Rubriky:

Ladíme

Živě

Je tu čas zasvěcení. Pojďte běhat chytřeji

16. července 2015 07:02 - Praha

Stop. Než se rozběhnete, zkuste se zamyslet, stačí pár minut. Běhání může být pro vás zábava, relax, trénink, ale vždy by mělo platit - běhejte chytře, používejte hlavu. Sportování vám půjde lépe, můžete být rychlejší, zlepšit se.

 

facebook L. Hawker

1. Připojte se k běžecké skupině

Nejlepší způsob, jak si běh užít, je připojit se k více běžcům. Poznáte nové přátele, získáte rady, budete se držet snadněji tréninkového programu. Najdete více motivace, odpovědnosti. Tak to vidí fyzioložka Veronika Larisová na serveru stuff.co.nz.

2. Odpočinek a regenerace

Nejde jen o dobrý spánek v noci, i když to je také důležité. Regenerace je rozhodující pro špičkový výkon a prevenci úrazů. Většina běžců je "příliš zaneprázdněná", ale třeba protažení trvá jen pár minut. Například pravidelná jóga, sportovní masáž, jiná forma sportovního vyžití - plavání, chůze. Tohle vše vám pomůže.

3. Chytré palivo

Před závodem poslouchejte své tělo, pozor na žaludek, ale v tomto přesně radit je ošidné, jde o velmi individuální záležitost. Dejte si večer před závodem malou večeři - ideální kuře, ryba například se sladkými bramborami. Těžké jídlo může narušit spánek, takže budete druhý den ráno unavení. Snídaně by měla být poměrně lehká a obsahovat komplexní sacharidy. Například ovesné vločky, banán, borůvky plus trochu proteinového prášku. Pokud chcete kávu, tak zkuste piccolo.

Před startem si dejte půl banánu namísto energetického gelu. Banán má podobné nutriční hodnoty jako většina energetických tyčinek, jenže bez umělých chemikálií. Pokud běžíte půlmaratón a méně kilometrů nebudete více potřebovat. Pokud je před vámi delší závod, zajistěte si, že budete mít vyzkoušené gely a pití už před závodem v tréninku, jinak vám nezasvěcený žaludek může váš výkon pohřbít.

4. Začněte zlehka

Doporučená je kadence okolo 180 kroků za minutu. Krátké, rychlé kroky jsou klíčem ke snadnějšímu běhu. Tento způsob umožňuje základní stabilitu a méně stresu pro tělo.

5. Méně je více

Mějte na paměti, že 70% běžců pozná během dvanácti měsíců zranění. Důvod? Přetrénování. Ti, kteří běhají více než osmdesát kilometrů týdně, jsou ve dvojnásobném riziku. Vysoká intenzita a intervalový trénink jsou skvělá cesta jak snížit objem a nebezpečí zranění, zároveň významně zvyšuje výkonnost.

6. Voda je klíčem

Dvě procenta poklesu hydratace mohou vést k dvacetiprocentnímu snížení výkonu. Takže se ujistěte, že pravidelně pijete doušky vody, blahodárné to tekutiny. Ano, jsou tu také sportovní nápoje, ale voda je klíčem.

7. Nezapomeňte na snížení dávek

Hodně lidí trénuje až do svého velkého dne, potom mohou být v polovině maratónu uvaření. Redukujte tři týdny před takovým závodem objemy v tréninku, budete mít více síly a budete svěží.

8. Šetřete nádrž

V maratónu na sebe příliš tvrdě netlačte, bez ohledu na to, jak dobře se cítíte. Držte se svého plánu, rychlosti. V druhé polovině pak poběžíte rychleji, budete mít sílu. Maratón se nevyhrává na začátku, ale na konci.

A teď už běžíme. Dobrý běh!

lik, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce