Rubriky:

Formule 1

Stáje formule navrhují upravit pravidla kvalifikace

24. března 2008 15:43 - SEPANG

Kvalifikace na závody formule 1 možná projde úpravou pravidel. V souvislosti se sobotním trestem pro oba piloty McLarenu Lewise Hamiltona a Heikkiho Kovalainena začaly některé týmy volat po změně a současný model se zkrácenou finálovou částí pro desítku jezdců podrobili kritice.

Hamilton s Kovalainenem byli dodatečně odsunuti v pořadí na startu Velké ceny Malajsie o pět míst dozadu zato, že před koncem kvalifikace blokovali soupeře v jízdě.

Oba po svém závěrečném měřeném kole výrazně zpomalili ve snaze šetřit benzin, který podle nových pravidel nesmí být před závodem doplňován. Pohybovali se však zároveň v ideální stopě a znemožnili tím zajet rychlé kolo některým pilotům, kteří pak už na další pokus neměli čas. Doplatili na to především Nick Heidfeld s BMW či Fernando Alonso s renaultem.

Týmy teď například navrhují, aby byla přinejmenším stanovena v kvalifikaci minimální rychlost, kterou se mohou vozy v zaváděcím i následném kole po trati pohybovat. V současnosti mohou rozdíly v rychlostech představovat třeba i více než 200 km/h, čímž vedle omezování soupeřů vznikají i velmi nebezpečné situace.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1