Rubriky:

Atletika

Tegu spaluje vedro. Díky za sudy s ledem, říkají atleti

1. září 2011 08:16

Velká atletická akce v Asii, to je záruka pořádné výhně. Platilo to před čtyřmi lety na MS v Ósace i na olympiádě v Pekingu, sluneční žár trápí atlety také v Tegu. "Strašné vero. V takovém pařáku jsem letos určitě ještě neházela," otírala pot z čela po své úspěšné oštěpařské kvalifikaci Barbora Špotáková.

 

Anja Niedringhaus, ČTK/AP

Zpočátku šampionátu to tak nevypadalo. První dva dny se slunce schovávalo za mraky, na ploše i na tribunách bylo příjemně a večerní vítr občas donutil si vzít i teplejší oblečení.

Zatím poslední mrak nad Tegu byl však viděn v neděli večer. Od té doby slunce praží naplno, což pocítily zejména sedmibojařky, které mohly závidět víkendový chládek desetibojařům.

Marně hledali stín

„Hlavně na výšce nás nechali v tom vedru pěkně vytrápit,“ posteskla si jediná Češka v soutěži Kateřina Cachová. „Moc jsem nechápala, že tam nebyl ani jeden deštník, také se nebylo kam schovat,“ popisovala. I hledání stínu přes poledne bylo nadlidským úkolem. „Žádný tam nebyl, i stříšky měli prosklené. Tak jsme na ně dávali ručníky, ale moc to nepomáhalo,“ líčila.

Britská sedmibojařka Jessica Ennisová se chystá ručníkem přikrýt hlavu před ostrým sluncem.Britská sedmibojařka Jessica Ennisová se chystá ručníkem přikrýt hlavu před ostrým sluncem.foto: Reuters/Kai Pfaffenbach

I jinak teplomilný výškař Jaroslav Bába s vedrem bojoval. „Mám radši sluníčko než mraky, ale tohle bylo fakt peklo,“ oklepal se po kvalifikaci. V úterý výheň vydržela i do začátku večerního programu. „Když jsem v půl šesté přišla na stadión, byl to s prominutím hnus. Udělala jsem krok a hned si brala ručník, abych utřela pot,“ říkala tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

Bába namáčel ručník

Jediným příjemným ochlazením tak pro atlety byly nachystané sudy. „V jednom byl led a ve druhém studená voda, tak jsem si do nich vždycky aspoň ručník,“ popisoval Bába. „Ale v tomhle vedru i ten led rychle roztaje a voda je za chvíli teplá," posteskla si Špotáková.

Atleti si tak musejí řádně hlídat pitný režim. „Ale nejde o objem, chce to spíš pít kontinuálně a po menších dávkách, aby se tělo najednou nezatížilo,“ radí lékař české výpravy Petr Sikora.

Michal Osoba (Tegu), Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika