Kiplagatová ozdobila MS v silničním běhu světovým rekordem

DEBRECÍN

Lornah Kiplagatová se stala historicky první mistryní světa v silničním běhu a svůj triumf keňská rodačka reprezentující Nizozemsko vyšperkovala světovým rekordem. Dvacetikilometrovou trať v Debrecínu v neděli zvládla o pět sekund rychleji než při dosavadním maximu Britka Paula Radcliffeová a nový nejlepší čas má hodnotu 1:03:21 hodiny.

"Před pěti lety mi Paula rekord vzala a já ho velmi chtěla zpátky. Už před závodem jsem věděla, že na to mám," uvedla dvaatřicetiletá Kiplagatová. Za Nizozemsko běhá od roku 2003 a získala pro něj už i evropský titul v krosu.

Pět let starý výkon Radcliffeové, jež v Maďarsku nestartovala kvůli těhotenství, pokořila i druhá v cíli Constantina Tomescuová z Rumunska. Pouze bronz zbyl na africký kontinent zásluhou Keňanky Rity Jeptoové.

Závod mužů už byl jasnou záležitostí Afričanů - vyhrál bronzový olympijský medailista z dráhové desítky Zersenay Tadesse z Eritreje. Časem 56:01 zaostal o 13 sekund za rekordním výkonem Haileho Gebrselassieho z Etiopie a o 40 sekund porazil Keňana Roberta Kipchuma. Třetí skončil další keňský běžec Wilson Kebenei. Oba se radovali i z týmového titulu stejně jako jejich krajanky. Češi na startu nebyli.

MS v silničním běhu nahradilo v kalendáři IAAF šampionát v půlmaratonu, přičemž pořadatelé si mohou zvolit délku trati. Vítězové získali každý 30.000 dolarů.

Muži:
1. Tadesse (Erit.) 56:01, 2. Kipchumba 56:41, 3. Kebenei (oba Keňa) 57:15, 4. Busenei (Ug.) 57:21, 5. Taragon (Keňa) 57:22, 6. Merga (Et.) 57:27.
Družstva:
1. Keňa 2:51:18, 2. Eritrea 2:53:19, 3. Etiopie 2:54:17.
Ženy:
1. Kiplagatová (Niz.) 1:03:21 - světový rekord, 2. Tomescuová (Rum.) 1:03:23, 3. Jeptoová (Keňa) 1:03:47, 4. Arissiová (Et.) 1:05:16, 5. Masaiová (Keňa) 1:05:21, 6. Fukušiová (Jap.) 1:05:32
Družstva:
1. Keňa 3:15:55, 2. Etiopie 3:18:50, 3. Japonsko 3:19:00.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.