Soustředit se jen na olympiádu? To může být nebezpečné, ví světový rekordman

5. března 2016 15:56 - Praha

Přesně ve tři hodiny přistál v Praze a v letištním salónku se symbolickým názvem Paříž v dobré náladě odpovídal novinářům. Pak už francouzský světový rekordman Renaud Lavillenie nasedl do auta a spěchal do Jablonce, aby si v tamní atletické hale vyzkoušel tyčkařský sektor, v němž bude hlavní hvězdou sobotního mítinku Jablonec Gala 2016.

Michal Doležal, ČTK

Bude pro vás mítink v Jablonci důležitým testem před halovým mistrovstvím světa?

Měl jsem ze začátku sezóny problém s kolenem i kotníkem, ale poslední dva závody už byly povedené, tak si chci udržet formu. Je důležité zůstat v závodním rytmu, když do vrcholu sezóny chybí deset dnů.

Zatím nejlepší výkon sezóny 602 centimetrů jste předvedl na mítinku v Clermont-Ferrand, který jste sám organizoval. Jak náročná to byla dvojrole?

Těžké byly hlavně dva měsíce předtím, musel jsem zařídit spoustu věcí, aby vše klapalo. V týdnu před závodem už to tak náročné nebylo, jinak bych tam tak vysoko neskočil. Ale byla to zajímavá zkušenost a další motivace, aby se mi mítink povedl organizačně i skokansky. Povedlo se oboje, tak jsme se rozhodli z toho závodu udělat každoroční tradici.

Renaud Lavillenie už si vyzkoušel halu v Jablonci.

Na halovém mistrovství světa v Portlandu budou tyčkaři závodit úplně sami hned po slavnostním zahájení. Vyhovuje vám, že budete v centru pozornosti?

Je to pro nás dobrý koncept. Potřebujeme dost místa, což v halách není snadné, někdy se rozbíháme vedle výškařského doskočiště… Bude to dobrá show a podle průběhu sezóny v mužské i ženské tyčce určitě kvalitní soutěž.

Řada atletů šampionát v Portlandu vynechává. Vy jste to nezvažoval?

Každý den tvrdě trénuju s vidinou medaile na šampionátu a bylo by pro mě nemyslitelné, abych o ni nemohl bojovat. A soustředit se jen na olympiádu může být nebezpečné, dají se zvládnout oba vrcholy. Vždyť v roce 2012 jsem také vyhrál halové mistrovství světa, evropský šampionát i olympiádu.

Čeští tyčkaři letí do Ameriky kvůli aklimatizaci s předstihem už v pondělí. Vy také?

Radši se budu chystat doma a poletím až zhruba čtyři dny před závodem. To stačí, dělám to tak i při Diamantové lize v Eugene.

Esa se vracejí do Česka
Před rokem vyvrcholila sezóna halovým mistrovstvím Evropy v Praze, letos se řada atletických es do Česka vrací na mítink Jablonec Indoor Gala 2016. Vedle Lavillenieho se představí šampióni z Prahy Richard Kilty na šedesátce či běloruská překážkářka Alina Talajová. Ozdobou bude i mužská koule s dvojnásobným olympijským vítězem Tomaszem Majewským z Polska a domácím Tomášem Staňkem. Hlavní program startuje v 19.30, přímý přenos ČT Sport ve 20.05, část vstupenek je ještě v prodeji.