Superbiky v Brně ovládli Toseland s Biaggim

BRNO

Britský lídr mistrovství světa James Toseland a italská hvězda Max Biaggi se podělili o vítězství v nedělních závodech superbiků na Masarykově okruhu v Brně. Toseland na hondě vyhrál první jízdu před Biaggim o 237 tisícin sekundy, ve druhé si pořadí vyměnili, když Ital na své suzuki nasadil ve třináctém kole k trháku a více než sekundový náskok před britským soupeřem už udržel.

O nejlepší český výsledek se postaral Jakub Smrž třináctým místem ve druhé jízdě, kterým jediný pravidelný účastník MS napravil předchozí pád. První závod naopak nejlépe vyšel Jiřímu Dražďákovi, jenž získal dva body za čtrnácté místo, o případné další jej připravila porucha.

V horku odstartoval první závod nejlépe Biaggi, ale brzy ho předjel Toseland. Vedoucí dvojice diktovala v celém závodě tempo - Brit vydržel na prvním místě první čtvrtinu závodu, než jej vystřídal razantně jedoucí Biaggi. Kontakt s vedoucí dvojicí drželi ještě oba Japonci: vítěz obou loňských závodů v Brně Jukio Kagajama a nejrychlejší jezdec sobotní kvalifikace Norijuki Haga.

Už v pátém okruhu odstoupil po technických problémech Španěl Fonsi Nieto, ve dvanáctém po kolizi spadli Australané Troy Bayliss a Karl Muggeridge, kteří ale po kotrmelcích skončili pouze s oděrkami. Bez újmy skončil v dalším kole i Smržův pád po smyku.

Biaggi vydržel v čele čtyři okruhy, ale přesně v polovině závodu se objevil na prvním místě v průjezdu cílovou rovinkou Haga. Ve druhé polovině závodu se vrátil do vedení Toseland a všem útokům soupeřů už odolal.

Smůla potkala v závěru domácího Miloše Čiháka. V poslední čtvrtině závodu se postupně probojoval až na patnácté místo, ale v závěrečném okruhu musel odstoupit.

Druhý závod ovlivnil déšť

Deštivá přeháňka zkomplikovala úvod druhého závodu, neboť po zaváděcím kole na suchých pneumatikách se ředitel Velké ceny rozhodl start odložit. Závod dostal označení "mokrý", byl zkrácen o jeden okruh a jezdci si museli před opakovaným startem vyměnit pneumatiky.

Start sice vyšel nelépe Italu Lorenzu Lanzimu, ještě v prvním kole jej ale vystřídal v čele Haga, jenž diktoval dvanáct kol tempo. Biaggi číhal na svůj okamžik, ve třináctém kole tvrdě zaútočil a než se soupeři stačili vzpamatovat, tak s ním ztratili kontakt. Bezchybnou jízdou si Biaggi dojel pro své druhé vítězství ve světovém šampionátu superbiků. Za Toselandem dosáhl svého nejlepšího výsledku v sezoně Ital Michel Fabrizio.

Z favoritů musel už v sedmém okruhu předčasně do depa po poruše motoru Australan Corser, v osmém jej následoval ze stejného důvodu Dražďák a v jedenáctém kole po pádu předčasně skončil Kagajama.

Závod mistrovství světa supersportů vyhrál nejrychlejší z tréninků Turek Kenan Sofuoglu na hondě, který si upevnil vedení v seriálu. Oběma českým držitelům divokých karet se nedařilo a skončili až na chvostu výsledkové listiny; Michal Filla třiadvacátý a hned za ním Radomil Rous.

V tvrdém souboji o druhé místo upadli v závěrečném okruhu po vzájemné kolizi Dán Robbin Harms a Australan Broc Parkes, který ještě stačil osedlat svůj stroj a dojel třináctý. Harms ale závod nedokončil, bodově vyšel v Brně naprázdno a v průběžném hodnocení seriálu klesl na čtvrté místo.

V sobotním závodě mistrovství Evropy dodatečně přišel Michal Šembera o šesté místo, neboť byl diskvalifikován za použití nedovolených doplňků. Stejný osud potkal i Švýcara Junoda.

V Poháru FIM Superstock 1000 zvítězil v Brně Belgičan Xavier Simeon na suzuki. Z českých jezdců si vedl nejlépe Matěj Smrž na hondě, který skončil desátý.

MS superbiky
1. závod (20 okruhů - 108,060 km): 1. Toseland (Brit./Honda) 41:02,730 (prům. rychlost: 157,961 km/hod.), 2. Biaggi (It./Suzuki) -0,237, 3. Kagajama (Jap./Suzuki) -1,185, 4. Haga (Jap./Yamaha) -2,403, 5. Rolfo (It./Honda) -3,472, 6. Fabrizio (It./Honda) -3,758, 7. Corser (Austr./Yamaha) -18,235, 8. Lanzi (It./Ducati) -19,653, 9. Neukirchner (Něm./Suzuki) -22,230, 10. Nakatomi (Jap./Yamaha) -31,662, ...14. Dražďák (ČR/Yamaha) -1:02,052, J. Smrž (ČR/Ducati) a Čihák (ČR/Suzuki) nedokončili.
2. závod (19 okruhů - 102,657 km): 1. Biaggi 38:53,022 (prům. rychlost: 158,406 km/hod.), 2. Toseland -1,510, 3. Fabrizio -5,419, 4. Haga -6,765, 5. Rolfo -7,910, 6. Bayliss (Austr./Ducati) -9,241, 7. Lanzi -19,424, 8. F. Nieto (Šp./Kawasaki) -24,191, 9. Nakatomi -26,680, 10. Xaus (Šp./Ducati) -28,095, ...13. J. Smrž -33,495, 17. Čihák -1:35,801, Dražďák nedokončil.
Pořadí MS: 1. Toseland 305 b., 2. Biaggi 262, 3. Haga 260, 4. Bayliss 249, 5. Corser 191, 6. Lanzi 150, ...14. J. Smrž 55, 26. Dražďák 2, 29. Svoboda (ČR/Yamaha) 2.
Pohár FIM Superstock 1000 (12 okruhů - 64,836 km)
1. Simeon (Belg./Suzuki) 25:31,786 (prům. rychlost: 152,377 km/hod.), 2. Baiocco -0,882, 3. Corti (oba It./Yamaha) -3,644, ...10. M. Smrž (ČR/Honda) -14,651, 24. Urbanec (ČR/Suzuki) -37,909.
MS supersporty (18 okruhů - 97,254 km)
1. Sofuoglu (Tur./Honda) 38:09,132 (prům. rychlost: 152,946 km/hod.), 2. Jones (Brit./Honda) -11,313, 3. Foret (Fr./Kawasaki) -17,527, 4. Roccoli (It./Yamaha) -17,566, 5. Brookes (Austr./Honda) -18,109, 6. Fudžiwara (Jap./Honda) -20,163 ...23. Filla -51,055, 24. Rous (oba ČR/Yamaha) -51,206.
Pořadí MS: 1. Sofuoglu 186, 2. Foret 116, 3. Fudžiwara 87.
ME superstock 600 (6 okruhů - 32,418 km) - oficiální sobotní výsledky po diskvalifikacích:
1. Colucci (It./Ducati) 13:02,268 (prům. rychlost: 149,188 km/hod.), 2. Barrier -0,190, 3. Berger (oba Fr./Yamaha) -2,847, ...10. Vostárek (ČR/Honda) -11,716, 14. Ježek (ČR/Kawasaki) -14,079.