Rubriky:

Ostatní

Dán Kristensen podeváté vyhrál 24 hodin Le Mans, výhru věnoval mrtvému Simonsenovi

23. června 2013 16:31 - Le Mans

Dánský pilot Tom Kristensen vyhrál podeváté slavný automobilový závod 24 hodin Le Mans a znovu vylepšil rekord v počtu triumfů. Ve voze Audi R-18 se s ním střídali Francouz Loic Duval a Brit Allan McNish, vítězná posádka ujela 348 kol a 4742,8 kilometru. Závod byl poznamenán smrtí dánského jezdce Allana Simonsena, kterému krajan Kristensen svůj triumf po dojezdu věnoval.

 

Stephane Mahe, Reuters

"V první řadě věnuji toto vítězství Allanu Simonsenovi, dobrému příteli, kterého jsme v sobotu ztratili," pronesl Kristensen.

O jedno kolo méně měla na kontě posádka Toyoty TS 030 ve složení Anthony Davidson (Brit.), Sébastien Buemi (Švýc.) a Stéphane Sarrazin (Fr.). Obhájci prvenství André Lotterer (Něm.), Marcel Fässler (Švýc.) a Benoit Tréluyer (Fr.) skončili s dalším audi pátí.

Automobilka Audi slaví čtvrtý triumf za sebou. Pětačtyřicetiletý Kristensen čekal na další vítězství od roku 2008. Z prvního úspěchu se radoval už v roce 1997 a pak opanoval prestižní čtyřiadvacetihodinovku šestkrát za sebou od roku 2000.

Závod měl být oslavou 90 let jeho trvání, ale v sobotu jej poznamenala tragická nehoda, kterou nepřežil čtyřiatřicetiletý Simonsen. Necelých deset minut po startu narazil do svodidel a přes rychlý zásah záchranářů podlehl zraněním krátce po převozu do nemocnice. Stal se 22. obětí z řad jezdců a první po 26 letech.

Na startu závodu byl i český pilot Jan Charouz, s nímž tvořili posádku vozu Lotus T128 Němec Thomas Holzer a Dominik Kraihamer z Rakouska. Ve výsledkové listině jim patří 49. místo v absolutním pořadí s 219 odjetými koly. Závod pro posádku skončil ráno kvůli poruše převodovky.

"Do vozu jsem usednul dvakrát, při jedné jízdě jsme jeli dlouho za safety carem, ale v Le Mans se i tak musíte plně soustředit, snadno vás může něco zaskočit. Vždy je cílem vidět šachovnicovou vlajku, ale tentokrát to nevyšlo," zalitoval Charouz v tiskové zprávě.

Vytrvalostní automobilový závod 24 hodin Le Mans:
Absolutní pořadí:
1. Kristensen, Duval, McNish (Dán., Fr., Brit./Audi R18 e-tron quattro) 348 kol
2. Davidson, Buemi, Sarrazin (Brit., Švýc., Fr./Toyota TS 030)
3. Di Grassi, Gené, Jarvis (Braz., Šp., Brit./Audi R18 e-tron quattro) oba -1 kolo
...49. Charouz, Holzer, Kraihamer (ČR, Něm., Rak./Lotus T128) -129 kol.
LM P2:
1. Baguette, Gonzalez, Plowman (Belg., Mex., Brit./Morgan-Nissan) 329 kol
...18. Charouz, Holzer, Kraihamer -110 kol.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní