Senzace v Brně: Kornfeil dojel pátý

BRNO

Fantastický, doslova životní závod zajel v neděli sedmnáctiletý Jakub Kornfeil při brněnské Velké ceně motocyklů. Na Masarykově okruhu, teprve osychajícím po ranním dešťové přeháňce, obsadil v závodě mistrovství světa třídy do 125 ccm páté místo. Pro druhý triumf v letošní sezóně si suverénně dojel Španěl Nicolas Terol.

Jakub Kornfeil slaví životní závod, v Brně skončil pátý.

Už 14. čas v kvalifikaci byl Kornfeilovým maximem a český jezdec, který jede letos premiérově celou sezónu v MS, si na mokré dráze počínal nebojácně. Hned v prvním kole se probil na devátou příčku a nakonec vyšplhal až na pátou. Vedle překvapivého zisku 11 bodů bral i skalp nejen z pole position startujícího Smithe, ale také lídra šampionátu Marqueze.

Toho trápí bolavé rameno po pádu v pátečním tréninku a zřejmě i proto přerušil sérii čtyř vítězství v řadě. Hodně naštvaný byl i jeho krajan Vazquez, jenž v předposledním kole upadl ze třetí příčky. Španělé přesto obsadili kompletní stupně vítězů, přičemž Terol šel od začátku za svým druhým letošním triumfem a v cíli měl více než dvacetisekundový náskok.

Na startu nejslabší třídy se nakonec objevil i druhý český jezdec Ladislav Chmelík, přrestože nesplnil kvalifikační limit. Využil ale pravidel a požádal jury o výjimku. Osm kol před koncem však Chmelík musel pro technickou závadu odstoupit.

Kornfeil loni v Brně triumfoval v Red Bull Rookies Cupu, což mu i otevřelo cestu do šampionátu a letos znovu nadchl české diváky. „Vnímal jsem hodně jejich podporu.“ Především ho potěšily podmínky na okruhu, zejména ranní déšť. „Věděl jsem, že na mokru mohu mít šanci závodit s nejlepšími. Na suchu to nejde, protože nemám tak rychlou motorku jako tovární jezdci,“ řekl 17letý český talent z jihomoravského Rohatce. „Když jsem se pak dostal na pátou příčku, tak jsem si říkal, že se nebudu nikam tlačit a pouštět se do nějakých zbytečných akcí, radši v klidu dojedu a získám spoustu bodů.“

Moto2: Pešek odstoupil z 15. místa

České naděje, které se upínaly k Moto 2, vzaly velmi rychle za své. Karla Abrahama kvůli otřesu mozku nepustil lékař vůbec na start, debutant Patrik Vostárek už na suché trati skončil hned po dvou kolech a v devátém zamířil do boxů kvůli potížím s předním kolem také Lukáš Pešek, který se přitom ze sedmé řady roštu dokázal odvážnou jízdou probít až na 15. místo.

O prvenství se dlouho rvalo až sedm jezdců, teprve když pět kol před cílem odpadl z druhého místa pro poruchu Rolfo, trochu se špička roztrhala a nakonec si pro už čtvrté letošní vítězství dojel lídr šampionátu Elias. Z pole position startující Japonec Tomizawa obsadil až devátou příčku.

MotoGP: Lorenzův sedmý triumf, Rossi až pátý

Španělská hymna pro vítěze se hrála v Brně i po závodě MotoGP, v němž Jorge Lorenzo ukázal, jak suverénně míří na trůn. Vždyť si připsal v sezóně už sedmé vítězství a ve zbývajících třech startech byl druhý. Tak skvělou bilancí z prvních deseti dílů mistrovství světa se za 62letou historii šampionátu mohou pochlubit jen legendy Agostini a Doohan.

Lorenzo dodržel tradici originálních oslav a šel si v Brně zahrát golf u své vlajky Lorenzoland zapíchnuté na brněnském okruhu jako důkaz dalšího dobytého území. Z pole position startující Pedrosa přišel o první místo hned v úvodu, pak sice krajanovi několik kol dýchal na záda, ale k vážnějšímu útoku na Lorenza se nedostal a dojel s téměř pětivteřinovou ztrátou.

Třetí skončil Stoner, jenž se tak na medailovou pozici posunul i v průběžném pořadí MS. Pádem už ve 4. kole záhy opustil boj o pódium Ital Dovizioso, jeho krajan a obhájce titulu Rossi měl z druhé řady roštu velmi špatný start, propadl se až na osmou příčku a nakonec dojel až pátý a takové umístění v Brně, ale i vůbec v šampionátu dlouho nepamatuje.

Šampionát silničních motocyklů pokračuje 29. sprna Velkou cenou USA na okruhu Indianapolis.

<tbody><tr class="invert"><td>Výsledky Velké ceny ČR v Brně </td></tr><tr><td><strong>Do 125 ccm (19 kol):</strong> 1. Terol (Šp., Aprilia) 43:49,303 min, 2. Espargaro (Šp., Derbi) +20,351 s, 3. Rabat (Šp.) +20,555, 4. Folger (Něm.) +29,529, 5. <strong><em>Kornfeil</em></strong> (ČR) +29,914, 6. Smith (Brit., všichni Aprilia) 29,986, 7. Marquez (Šp., Derbi) +31,405 8. Iwema (Niz., oba Aprilia) +32,973...<strong><em>Chmelík</em></strong> (ČR, Honda FGR) nedokončil. <strong>Stav MS:</strong> 1. Marquez 166, 2. Espargaro 151, 3. Terol 143, 4. Smith 115, 5. Kojama (Jap., Aprilia) 84, 6. Rabat 79, 7. Cortese (Něm.) 76, 8. Vazquez (Šp., oba Derbi) 68,...17. <strong><em>Kornfeil</em></strong> 14.</td></tr><tr><td><strong>Moto 2 (20 kol): </strong>1. Elias (Šp., Honda Moriwaki) 41:51,715 min, 2. Takahaši (Jap., Honda Tech3) +2,312 s, 3. Iannone (It., Honda Speed Up) +2,959, 4. Cluzel (Fr.) +6,905, 5. Simon (Šp., oba Honda Suter) +6,974, 6. Talmacsi (Maď., Honda Speed Up) +7,024, 7. Debon (Šp., Honda FTR) +7,808, 8. Corsi (It., Honda Motobi) +11,691, ...<em><strong>Pešek </strong></em>(ČR, Honda Moriwaki) a <em><strong>Vostárek </strong></em>(ČR, Honda Suter) nedokončili. <strong>Stav MS:</strong> 1. Elias 161, 2. Iannone 106, 3. Lüthi (Švýc., Honda Moriwaki) 99, 4. Simon 88, 5. Tomizawa (Jap., Honda Suter) 82, 6. Cluzel 74, 7. Corsi 73, 8. Takahaši 72, ...14. <em><strong>Abraham </strong></em>(ČR, Honda FTR) 33, 29. <em><strong>Pešek</strong></em> 4.</td></tr><tr><td><strong>MotoGP (22 kol): </strong>1. Lorenzo (Šp., Yamaha) 43:22,638, 2. Pedrosa (Šp., Honda) +5,494 s, 3. Stoner (Austr., Ducati) +11,426, 4. Spies (USA, Yamaha) +13,723, 5. Rossi (It., Yamaha) +17,930, 6. Hayden (USA, Ducati) +26,815, 7. Edwards (USA, Yamaha) +33,396, 8. Melandri (It., Honda) +39,406. <strong>Stav MS: </strong>1. Lorenzo 235, 2. Pedrosa 158, 3. Stoner 119, 4. Dovizioso (It., Honda) 115, 5. Rossi 101, 6. Hayden 99, 7. Spies 90, 8. De Puniet (Fr., Honda) 75.</td></tr></tbody>