Rubriky:

Lyže a snowboard

Liberec věří, že sportoviště pro lyžařské MS dokončí včas

29. srpna 2007 16:03 - LIBEREC

Liberecký magistrát věří, že stavbaři dokončí včas sportoviště pro mistrovství světa v klasickém lyžování, které se v Liberci uskuteční v roce 2009. Asi pětitýdenní zpoždění, které výstavba nabrala kvůli změnám v organizačním výboru, jimiž ministerstvo podmínilo uvolnění další dotace, se jim prý podaří dohonit.

Primátor Jiří Kittner ve středu novinářům řekl, že výstavba na obou sportovištích finišuje a pokud stavební firmy nezastaví mimořádné výkyvy počasí, zvládnou sportoviště dokončit do zimy. To je nutné k tomu, aby jejich připravenost otestovaly závody Světového poháru.

Areál ve Vesci je téměř hotový, v září ho čeká kolaudace a příští rok sadové úpravy. Horší je však situace na Ještědu, kde schází příjezdová silnice včetně přemostění sjezdovky, zpevnění svahu západní tribuny a vybudování diváckého zázemí. Projekt pamatuje také na osvětlení můstku. Areál by měl být dostavěn do listopadu letošního roku.

"Prvotní je nyní příjezdová cesta," zdůraznil primátor. Stavební firmy se podle něj řídí harmonogramem a neavizovaly žádné problémy. Stavby pro šampionát jsou hrazeny z dotací ministerstva školství a příspěvků kraje. Pro letošní rok na ně uvolnilo ministerstvo dotaci 53,9 miliónu korun.

Generálkou mají být závody Světového poháru 2008

Mistrovství v Liberci se uskuteční mezi 18. únorem a 1. březnem 2009. Areály ale musí být dokončeny do generálky na šampionát. Tou mají být v únoru 2008 závody Světového poháru. Stát dal v roce 2005 na šampionát 569 miliónů korun, nyní přidá dalších 700 miliónů. Zhruba 380 miliónů poskytne město Liberec a 150 miliónů liberecký krajský úřad.

Přípravě šampionátu, připravenosti sportovišť a organizačním změnám se bude věnovat ve čtvrtek mimořádné zastupitelstvo města. Jeho svolání prosadili opoziční zastupitelé, kteří mají dojem, že o problémech kolem mistrovství nemají dost informací. Chtějí také důsledně kontrolovat financování a čerpání dotací.

Na zastupitelstvu měla své vize představit nová prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová, ale mluvčí magistrátu Martin Korych řekl, že olympijská vítězka na jednání nepřijede.

ČTK