Bekele počtvrté za sebou vyhrál na MS v krosu oba závody

Mistrovství světa v krosu už čtyři roky nezná jiného mužského vítěze než Kenenisu Bekeleho. Etiopský vytrvalec o víkendu na hippodromu ve francouzském St. Galmieru vyhrál závod mílařů i distanční měření sil, počtvrté za sebou zkompletoval double a získal už osmou zlatou medaili v individuálních závodech za sebou.

Bekeleho napodobila jeho krajanka Tiruneš Dibabaová, jež se rovněž stala dvojnásobnou mistryní světa. Jediný český reprezentant na startu Róbert Štefko obsadil na dlouhé trati 96. místo.

Hrdinou šampionátu byl ale Bekele. Dvaadvacetiletý olympijský vítěz v běhu na 10.000 metrů a držitel dráhových světových rekordů na pětce i desítce startoval ve Francii poznamenán úmrtím snoubenky Alem, jež v lednu při tréninku podlehla srdeční zástavě.

Přesto se ve velkém stylu vypořádal se všemi soupeři a znovu se postaral o historický zápis. Kratší ze závodů vyhrál s pětisekundovým náskokem před keňskými pronásledovateli. "Byl to pro mne velmi složitý závod. V srdci se rvou dva pocity: smutek a radost," řekl Bekele, jenž se měl v květnu se svou přítelkyní ženit.

Šampión se styděl

Prý se styděl, že na šampionátu startuje, následoval však doporučení své rodiny, "aby se soustředil na svou práci". "Alem jsem neztratil, ona zůstala v mém srdci. Měl jsem to ale letos dvakrát těžší. Držel jsem smutek a trať byla náročnější," dodal po sobotním triumfu.

Ani mezi vytrvalci na jeho tempo v druhé polovině dvanáctikilometrového závodu neměl odpověď žádný ze soupeřů a drobný Etiopan mohl nikým neohrožován posílat v cílové rovince publiku vzdušné polibky. "Jsem strašně, strašně šťastný. Děkuji publiku za fantastickou podporu," řekl dojatý Bekele.

Na stupních vítězů chyběli tentokrát Keňané, respektive jejich dresy, protože bronzový Abdullah Ahmad Hassan z Kataru je původem reprezentant běžecké velmoci. Druhý skončil Zersenay Tadesse z Eritrey, až páté místo zbylo na vyslance Keni Eliuda Kipchogea, který se v průběhu závodu vyčerpal ve snaze udržet Bekeleho tempo.

Dibabaová nejprve triumfovala na dlouhé trati

Dibabaová jako loňská vicemistryně světa z krátkého závodu a čerstvá halová světová rekordmanka na 5000 metrů nejprve triumfovala na dlouhé trati. V závěru osmikilometrového závodu utekla teprve devatenáctiletá vítězka o tři sekundy krajance Werkneš Kidaneové a Keňance Alici Timbililiové. O jejich pořadí dlouho nebylo jasno, nejprve byla vyhlášena jako druhá Keňanka a také si došla pro stříbro, později jury po prostudování cílové fotografie výsledky prohodila. Keňská výprava však podala protest a IAAF o den později potvrdila původní verdikt ve prospěch Timbililiové.

Na krátké distanci se po sobotních výsledkových zmatcích tentokrát oprávněně radovala ze stříbra krajanka Werkneš Kidaneová, bronz získala Keňanka Isabelle Ochichiová.

Etiopie slavila titul i v závodě juniorek zásluhou devatenáctileté Gelete Buriky Batiové, pouze mezi juniory opanovali pódium výhradně Keňané, nejvyšší stupeň obsadil Augustine Kiprono Choge.

Muži:
Krátká trať (4196 m): 1. Bekele (Et.) 11:33, 2. Chebii 11:38, 3. Songok (Keňa) 11:39, 4. Šahín (Katar) 11:42, 5. Zewdie (Et.) 11:43, 6. Birhanu (Et.) 11:43. Družstva: 1. Etiopie 21 b., 2. Keňa 31, 3. Katar 34.
Dlouhá trať (12.020 m): 1. Bekele 35:06, 2. Tadesse (Eritrea) 35:20, 3. Hassan (Katar) 35:34, 4. Negera (Et.) 35:37, 5. Kipchoge (Keňa) 35:37, 6. Birhanu (Et.) 35:42, ...96. Štefko (ČR) 39:47. Družstva: 1. Etiopie 24, 2. Keňa 35, 3. Katar 42.
Ženy:
Krátká trať (4196 m): 1. T. Dibabaová 13:15, 2. Kidaneová (Et.) 13:16, 3. Ochichiová 13:21, 4. Ngetichová 13:25, 5. Wanguiová (všechny Keňa) 13:25, 6. Melkamuová (Et.) 13:28. Družstva: 1. Etiopie 18, 2. Keňa 19, 3. USA 67.
Dlouhá trať (8108 m): 1. T. Dibabaová 26:34, 2. Timbililiová (Keňa) 26:37, 3. Kidaneová 26:37, 4. Melkamuová (Et.) 26:39, 5. Ochichiová 26:43, 6. Kiruiová (obě Keňa) 26:49. Družstva: 1. Etiopie 15, 2. Keňa 23, 3. Portugalsko 86.
Junioři (8108 m): 1. Choge 23:59, 2. Kipyego 24:00, 3. B.K. Kosgei (všichni Keňa) 24:00. Družstva: 1. Keňa 10, 2. Etiopie 37, 3. Katar 75.
Juniorky (6152 m): 1. Batiová (Et.) 20:12, 2. Wanjiruová 20:39, 3. Chebusitová (obě Keňa) 20:44. Družstva: 1. Keňa 16, 2. Etiopie 22, 3. Japonsko 56.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.