Rubriky:

Atletika

Atleti touží ukončit čekání na světový titul

24. srpna 2007 10:32 - ÓSAKA/PRAHA

Třináctého srpna 2001 pověsili v kanadském Edmontonu oštěpaři Janu Železnému na krk zlatou medaili. Bylo to naposledy, kdy se na světovém šampionátu v atletice hrála česká hymna. Zazní v Ósace? Od soboty se v Japonsku začne bojovat o světové tituly a alespoň jeden by chtěal uzmout i početně skromná česká výprava. Nejvíce si na něj brousí zuby Roman Šebrle a Barbora Špotáková.

Desetibojařský olympijský vítěz odlétal do Japonska skvěle naladěn a nadšen ze své formy. Po týdnu pobytu ale musel svůj optimismus krotit. „Jsem o dvě třídy níž než v přípravě,“ kroutil hlavou světový rekordman, jenž poslední dny před startem šampionátu tráví ve městě Sukumi. Jeho očekávaný duel s Američanem Clayem je ale na programu až na konci šampionátu.

Špotákové náleží ve světových tabulkách druhé místo za letos dominantní Němkou Obergföllovou. „Ale když se dostane pod stres, je to na ní znát,“ upozorňovala ještě před odletem loňské vicemistryně Evropy. Bez šancí na zlato není ani diskařka Věra Cechlová.

Start Tomáše Dvořáka je ohrožen

Celkem by se mělo představit 22 českých reprezentantů, ale start trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka je kvůli zranění paty velmi vážně ohrožen. Včera podstoupil vyšetření na ultrazvuku a po třídenním absolutním klidu se o jeho účasti v desetiboji rozhodne.

Japonsko zatím vrcholnou atletikou příliš nežije. Ve městě sice visí billboardy lákající do hlediště stadiónu Nagai, prodáno ale zatím bylo jen něco málo přes polovinu vstupenek.

Čeští mistří světa
1983 Helsinky - Kratochvílová (400 a 800 m), Fibingerová (koule), Bugár (disk)
1993 Stuttgart - Železný (oštěp)
1995 Göteborg - Železný (oštěp)
1997 Atény - Kašpárková (trojskok), Dvořák (desetiboj)
1999 Sevilla - Dvořák (desetiboj), Formanová (800 m)
2001 Edmonton - Dvořák (desetiboj), Železný (oštěp)

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika