Rubriky:

Co na talíř

Nabruste si zuby na nejstarší superpotravinu světa

20. července 2016 13:01 - Praha

Len setý nám nedává jen pravděpodobně nejstarší superpotravinu světa. Jeho vlákna vytvářejí naši nejednu příjemnou letní košili, prostěradlo v posteli nebo těsnící koudel ve spojích vodovodního potrubí. Tím největším zázrakem jsou ovšem jeho plody. Vědci mají jasné důkazy o tom, že lněné semínko je lidstvem konzumováno od dob nejstarších civilizací, nějakých šest až sedm tisíc let. Len byl jednou z prvních domestikovaných rostlin. A dnes nám může pomoci s léčbou chorob, jež naopak přináší naše nejmodernější civilizace.

 

Profimedia.cz

Není dobrým nápadem pokoušet se sníst lněné prostěradlo, okusovat si rukáv košile nebo zkoušet kouřit koudel v naivním očekávání, že je vyrobena z konopí. Nejlépe uděláte, pustíte-li se do lněných semínek. Má to ale háček. Semínko tak, jak je, je pro člověka v podstatě nestravitelné. Jeho zažívacím traktem prochází zcela nepovšimnuto. Ovšem stačí pořádně rozkousat či pomlít, rozmixovat ‒ a bum! Máte univerzální lék na neduhy těla i duše.

ČTĚTE TAKÉ: Pohanka – zdravá superpotravina pro věřící i ateisty

Už jedna až dvě polévkové lžíce semen denně činí malé i větší zázraky. Nenasycené mastné kyseliny, hořčík, mangan, zinek, železo, vápník, proteiny, vitamíny skupiny B, antioxidanty... Rozkousané semínko vytvoří v žaludku jakýsi hlen, který přilne na několik hodin k jeho sliznici. Už jen tento fakt dokáže pomoci s mnoha problémy, jako je pálení žáhy, bolesti žaludku, vředová onemocnění, záněty. Preventivně len působí v oblasti kardiovaskulárních chorob, nádorových onemocnění nebo cukrovky.

Zajímavé je také to, že len může být dobrým projímadlem i lékem na zácpu. Pokud semínka řádně zapijete, budou působit jako projímadlo, pokud je naopak nezapijete vůbec, budou stavět. Takže si vše nejprve řádně promyslete, aby nedošlo k nějaké dietetické chybě. A duševně? Len nám pomůže od stresu, depresí, chronického únavového syndromu. Zkrátka něco jako zelené makovice, akorát ne tak zakázané. Dobrou chuť!

kü, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce