Pešek zopakoval v Estorilu desáté místo z předchozího závodu

ESTORIL

Český jezdec Lukáš Pešek skončil na desátém místě v nedělním závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Estorilu a zopakoval svůj čtrnáct dní starý výsledek z Jerezu. V kubatuře do 250 ccm dojel těsně za bodovanou patnáctkou Karel Abraham, z vítězství ve Velké ceně Portugalska se suverénně radoval Španěl Alvaro Bautista.

Pešek se z dvanácté startovní pozice posunul po prvním kole na devátou příčku a tu si držel první polovinu závodu. Poté jej sice dva jezdci předstihli, nakonec i díky výpadku dosavadního lídra celkové klasifikace Itala Mattii Passiniho obhájil desátou příčku ze Španělska.

"Start byl skutečně optimální, povedl se mi nájezd do úvodní zatáčky, tam se mi ale zahltila motorka a opět jsem něco ztratil. Ve druhé části závodu už mi dost odcházely pneumatiky, navíc se zezadu tlačili Faubel s Barberou, takže jsem raději trochu zvolnil a podržel si desáté místo," komentoval dění na trati Pešek.

Méně už se na startu dařilo Abrahamovi, jenž tentokrát zaváhal a o čtyři místa si pohoršil na dvacátou pozici. Stíhací jízdu za body nakonec nedotáhl do úspěšného konce a skončil šestnáctý. "Nebyl jsem si zcela jistý správným nastavením motocyklu. Na rovince motorka nedokázala vytočit otáčky a brzdila jízdu. Celý víkend byl špatný a závod nebyl jiný. Od příštího závodu se chci zapracovat a více se zaměřit na páteční a sobotní jízdy," zlobil se Abraham. V celkovém pořadí se oba čeští jezdci seřadili po třech závodech se stejným ziskem 12 bodů na 14. a 15. příčce.

Divákem i Roger Federer

Mimo jiné před zraky světové tenisové jedničky Rogera Federera jezdili v čele stejně jako ve španělské Velké ceně Bautista a Marco Simoncelli. Španělský závodník svému soupeři, který jej před dvěma týdny srazil, tentokrát neustále ujížděl a v cíli měl náskok více než sedmi vteřin. To Simoncelli musel v závěru ještě o druhou příčku tvrdě bojovat a v cílové rovince dokonce ustát kontakt se strojem třetího Fina Miky Kallia, jenž se i tak dostal do čela celkové klasifikace třídy do 250 ccm.

V královské třídě MotoGP se z prvního vítězství v kariéře radoval Španěl Jorge Lorenzo na yamaze, jenž letos pokaždé vyhrál kvalifikaci, ale v předchozích závodech vybojoval "jen" druhé a třetí místo. "Nemám slov, kterými bych popsal své pocity. Všechno bylo perfektní," zářil v cíli dvacetiletý jezdec a dvojnásobný šampión dvěstěpadesátek.

Se ztrátou necelých dvou sekund na druhém místě dojel jeho krajan Dani Pedrosa a oba se nyní dělí o vedení v seriálu. Třetí skončil už se značným odstupem pětinásobný mistr světa nejsilnější kubatury Valentino Rossi.

Karel Pešek dojel na 28. místě

V nejslabší kubatuře téměř zkompletoval španělský den Joan Olive, jenž v závěru stáhl náskok dlouho vedoucího Simoneho Corsiho, na případný atak jeho pozice v čele už mu ale nezbyl čas. Italský jezdec na aprilii díky druhé letošní výhře vede pořadí MS.

Druhý závod v kariéře absolvoval patnáctiletý Karel Pešek a obsadil v něm 28. místo. Mladší bratr zkušenějšího Lukáše startoval v Portugalsku díky divoké kartě a úspěchem pro něj bylo už to, že se dokázal kvalifikovat do závodu.

Velká cena Portugalska - Estoril
125 ccm: 1. Corsi (It./Aprilia) 40:56,168, 2. Olive (Šp./Derbi) -0,299, 3. Terol (Šp./Aprilia) -6,355, 4. Bonsey (USA/Aprilia) -14,973, 5. Webb (Brit./Aprilia) -15,532, 6. Talmacsi (Maď./Aprilia) -15,868, ...28. K. Pešek (ČR/Aprilia) -1 kolo.
Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Corsi 59 b., 2. Terol 42, 3. Olive 40, 4. Bradl (Něm./Aprilia) 37, 5. Gadea (Šp./Aprilia) 32, 6. Di Meglio (Fr./Derbi) 29.
250 ccm: 1. Bautista (Šp./Aprilia) 44:34,257, 2. Simoncelli (It./Gilera) -7,050, 3. Kallio (Fin./KTM) -7,063, 4. Lüthi (Švýc./Aprilia) -12,998, 5. H. Aojama (Jap./KTM) -14,666, 6. Takahaši (Jap./Honda) -18,498, ...10. Pešek -36,966, 16. Abraham (oba ČR/Aprilia) -1:26,355.
Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Kallio 57 b., 2. Pasini (It./Aprilia) 45, 3. Barberá (Šp./Aprilia) 39, 4. Takahaši 37, 5. Bautista 35, 6. H. Aojama 24, ...14. Abraham 12, 15. Pešek 12.
MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 45:53,089, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -1,817, 3. Rossi (It./Yamaha) -12,723, 4. Edwards (USA/Yamaha) -17,223, 5. Hopkins (USA/Kawasaki) -23,752, 6. Stoner (Austr./Ducati) -26,688.
Průběžné pořadí MS (po 3 ze 18 závodů): 1. Lorenzo 61, 2. Pedrosa 61, 3. Rossi 47, 4. Stoner 40, 5. Toseland (Brit./Yamaha) 29, 6. Capirosssi (It./Suzuki) 26.