Rubriky:

Ladíme

Kolenem sem, kolenem tam. Pečujeme o jeden z nejdůležitějších kloubů (V)

19. září 2018 12:41 - Praha

Poslední díl našeho seriálu věnovaného kolennímu kloubu se odehraje pod dohledem zkušeného terapeuta. Naučili jsme se, jak koleno vlastně vypadá a jak funguje. Naučili jsme se o něj starat preventivně i po nějakém úrazu či dokonce operaci. Je na čase přistoupit k nejsofistikovanějším rehabilitačním pomůckám.

První cvik je zaměřený na posílení hlezenního a také kolenního kloubu. Tyto dva klouby spolu velmi úzce souvisí. V pohybové soustavě na sebe navazují a při běhu či chůzi výrazně ovlivňují jeden druhého. Nesrovnalost v jednom se odrazí i v jeho bezprostředním sousedovi. Je proto dobré mít obě kloubní spojení pod kontrolou.

I. díl
II. díl
III. díl
IV. díl

První cvičení vlastně není nic jiného než výpad s přední ploskou nohy na speciální pěnové podložce. Nemusíte ale hned běžet do obchodu s rehabilitačními pomůckami, doma si můžete pomoci třeba jen obyčejnou dekou patřičným způsobem poskládanou.

S rovnou páteří jdeme s výdechem do výpadu. Obtížnost cvičení můžeme postupně zvyšovat zvedáním paty zadní nohy. Kyčel, koleno i hlezno stojné (přední) nohy držíme v jedné, svislé rovině. Cvičení provádíme na obě strany. V dalším kroku můžeme zadní nohou zcela opustit zem a kolenem opsat půlkruh dopředu před sebe. Opět je důležité neustále držet svislou rovinu.

Další šikovnou pomůckou jsou čtyři různobarevné balanční destičky. Na těch provádíme v zásadě totožné cviky vždy s jednou destičkou pod patou, jednou pod špičkou chodidla. Každá z barev představuje jinou úroveň stability. Jedna leží na zemi zcela pevně, další dvě se mohou podél středové osy překlápět na jednu či druhou stranu (případně dopředu/dozadu), poslední má pevný pouze střed a překlápí se všemi směry. Začínáme stojem na jedné noze, přičemž stojná noha je vždy mírně pokrčená v koleni. Na správné provedení všech cviků se podívejte v našem instruktážním videu.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce