Rubriky:

Odjinud

Živě

Voják se třemi míčky je nejrychlejší na světě. V knize rekordů ale nebude

21. srpna 2018 08:12 - Ottawa

Zaběhnout deset kilometrů za 35 a půl minuty by se mohlo zdát jako solidní amatérský výkon, i když profesionálové už jsou zase někde jinde. Kupříkladu držitel světového rekordu Kenenisa Bekele ji umí za 26 minut a pár vteřin k tomu. Představte si, že ale po celou dobu závodu máte v ruce tři míčky, které navíc musíte neustále průběžně udržovat ve vzduchu. To už se čas lehce nad půl hodiny zdá téměř nedosažitelný, viďte?

 

Profimedia.cz

Michael Bergeron slouží u kanadského vojenského námořnictva, a možná právě proto je zvyklý klást si za cíl i ty nejtěžší výzvy. Zhruba před šesti měsíci se rozhodl, že zlomí světový rekord v běhu na 10 000 metrů za současného žonglování třemi míčky. Pro svůj smělý počin si zvolil domovské město Halifax v Novém Skotsku. „Poté co jsem se dostal velice těsně k rekordu na pět kilometrů, jsem se rozhodl, že půjdu do desítky," svěřil se atlet novinářům. „Mým cílem bylo závod vyhrát," dodal.

Američan žongluje tam, kde ostatní hynou vyčerpáním

Bergeron přitom s žonglováním začal koketovat teprve před čtyřmi roky. Sám však přiznává, že si nikdy nebyl úplně jistý, že z toho nakonec něco bude. Svědomitý stupňovaný trénink se ale nakonec vyplatil. Jen pro představu: První kilometr závodu uběhl za 3 minuty 20 vteřin, což vyhodnotil jako moc rychlé. První pětku zdolal za 17:30 a stále mu připadalo, že jde na věc příliš rychle. V druhé polovině proto trochu zpomalil a cílovou pásku protnul v čase, který měl oproti původnímu světovému rekordu 51 vteřin k dobru. (35:36; pro lepší srovnání: Na Zátopkově 10 by se s takovým časem ještě pořád vešel do top 5.)

Možná je rekordní voják, ale přes to všechno přeci jen smutný. Z Guinnessova výboru mu totiž přišlo vyjádření, že jeho rekord nemůže být zapsán do knihy rekordů. Došlo k nějaké technické chybě a rekordman nemohl předložit kompletní videozáznam svého pokusu. Nic mu nepomohla ani skutečnost, že měl k celému průběhu čtyři očité svědky plus stovky dalších náhodných svědků z řad diváků.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce