Rubriky:

Odjinud

V pěti letech ho operovala matka kuchyňským nožem. Přivezl čtyři zlaté z olympiády

14. ledna 2016 09:00 - Tucson

Příběh Jamese Clevelanda „Jesseho“ Owense je nesmírně barvitý. Plný nenadálých zvratů, vzestupů i pádů. Do cesty se mu staví rasismus, vyrovnat se musí jak s německým nacismem, tak i s rasovou segregací ve vlastní zemi. Od raného dětství se musí prát o holé přežití, někdy do slova a do písmene. Když jste nejmladší z deseti dětí v chudé rodině, nic jiného vám ani nezbývá.

 

Profimedia.cz

Když na vás vlastní matka vezme nůž, nemusí jít hned o zlý úmysl. Jako pětiletému dítku se Owensovi vytvořila na hrudi nepříjemná bulka. Doktor za odstranění požadoval částku, kterou si rodina nemohla dovolit. A tak se do operace pustila zoufalá matka sama. Řádně nabrousila a vysterilizovala kuchyňský nůž a úlohu lékaře vzala na sebe. Malý Jesse ztratil značné množství krve. Zákrok se však nakonec zdařil a chlapec přežil.

Ani později si na něj život nebral rukavičky. V čase, kdy nebyl ve škole, musel vydělávat peníze, a tak se třeba dostal k čištění a opravování bot. První člověk, který si všiml jeho talentu a začal jej trénovat, Charles Riley, se s Jessem chodil dívat na koňské dostihy. Nabádal jej, aby při běhu napodoboval právě koně ‒ soustředěné pouze na cíl, bez jediného zlomku energie vydaného zbytečně.

ČTĚTE TAKÉ: Doma se musel poměřovat se zvířaty. Přitom z olympiády přivezl čtyři zlaté

To ještě nikdo z nich nevěděl, že Jesse bude s koňmi později také závodit. Lidé to považovali za nedůstojné a degradující pro olympijského šampióna. „Ale co jsem měl dělat? Čtyř zlatých medailí se nenajíte," řekl k tomu později samotný olympionik. Ještě předtím, než se v roce 1936 vítězoslavně vrátil z Berlína, musel si projít zkouškou nacistického ohně. Jeho čtyři bezchybná vítězství nezapadala příliš do teorie o nadřazenosti árijské rasy.

Ačkoli jednoho Adolfa pořádně dohřál, druhému Adolfovi pomohl ke světové nadvládě v oboru sportovní obuvi. Zakladatel firmy Adidas jej totiž přesvědčil, aby závodil právě v jeho tretrách. Začínající firma tak díky atletovi získala rázem světovou pozornost.

* „Běž, jako by dráha pod tebou hořela!" říkával Jessemu kouč Riley.
* Owensův recept na úspěch byl jednoduchý: „Vždycky jsem se snažil, aby má chodidla zůstávala na zemi minimum času."

To Jesse Owens byl na tom hůře. Po návratu do USA ho žádné uznání nečekalo. Kvůli rasovým předsudkům jen posluhování na čerpací stanici a další podřadné práce. Trochu peněz si mohl přivydělat právě jen tím, že na různých estrádách startoval proti koním a dalším zvířatům. Na opravdový zvrat musel dlouhá léta čekat.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 říjen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce