Rubriky:

Lyže a snowboard

Na libereckém zastupitelstvu zaznělo, aby se Kumpošt vrátil

30. srpna 2007 23:42 - LIBEREC

Hlasy, aby Liberec pomohl k návratu Romana Kumpošta do funkce prezidenta organizačního výboru MS v klasickém lyžování 2009, zazněly na čtvrtečním mimořádném zasedání městského zastupitelstva. Kumpoštův comeback prosazovali nejen opoziční zastupitelé Jiří Šolc (Strana pro otevřenou společnost) a Kamil Jan Svoboda (KDU-ČSL), ale také koaliční poslanec Jiří Richter (Unie pro sport a zdraví).

Pokud se neprokáže, že se Kumpošt dopustil ve své práci závažných pochybení, měl by se stát znovu prezidentem organizačního výboru, navrhli Šolc a Svoboda. O jejich návrhu se nakonec nehlasovalo, zastupitelstvo počká na audit hospodaření bývalého organizačního výboru, v jehož čele Kumpošt stál.

Primátor Jiří Kittner audit obdrží 10. září. "Když audit dopadne pro Kumpošta dobře, na příštím zastupitelstvu se pokusím prosadit jeho návrat do funkce prezidenta," řekl ČTK Svoboda.

Kumpošta vystřídala ve funkci koncem července Kateřina Neumannová. Několik zastupitelů na čtvrtečním jednání obvinilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy z toho, že podmiňovalo uvolnění 700 miliónů korun na přípravu mistrovství odvoláním Kumpošta a vydíralo primátora Kittnera, aby hlasoval pro Neumannovou.

Zmocněnec ministerstva se proti tomu ohradil. "Podmínky určuje ten, kdo peníze dává," vysvětlil Kittner, proč na výkonném výboru Neumannovou podpořil. Podle primátora by změny v současném vedení organizačního výboru znamenaly konec mistrovství světa.

Před zastupiteli vystoupil i Kumpošt

Mimořádné zastupitelstvo jednalo v Liberci téměř pět hodin a usneslo se, že chce dostávat mnohem častější informace o přípravách mistrovství světa než v minulosti. Před zastupiteli vystoupili výkonný ředitel organizačního výboru Marek Rejman i bývalý prezident Kumpošt.

Neumannová se zasedání zastupitelstva nezúčastnila, omluvila se kvůli schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem. Kumpošt na otázku zastupitelů vyloučil možnost spolupráce při přípravě šampionátu. "Vždyť mě ministerstvo označilo bez vysvětlení za nedůvěryhodného," konstatoval Kumpošt.

Neumannová vystřídala Kumpošta na pozici prezidenta organizačního výboru mistrovství světa 26. července. Pro bývalou běžkyni na lyžích hlasovali tři z pěti členů valné hromady organizačního výboru - zástupci lyžařského svazu Lukáš Sobotka s Norbertem Pelcem a primátor Liberce Jiří Kittner. Hlasování se zdrželi Kumpošt a radní za liberecký kraj Petr Doležal. S Kumpoštem odešla i většina manažerů organizačního výboru a Neumannová za většinu z nich ještě nesehnala náhradu.

Mistrovství se v Liberci uskuteční od 18. února do 1. března 2009. Stát předloni poskytl na šampionát 569 miliónů korun, nyní přidá dalších 700 miliónů. Zhruba 400 miliónů uvolní město Liberec a 150 miliónů Liberecký kraj.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard