Rubriky:

Biatlon

Český biatlonový mix jel jako na houpačce. Bez hvězd a se dvěma trestnými koly byl nakonec šestý

12. března 2017 16:24 - Kontiolahti/Praha
(Aktualizováno: 12. března 2017 17:29)

I bez dvou elitních biatlonistů Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce se česká smíšená štafeta při Světovém poháru ve finském Kontiolahti neztratila. Než dojeli reprezentanti v sestavě Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Michal Šlesingr a Michal Krčmář do cíle šestí, tak to pro ni byl závod jako na houpačce.

 

Leonhard Foeger, Reuters

Ještě na poslední předávce byly stupně vítězů pro Česko na dohled, pak ale přišla komplikace v podobě druhého trestného kola a solidní běžecký výkon celého kvarteta poznamenalo celkem třináct dobíjení. Prvenství dosáhla Francie, malý křištálový glóbus za prvenství v disciplíně uhájili druhou příčkou Němci.

Puskarčíková na prvním úseku začala opatrněji, ale střelbu vleže zvládla na pět ran. Bez dobíjení odjíždělo v čele pět štafet a Česko mezi nimi. Naopak favorizované Norsko se brzy dostalo do velkých potíží, když Olsbuová musela na dvě trestná kola.

Běžecky rytmus udávaly Francie (Dorinová-Habertová) a domácí Finsko (Laukkanenová). Česko figurovalo vpředu ve skupině pronásledovatelek, vstoje ale musela Puskarčíková využít všechny tři náhradní náboje a střelnici opouštěla osmá. Na posledním kilometru ji trochu docházely síly a Vítkové předala na 10. místě.

Při třetí střelbě udržela Francii v čele Bescondová s převahou téměř půl minuty na Itálii. Vítková sice docela rychle běžela, jenže na střelnici ani maximální dobíjení nepomohlo, aby vleže vyčistila všechny terče. Z trestného kola se vrátila až dvanáctá se ztrátou půldruhé minuty na čelo závodu. Se stojkou si poradila česká biatlonistka už parádně, naopak kolem ní se hodně chybovalo a Česko se tak vrátilo na sedmou příčku.

Francie vedla jasně, když štafetu převzali muži, druhé bylo s odstupem 42 vteřin Němci a třetí jeli dosud nejlépe střílející Ukrajinci. Šlesingr brzy předstihnul běloruskou štafetu a na střelbu vleže dorazil šestý, dělilo ho v té chvíli jen 25 vteřin od medailových pozic.

Šlesingr zvládl obě střelecké položky hodně dobře a nadechl se k výtečnému běžeckému výkonu, což znamenalo další vylepšení pozice a do závěrečného úseku tak finišman Krčmář vyrážel ze 4. místa. V čele se i po třetím úseku držela Francie, za ním jelo o téměř půl minuty zpět Německo, za které nastoupil na závěrečný úsek vítěz sobotní stíhačky Peiffer a třetí místo držela Ukrajina jen deset vteřin před Českem.

Při střelbě vleže se ale Krčmář doslova utrápil. Pozdě zareagoval na vítr. I když třikrát dobíjel, musel na trestné kolo a česká šance atakovat stupně vítězů byla pryč. Pořadí na nich poslední úsek nezměnil. Krčmář potřeboval náhradní náboje i při stojce a nakonec byl rád, že uhájil šesté místo, které je i tak pro český mix sezónním maximem.

Českou reprezentaci mrzelo střelecké selhání. „Absolutně jsem byl na té ležce bezradný. Už se mi to stalo v Koreji a teď znovu. Ani v jednom případě jsem nevěděl, co mám dělat," řekl Radiožurnálu finišman Michal Krčmář. „Cítil jsem se strašně silný na trati a o to víc mě to strašně štve, že jsem to ostatním pokazil," svěřil se Krčmář. Rovněž na trestném kole kroužící Vítkové vinu vůbec nedával. „Verča odvedla svoji práci, přivezla to ještě v kontaktu. Boušek (Šlesingr) pak skvěle zatáhl a to, že nestojíme na stupních, bych vzal celé na sebe, protože já byl tím nejslabším článkem," uznal.

Světový pohár v biatlonu – Kontiolahti
Smíšená štafeta
1. Francie (Dorinová-Habertová, Bescondová, Desthieux, Fillon Maillet) 1:11:34,5 (0+9)
2. Německo (N. Horchlerová, Hammerschmidtová, Doll, Peiffer) +11,0 (0+10)
3. Ukrajina (Varvynecová, Džimová, Semenov, Pidručnyj) +27,1 (0+6)
4. Rusko (Akimovová, Starychová, Jelisejev, Garaničev) +47,8 (0+10)
5. Norsko (Olsbuová, Ekchoffová, J. Boe, Svendsen) +1:15,0 (3+8)
6. Česko (Puskarčíková, Vítková, Šlesingr, Krčmář) +1:22,4 (2+13)
kez, Sport.cz, Právo

Zrušit