Kresta dojel v Itálii šestý, vyhrál Loeb

OLBIA (Itálie)

Nejlepšího umístění v kariéře dosáhl Roman Kresta s fordem při Italské rallye, která v neděli skončila. Český pilot dosáhl šestého nejlepšího času. Pro vítězství si dojel úřadující mistr světa Francouz Sébastien Loeb na citroënu.

V pátém závodu mistrovství světa v automobilových soutěžích skončil druhý Petter Solberg se subaru, za ním skončil Marcus Grönholm s peugeotem.

Devětadvacetiletý Kresta se na šotolinových tratích na Sardinii představil poprvé v životě a letos potřetí bodoval. Po osmých místech v Monte Carlu a Švédsku dosáhl šestou příčkou svého nejlepšího výsledku v kariéře. Jeho dosavadním maximem byla sedmá pozice na Safari rallye 2003 v Keni ve voze Škoda.

Loeb o svém triumfu v Itálii prakticky rozhodl již v sobotní druhé etapě, kdy si vybudoval téměř minutový náskok před Solbergem a ten již dnes pouze jistil. Navíc ho ještě uklidnila desetisekundová penalizace, kterou norský vicemistr dostal před startem třetí etapy za pozdní příjezd na stanoviště. Nakonec Loeb vyhrál s náskokem necelé minuty.

Z předpokládaného boje o třetí místo vypadl na dnešní druhé erzetě Fin Harri Rovanperä, jenž musel kvůli poškození zavěšení kol svého mitsubishi odstoupit. Na stupně vítězů se nakonec díky tomu dostal jiný Fin Marcus Grönholm, jenž podal heroický výkon poté, co v páteční úvodní etapě obrátil svůj peugeot přes střechu a propadl se až do třetí desítky.

Minutu za ním skončil jeho týmový kolega Markko Märtin z Estonska, jenž se stále nemůže s vozem sžít. Jeho ztráta za Loebem byla již více než čtyřminutová.

Tovární vozy Fordu se seřadily za sebou na pátém a šestém místě, díky systému Superally se totiž do bojů vrátil i Toni Gardemeister. Finský jezdec sice musel kvůli poruše svého focusu odstoupit v sobotní předposlední erzetě, dnes však mohl s pětiminutovou penalizací pokračovat.

I tak to ale stačilo na Krestu, jehož porazil téměř o minutu. Český pilot se po pěti soutěžích posunul na osmé místo v MS, o něž se dělí s dvojkou Citroënu Francoisem Duvalem z Belgie.

Závod se nevyvedl jezdcům týmu Škoda Motorsport. Po nadějném začátku vypadl v sobotu Armin Schwarz, jenž nedokončil předposlední rychlostní zkoušku a následně byl diskvalifikován za přijatou pomoc mimo servisní zónu. Alespoň bod do hodnocení značek získal pro mladoboleslavskou stáj Janne Tuohino, celkově skončil třináctý.

Dalším podnikem MS ze série středomořských šotolinových rallye bude soutěž na Kypru, jež startuje 13. května.

Výsledky:
1. Loeb (Fr./Citroën) 4:06:33,7 hod., 2. P. Solberg (Nor./Subaru) -59,6, 3. Grönholm (Fin./Peugeot) -3:07,3, 4. Märtin (Est./Peugeot) -4:12,3, 5. Gardemeister (Fin./Ford) - 8:29,3, 6. Kresta (ČR/Ford) -9:29,2, 7. Warmbold (Něm./Ford) - 9:59,8, 8. Pykälistö (Fin./Citroën) -10:21,2, 9. Stohl (Rak./Citroën) -10:35,6, 10. Higgins (Brit./Ford) -12:21,1, ...13. Tuohino (Fin./Škoda) -15:30,6.