je to jako v tenise. Fanoušci na ten sport nezanevřeli jen proto, že skončil Boris Becker.

Poprvé během své kariéry budete v mistrovství bez svého bratra. Co to pro vás znamená?
Bude mi chybět jako bratr a také už nebudu sledovat, jak se mu daří. Jinak se pro mě jeho odchodem nic nezmění. Myslím si, že Michael už si závodnický důchod zasloužil.

Když budete mít nějaký problém s vozem, zavoláte bratrovi pro radu?
Ne. Možná tomu nebudete věřit, ale nikdy během našeho účinkování ve formuli jedna jsme se nebavili o motorsportu.

Po bratrově odchodu patříte na špičku mezi jezdci v žebříčku finančního ohodnocení. Co pro vás peníze znamenají?
Budu-li upřímný, raději bych byl nejlepší jezdec než nejlépe placený.

Co máte v plánu kromě testování před startem nové sezóny?
Tak třeba s lyžováním je to hodně složité, protože sněhu na horách není mnoho. Snad vodní lyžování, to by šlo... Ale vážně, hodlám se plně soustředit na šampionát. Dovolenou si dopřeji až později.

V minulém roce se v Německu uskutečnil fotbalový šampionát, kde vaše reprezentace skončila třetí. V nadcházejícím roce se v kvalifikaci o mistrovství Evropy utkáte s Českem. Budete tyhle duely sledovat?
Abych se přiznal, fotbal vůbec nesleduji, není to můj oblíbený sport. Mnohem raději mám třeba golf. Takže mohu říct jediné: Ať vyhraje lepší tým.

RALF SCHUMACHER
Narozen 30. června 1975 v Hürth Hertmühlheimu. Do F1 vstoupil v roce 1997 v týmu Jordan Peugeot, později působil u Williamsu, teď se chystá na třetí sezónu u Toyoty. Celkem vyhrál šest Grand prix, pětadvacetkrát byl na stupních vítězů, absolvoval 163 Grand prix. Dvakrát byl celkově v mistrovství světa čtvrtý. Je ženatý, s manželkou Corou vychovávají syna Davida, miluje golf a létání.

Radek Malina, ČTK, Právo

Zrušit