Rubriky:

Odjinud

Vítězství z jiné planety: Nakonec Japonec všechny vyškolil

19. dubna 2018 08:00 - Boston

Muž známý ve svém světě maratonského běhu jako Citizen Runner, Občan Běžec, zvítězil na nejstarším závodě světa Boston Marathon. V počasí, které položilo na lopatky 23 jiných favorizovaných elitních běžců a běžkyň, zvítězil člověk, který na rozdíl od profesionálů chodí normálně do práce a svůj trénink musí dohánět po nocích nebo brzy ráno.

 

Profimedia.cz

Na začátek by určitě patřilo nějaké klišé o nezdolném duchu japonského samuraje. Juki Kawauči je ovšem státním úředníkem. A podle japonských zákonů nesmí mít ani žádné sponzory. Závody obráží bez suity výživových poradců, trenérů a jejich asistentů, masérů a tiskových mluvčích. Všechno si platí z vlastní kapsy.

Amatér ohromuje profesionální svět. Výjimečné srdce a extrémní sen

Jeho sveřepá zarputilost se už nedávno dočkala úspěchu, když se Kawauči stal světovou jedničkou v počtu absolvovaných maratonů pod dvě hodiny a dvacet minut. Drobný Japonec nyní dokázal vyškolit i velký zástup profesionálních borců. Ukázal jim, že on na rozdíl od nich ze sebe dokáže dostat maximum i v situaci, kdy podmínky ani zdaleka nejsou ideální. Čelní vítr o nárazech v rychlosti 40 km/h a prudký déšť společnými silami zastavil i taková jména jako Lelisa Desisa, Wilson Chebet, Philemon Rono, Galen Rupp nebo Deena Kastor, u nichž se ve výsledkové listině objevuje DNF.

Už zpočátku se Kawaučiho vítězství jevilo jako vysoce nepravděpodobné. Úvodní míli nastřelil časem 4:37 (tj. 2:53 min/km), což ho předsunulo do vedení. Ne však na delší čas, brzy jej pohltila velká skupina pronásledovatelů. Po pár kilometrech Kawauči opět přebírá čelo a rozráží vzduch ostatním, včetně předpokládaného vítěze Kiruiho. Když Japonce znovu pohltila skupina, nezdálo se možné, že by měl ještě síly na další trháky. Na jeho taktice si například vylámali zuby i dva komentátoři BBC, kteří se o Kawaučim a jeho stylu běhu vyjadřovali nepříliš uctivě a v podstatě od začátku závodu jej v přímém přenosu zesměšňovali. Jejich překvapení muselo být explozivní.

Kirui přebral v dostatečné vzdálenosti od cíle vedení a výsledek se zdál být jasný. Doslova odnikud se opět vynořuje Kawauči a s pár kilometry do cíle předbíhá trápícího se favorita z Keni. Japonec dál bojuje s vlastní únavou i běsnícími živly, aby si největší vítězství své kariéry už nenechal vzít. „Nemůžu si pomoci, myslím, že s mým vítězstvím má něco společného osud," komentoval skromný Kawauči. Zřejmě dobrá karma!

Juki Kawauči se stal prvním japonským vítězem v Bostonu od roku 1987. V nelítostných podmínkách doběhl v čase 2:15:58 s odstupem na druhého Keňana 2:25 minut. Třetí místo patřilo Američanu Shadracku Biwottovi.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce