Massa měnil motor a v Číně ztratí na startu deset míst

ŠANGHAJ

Necelá desetina sekundy dělila v pátečních trénincích na Velkou cenu Číny oba uchazeče o titul mistra světa formule 1 Fernanda Alonsa a Michaela Schumachera. O 98 tisícin byl rychlejší německý pilot, který dosáhl celkově pátého času, Španěl Alonso, jenž v prvním tréninku nestartoval a na závěr druhého dostal hodiny, byl šestý.

Oběma částem měřeného tréninku ale dominoval v drobném dešti rakouský testovací pilot Williamsu Alexander Wurz. Ze soutěžních jezdců byl lepší než oba poslední mistři světa jen Schumacherův brazilský kolega z Ferrari Felipe Massa, přesto byl smolařem dne, protože nakonec musel kvůli poruše vyměnit motor.

To bude znamenat odečet deseti míst od pořadí v sobotní kvalifikaci a minimální možnost pomoci Schumacherovi třeba brzdit Alonsa či mu sebrat body. "Zatím příliš netušíme, co se mohlo stát. V závodě to teď budu mít o hodně těžší," řekl Massa.

Alonso dnešnímu měření sil nepřikládal žádnou velkou důležitost. Zvlášť kvůli proměnlivému počasí s drobnými přeháňkami, které dnes v Šanghaji panovalo. "Při analýze časů musíme být opatrní. Podmínky byly docela jiné, než jaké očekáváme v závodě," uvedl.

O pořadí na startu šestnáctého závodu sezony rozhodne až sobotní kvalifikace se začátkem v 8:00 SELČ, v níž je pravděpodobnost deště výrazně větší než v samotné čínské Grand Prix, jež odstartuje o 24 hodin později. Tři závody před koncem seriálu má španělský mistr světa Alonso na kontě o pouhé dva body víc než Schumacher.

Výsledky:
1. trénink: 1. Wurz (Rak./Williams) 1:35,574, 2. Davidson (Brit./Honda) 1:35,591, 3. Button (Brit./Honda) 1:37,291, 4. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 1:37,712, 5. Jani (Švýc./Toro Rosso) 1:37,734, 6. Premat (Fr./Midland) 1:37,787.
2. trénink: 1. Wurz 1:35,539, 2. Vettel (Něm./BMW) 1:35,579, 3. Davidson 1:35,714, 4. Massa (Braz./Ferrari) 1:36,599, 5. M. Schumacher 1:36,641, 6. Alonso (Šp./Renault) 1:36,739.