Rubriky:

Cyklistika

První etapu Závodu míru vyhrál německý cyklista Wackernagel

8. května 2004 18:42 - BRUSEL

Němec Lars Wackernagel ze stáje Wiesenhof se stal vítězem první etapy 57. ročníku cyklistického závodu míru. Ve spurtu 143 kilometrů dlouhé trasy se startem i cílem v Bruselu v sobotu zdolal Poláka Slawomira Kohuta, o šest sekund později přivedl do cíle skupinu pronásledovatelů Němec Eric Baumann.

Nejlepší z českých jezdců Lubomír Kejval z týmu eD'system-ZVVZ skončil na devátém místě.

Na trať úvodní z devíti etap vyslal z bruselského náměstí před královským palácem peloton 133 jezdců ze 17 stájí český premiér Vladimír Špidla za přítomnosti eurokomisaře Pavla Teličky.

Hned úvodní dějství Závodu míru pak přineslo zajímavý průběh a možná i rozhodující moment pro konečné výsledky. Kolem dvacátého kilometru se totiž vytvořila skupina dvaceti uprchlíků, která nakonec do cíle před známým Atomiem přijela s náskokem čtyř minut a 42 sekund. V cíli tleskal nejlepším i slavný Eddy Merckx, který byl dnes na roztrhání; nejdříve odstartoval v Janově Giro d'Italia a poté se hned letecky přesunul do Bruselu, kde nejlepším předával na stupních vítězů trikoty.

Naplno závodit se začalo hned po první vrchařské prémii na 16. kilometru. Postupně začali jezdci ujíždět z pelotonu, až se zformovala skupina, v níž největší favorité nebyli. Dostali se do ní i Kejval, Zerzan, Fadrný a Kollert, početnější obsazení vepředu měly jen stáje Wiesenhof a T-Mobile, druhá z nich ale nebyla zastoupena světovou jedničkou Erikem Zabelem.

Peloton zůstal v klidu, naopak vedoucí skupina dobře spolupracovala a rychle si vytvořila náskok přes dvě minuty. "Moc jsem nevěřil, že bychom mohli vydržet vepředu až do cíle. Když jsme ale na stém kilometru měli k dobru přes tři minuty, tak jsem změnil názor," řekl v cíli Kejval. "S tím, že jsem byl ve vedoucí skupině, jsem spokojen, ale ne se závěrem, který nám nevyšel. Před námi jsou však těžké etapy s kopci, a tak se to ještě přesype," mínil Kejval.

V závěru závodníky čekaly dva osmikilometrové okruhy, ale ty již nic nezměnily a téměř pětiminutový náskok uprchlíci udrželi. Zhruba šestnáct kilometrů před cílem pak uprchlíkům poodjela dvojice Wackernagel, Kohut a i přes velkou snahu trojice cyklistů T-Mobile minimální odstup udržela. Baumann pro německý tým vybojoval alespoň pomyslný bronz.

Druhým nejlepším Čechem v cíli byl na čtrnáctém místě předloňský mistr ČR Fadrný z týmu PSK Whirlpool. "Rozhodně jsem takový průběh nečekal. Jsem však spokojený a snad mi to pomůže v roli lídra naší stáje. Chtěl jsem uspět i ve spurtu, ale zaspal jsem a nechal se zavřít," řekl zpravodaji ČTK Fadrný.

Výsledky - 1. etapa (Brusel - Brusel, 143 km):
1. Wackernagel (Něm./Wiesenhof) 3:07:02 hod., 2. Sl. Kohut (Pol.) stejný čas, 3. Baumann (Něm.) -2, 4. Thijs (Bel.) stejný čas, 5. Giunti (It.), 6. Beuchat (Švýc.), 7. Rebiewski, 8. Nowak (oba Pol.), 9. Kejval (ČR), 10. Knees (Něm.), ...14. Fadrný, 16. Kollert všichni -8, 20. Zerzan -28, 44. Přecechtěl, 45. Konečný, 54. Trkal, 56. Benčík, 67. Faltýnek (všichni ČR) všichni -4:42.

ČTK

Zrušit