Rubriky:

Lyže a snowboard

Šílence na lyžích nahradili kovbojové, mají i česká jména

9. února 2009 14:55 - PRAHA

Je jedním z celé plejády Čechokanaďanů na lyžích. A dotáhl to nejdál – k titulu mistra světa ve sjezdu. John Kucera, potomek rodičů pocházejících z Brna, je rázem hvězdou světového šampionátu ve Val d’Isere.

Čtyřiadvacetiletý lyžař se narodil v Calgary. Rodiče, kteří emigrovali už v roce 1980, syna naučili i češtinu. Silný přízvuk je na ní ale víc než patrný.

V zemi svých předků se byl i podívat. „Jsem už ale čistý Kanaďan,“ prohlásil Kucera před novináři na olympiádě v Turíně. Nezvažoval možnost, kterou využili někteří jiní. Stanley Hayer či rodinný tým Tichých vyměnili vlajku s javorovým listem za českou. Alespoň dočasně. Kucera ale nemá důvod. Září.

Před vancouverskou olympiádou, která je na programu příští rok, může být ve své zemi celebritou. A ostatní Kanaďané v rychlostních disciplínách také jdou nahoru. Whistler, dějiště sjezdařských soutěží her, může být doslova jejich. „Teď se taktovky ujali kanadští kovbojové. Už nejsme 'šílení Kanaďané',“ připomněl Kucera přezdívku, kterou si jeho předchůdci vysloužili za riskantní jízdy v 70. a 80. letech.

Daří se i současné generaci 

Ken Read, Steve Podborski, Dave Murray, Dave Irwin a Todd Brooker odvážně brázdili sjezdovky, leč na pozice nejvyšší při šampionátech nedosáhli. Ale do paměti se vepsali.

Daří se to i současné generaci. Patří k ní Erik Guay, Manuel OsborneParadis a také další české jméno: Jan Hudec. I k němu patří příběh spojený s úprkem z někdejšího Československa. Narodil se v Šumperku, pak s rodiči poněkud dramaticky – plavbou na lodičce z Jugoslávie – nabral směr Západ. Přes Německo se odstěhoval do Kanady. A když do Kanady, tak na lyže, jak příznačné. „Dostal jsem příležitost stát se dobrým sjezdařem,“ může si říci Hudec, potomek rodičů učitelů na lyžařském gymnáziu.

Jemu ovšem sjezd na MS nevyšel. Spadl, ale nezranil se. S Kucerou dál může bojovat o pozici čechokanadské jedničky.

Kanadští lyžaři českého původu:

John Kucera: Cítí se jako ryzí Kanaďan, češtinu ovšem stále ovládá po rodičích z Brna. A teď se rodák z Calgary do lyžařské historie zapsal jako mistr světa ve sjezdu.

Jan Hudec: Na loďce z Jugoslávie cestoval v roce 1982 v devíti měsících s rodiči na Západ. Dokázal už vyhrát závod SP, na MS byl před dvěma lety druhý.

Ed Podivinsky: Narodil se před téměř čtyřiceti lety v Torontu, ale ani on nezapřel český původ. Na ZOH 94 byl ve sjezdu třetí. Ve SP ve stejném roce vyhrál sjezd v Saalbachu.

Stanley Hayer: Rodák z Edmontonu dokázal bodovat ve SP, ale v Kanadě se nepohodl, sám si vydělával na lyžování i jako svářeč a od roku 1999 závodil za vlast předků. Pak přesedlal na skikros. A co se nestalo? Odešel za lepším zpět do Kanady.

Kateřina Tichá: Její rodinný tým nebyl vhod kanadským funkcionářům. A tak otec Tichý v polovině 90. let domluvil, že pojede za ČR. Osmá byla na MS v Sierra Nevadě 1996. Ale spokojenost nenašla, znovu startovala za Kanadu i s bratrem Martinem. Mladší Michael dosud závodí.

Václav Procházka, Právo

Zrušit