Abraham v Katarau nedojel, Kornfeil získal v premiéře Moto3 bod

Dauhá

Motocyklový jezdec Karel Abraham první závod mistrovství světa MotoGP v Kataru nedokončil. Na úvod své druhé sezony v elitní třídě z Velké ceny na okruhu Losail odstoupil po pátém kole kvůli nefungující brzdě. Vítězně vstoupil do šampionátu Španěl Jorge Lorenzo, který byl nejrychlejší i v kvalifikaci. Za úřadujícím vicemistrem světa dojel jeho krajan Dani Pedrosa a třetí skončil obhájce titulu Australan Casey Stoner.

Španělský pilot Maverick Viňales

Také ostatní závody ovládli Španělé. Premiéru kategorie Moto3 vyhrál Maverick Viňales. Český jezdec Jakub Kornfeil zahájil sezonu ve třídě, které nahradila dosavadní stopětadvacítky, ziskem jednoho bodu za 15. místo.

Abraham kvůli závadě na brzdě, která se projevovala od ve druhého kola, vyjel z trati. Pak se ještě na dráhu vrátil, ale brzy své snažení ukončil. "Tohle mě opravdu mrzí, přijít o body kvůli technické závadě je hrozná škoda. Zatím nevíme, čím to bylo, ale v podstatě mi přestala fungovat přední brzda," uvedl v tiskové zprávě český závodník, který startoval z desátého místa.

"Start se sice nepovedl úplně nejlíp, ale zůstal jsem v kontaktu se skupinou s Rossim a Haydenem," komentoval úvod závodu brněnský jezdec. Problém s brzdou se snažil nějak vyřešit, ale marně. "Zkusil jsem i změnit nastavení tvrdosti brzdy, ale to vedlo k opačnému extrému - brzda úplně ztvrdla. V tu chvíli bylo lepší zastavit než riskovat, že to skončí pádem," konstatoval Abraham.

Viňales navázal na výhry z minulé sezóny

Viňales navázal na dva triumfy, kterými zakončil loňský ročník šampionátu, v němž skončil celkově šestý. Vyhrál s náskokem čtyř sekund před Italem Romanem Fenatim, jenž si odbyl velmi povedenou premiéru v mistrovství světa. Šestnáctiletý nováček v seriálu úvodních šest kol vedl, než ho předstihl o rok starší Viňales. Španělský jezdec z týmu Paris Hiltonové vyšel vítězně z následujících soubojů s Fenatim a připsal si páté prvenství v kariéře.

Kornfeil startoval z 19. pozice a dokázal se posunout na poslední bodovanou příčku.

V dramatickém finiši Moto2 zvítězil vicemistr světa Španěl Rafael Márquez o pouhých 61 tisícin sekundy před Italem Andreou Iannonem, který za ním skončil i loni v hodnocení šampionátu.

Velká cena Kataru, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů:
Moto3: 1. Viňales (Šp./FTR) 38:40,995, 2. Fenati (It./FTR) -4,301, 3. Cortese (Něm./KTM) -18,013, 4. Salom (Šp./Kalex) -18,200, 5. Oliveira (Portug./Suter) -18,745, 6. Khairuddin (Malaj./KTM) -19,052, ...15. Kornfeil (ČR/FTR) -38,641.
Moto2: 1. Márquez (Šp./Suter) 40:34,225, 2. Iannone (It./Speed Up) -0,061, 3. Espargaro -1,412, 4. Rabat (oba Šp./Kalex) -1,639, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -3,981, 6. Redding (Brit./Kalex) -6,768.
MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 42:44,214, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -0,852, 3. Stoner (Austr./Honda) -2,908, 4. Crutchlow (Brit./Yamaha) -17,114, 5. Dovizioso (It./Yamaha) -17,420, 6. Hayden (USA/Ducati) -28,413, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.