Motocykly

Senzace v Brně: Kornfeil dojel pátý

15. srpna 2010 12:14 - BRNO

Fantastický, doslova životní závod zajel v neděli sedmnáctiletý Jakub Kornfeil při brněnské Velké ceně motocyklů. Na Masarykově okruhu, teprve osychajícím po ranním dešťové přeháňce, obsadil v závodě mistrovství světa třídy do 125 ccm páté místo. Pro druhý triumf v letošní sezóně si suverénně dojel Španěl Nicolas Terol.

Igor Šefr, ČTK

Už 14. čas v kvalifikaci byl Kornfeilovým maximem a český jezdec, který jede letos premiérově celou sezónu v MS, si na mokré dráze počínal nebojácně. Hned v prvním kole se probil na devátou příčku a nakonec vyšplhal až na pátou. Vedle překvapivého zisku 11 bodů bral i skalp nejen z pole position startujícího Smithe, ale také lídra šampionátu Marqueze.

Toho trápí bolavé rameno po pádu v pátečním tréninku a zřejmě i proto přerušil sérii čtyř vítězství v řadě. Hodně naštvaný byl i jeho krajan Vazquez, jenž v předposledním kole upadl ze třetí příčky. Španělé přesto obsadili kompletní stupně vítězů, přičemž Terol šel od začátku za svým druhým letošním triumfem a v cíli měl více než dvacetisekundový náskok.

Na startu nejslabší třídy se nakonec objevil i druhý český jezdec Ladislav Chmelík, přrestože nesplnil kvalifikační limit. Využil ale pravidel a požádal jury o výjimku. Osm kol před koncem však Chmelík musel pro technickou závadu odstoupit.

Kornfeil loni v Brně triumfoval v Red Bull Rookies Cupu, což mu i otevřelo cestu do šampionátu a letos znovu nadchl české diváky. „Vnímal jsem hodně jejich podporu.“ Především ho potěšily podmínky na okruhu, zejména ranní déšť. „Věděl jsem, že na mokru mohu mít šanci závodit s nejlepšími. Na suchu to nejde, protože nemám tak rychlou motorku jako tovární jezdci,“ řekl 17letý český talent z jihomoravského Rohatce. „Když jsem se pak dostal na pátou příčku, tak jsem si říkal, že se nebudu nikam tlačit a pouštět se do nějakých zbytečných akcí, radši v klidu dojedu a získám spoustu bodů.“

Moto2: Pešek odstoupil z 15. místa

České naděje, které se upínaly k Moto 2, vzaly velmi rychle za své. Karla Abrahama kvůli otřesu mozku nepustil lékař vůbec na start, debutant Patrik Vostárek už na suché trati skončil hned po dvou kolech a v devátém zamířil do boxů kvůli potížím s předním kolem také Lukáš Pešek, který se přitom ze sedmé řady roštu dokázal odvážnou jízdou probít až na 15. místo.

O prvenství se dlouho rvalo až sedm jezdců, teprve když pět kol před cílem odpadl z druhého místa pro poruchu Rolfo, trochu se špička roztrhala a nakonec si pro už čtvrté letošní vítězství dojel lídr šampionátu Elias. Z pole position startující Japonec Tomizawa obsadil až devátou příčku.

MotoGP: Lorenzův sedmý triumf, Rossi až pátý

Španělská hymna pro vítěze se hrála v Brně i po závodě MotoGP, v němž Jorge Lorenzo ukázal, jak suverénně míří na trůn. Vždyť si připsal v sezóně už sedmé vítězství a ve zbývajících třech startech byl druhý. Tak skvělou bilancí z prvních deseti dílů mistrovství světa se za 62letou historii šampionátu mohou pochlubit jen legendy Agostini a Doohan.

Lorenzo dodržel tradici originálních oslav a šel si v Brně zahrát golf u své vlajky Lorenzoland zapíchnuté na brněnském okruhu jako důkaz dalšího dobytého území. Z pole position startující Pedrosa přišel o první místo hned v úvodu, pak sice krajanovi několik kol dýchal na záda, ale k vážnějšímu útoku na Lorenza se nedostal a dojel s téměř pětivteřinovou ztrátou.

Třetí skončil Stoner, jenž se tak na medailovou pozici posunul i v průběžném pořadí MS. Pádem už ve 4. kole záhy opustil boj o pódium Ital Dovizioso, jeho krajan a obhájce titulu Rossi měl z druhé řady roštu velmi špatný start, propadl se až na osmou příčku a nakonec dojel až pátý a takové umístění v Brně, ale i vůbec v šampionátu dlouho nepamatuje.

Šampionát silničních motocyklů pokračuje 29. sprna Velkou cenou USA na okruhu Indianapolis.

Výsledky Velké ceny ČR v Brně
Do 125 ccm (19 kol): 1. Terol (Šp., Aprilia) 43:49,303 min, 2. Espargaro (Šp., Derbi) +20,351 s, 3. Rabat (Šp.) +20,555, 4. Folger (Něm.) +29,529, 5. Kornfeil (ČR) +29,914, 6. Smith (Brit., všichni Aprilia) 29,986, 7. Marquez (Šp., Derbi) +31,405 8. Iwema (Niz., oba Aprilia) +32,973...Chmelík (ČR, Honda FGR) nedokončil. Stav MS: 1. Marquez 166, 2. Espargaro 151, 3. Terol 143, 4. Smith 115, 5. Kojama (Jap., Aprilia) 84, 6. Rabat 79, 7. Cortese (Něm.) 76, 8. Vazquez (Šp., oba Derbi) 68,...17. Kornfeil 14.
Moto 2 (20 kol): 1. Elias (Šp., Honda Moriwaki) 41:51,715 min, 2. Takahaši (Jap., Honda Tech3) +2,312 s, 3. Iannone (It., Honda Speed Up) +2,959, 4. Cluzel (Fr.) +6,905, 5. Simon (Šp., oba Honda Suter) +6,974, 6. Talmacsi (Maď., Honda Speed Up) +7,024, 7. Debon (Šp., Honda FTR) +7,808, 8. Corsi (It., Honda Motobi) +11,691, ...Pešek (ČR, Honda Moriwaki) a Vostárek (ČR, Honda Suter) nedokončili. Stav MS: 1. Elias 161, 2. Iannone 106, 3. Lüthi (Švýc., Honda Moriwaki) 99, 4. Simon 88, 5. Tomizawa (Jap., Honda Suter) 82, 6. Cluzel 74, 7. Corsi 73, 8. Takahaši 72, ...14. Abraham (ČR, Honda FTR) 33, 29. Pešek 4.
MotoGP (22 kol): 1. Lorenzo (Šp., Yamaha) 43:22,638, 2. Pedrosa (Šp., Honda) +5,494 s, 3. Stoner (Austr., Ducati) +11,426, 4. Spies (USA, Yamaha) +13,723, 5. Rossi (It., Yamaha) +17,930, 6. Hayden (USA, Ducati) +26,815, 7. Edwards (USA, Yamaha) +33,396, 8. Melandri (It., Honda) +39,406. Stav MS: 1. Lorenzo 235, 2. Pedrosa 158, 3. Stoner 119, 4. Dovizioso (It., Honda) 115, 5. Rossi 101, 6. Hayden 99, 7. Spies 90, 8. De Puniet (Fr., Honda) 75.