První závod v Liberci vyhrál Morgenstern, z Čechů nejlepší Matura

LIBEREC

Rakušan Thomas Morgenstern potvrdil v pátečním závodu Světového poháru ve skocích na lyžích na velkém můstku v Liberci svou letošní suverenitu a připsal si desáté vítězství v sezóně. Do elitní třicítky pro druhé kolo se vešla hned čtveřice českých závodníků, nejlepšího umístění dosáhl Jan Matura, který v konečném pořadí obsadil patnáctou příčku.

Rakušan Thomas Morgenstern oslavuje vítězství v závodu SP v Liberci.

Morgenstern vedl na Ještědu už po prvním kole, v němž dolétl na značku 132 metrů a zaostal tak o sedm metrů za vlastním rekordem můstku, který drží spolu s Janne Ahonenem z Finska. Ve druhém kole si rakouský suverén o 3,5 metru pohoršil, v konečném pořadí ale zvítězil s téměř pětibodovým náskokem na svého krajana Gregora Schlierenzauera, který skončil druhý. Na třetí příčce skončil Švýcar Andreas Küttel.

Morgenstern má na liberecký můstek ty nejlepší vzpomínky, v roce 2003 zde vybojoval své vůbec první vítězství v SP v kariéře. "Liberecký můstek mám moc rád. A moc mě těší, že se mi podařilo navázat na vítězství z roku 2003. Však jsem na něj také vzpomínal, když jsem seděl na lavici," prohlásil po závodu jednadvacetiletý závodník. Rakouský fenomén vede pořadí Světového poháru už o 636 bodů a pokud by při zítřejším závodu své vítězství zopakoval a Schlierenzauer s Ahonenem by skončili bez bodu, zajistil by si s předstihem celkové vítězství. "Mám velký náskok, ale stát se může cokoliv," komentoval Morgenstern vývoj SP.

Jiří Mazoch při premiéře hned bodoval

Nejdelší skok celého závodu předvedl Slovinec Jernej Damjan, který ve druhém kole ulétl do vzdálenosti 135 metrů. Podobně jako slovinskému skokanovi přály podmínky i Janu Maturovi, který ve druhém kole skočil 127,5 metru a o jednu příčku vylepšil své postavení po prvním kole. Posun o jedno místo se podařil i současné české jedničce Romanu Koudelkovi, který v konečném pořadí obsadil 17. místo. Největší důvod ke spokojenosti měl Jiří Mazoch, který hned při svém prvním startu ve Světovém poháru bodoval na 29. místě. Antonín Hájek uzavřel třicítku nejlepších.

Závod na domácí půdě skončil už po prvním kole pro Borka Sedláka, Lukáše Hlavu, Martina Cikla a Lukáše Vaculíka. Do padesátky pro první kolo se v kvalifikaci z nominované české desítky nevešel Jakub Janda a nováček Čestmír Kožíšek.

Skoky v Liberci si nenechal ujít prezident Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Gian-Franco Kasper, který se vedle sledování závodu zajímal též o osud Světového poháru běžců na lyžích a sdruženářů, který se má v Liberci konat příští víkend. Kvůli teplému počasí je ale konání závodů v ohrožení a organizátoři musejí na běžecké tratě ve Vesci dovézt sníh z Jizerských hor. „Pro organizační výbor je na jednu stranu pozitivní, že si vyzkouší práci pod tlakem v krizové situaci,“ uvedl šéf FIS před zahájením závodu.

SP ve skoku na lyžích - Liberec
1. Morgenstern (Rak.) 272,4 bodů (132+128,5 metrů), 2. Schlierenzauer (Rak.) 268,1 (130,5+129), 3. Küttel (Švýc.) 260,8 (128+130,5), 4. Ahonen (Fin.) 258,8 (127,5+128,5), , 5. Bardal (Nor.) 255,7 (124,5+129,5), 6. Damjan (Slovin.) 252,8 (121+135)...15. Matura 241 (120+127,5), 17. Koudelka 233 (119+123,5), 29. Jiří Mazoch 198,5 (117+110,5), 30. Hájek 197,4 (115,5+110), 35. Sedlák 103,4 (115,5), 36. Hlava 102,1 (114,5), 37. Cikl 98 (112,5), 43. Vaculík (všichni ČR) 93,4 (110,5) - nepostoupili do 2. kola.
Pořadí SP (po 19 z 27 závodů): 1. Morgenstern 1555, 2. Schlierenzauer 919, 3. Ahonen 895, 4. Hilde 857, 5. Loitzl (Rak.) 638, 6. Bardal 592, ...16. Koudelka 326, 36. Cikl 60, 41. Matura 39, 43. Janda 29, 56. Sedlák 16, 64. Hájek 13, 77. Jiří Mazoch 2.