Stíhačku biatlonistů v Pokljuce vyhrál Usťugov, Šlesingr propadl

POKLUKA

Stíhací závod Světového poháru biatlonistů ve slovinské Pokljuce vyhrál Jevgenij Usťugov z Ruska. Z českých reprezentantů bodoval pouze Jaroslav Soukup na 33. příčce. Na 12,5 km dlouhé trati třikrát chyboval při střelbě a do cíle doběhl se ztrátou dvou a půl minuty na vítězného Usťugova, který v závodě SP triumfoval poprvé v kariéře.

Soukup přitom startoval až z 52. místa. "Jarda má za sebou velice vydařený úvod sezony. Bodoval v každém ze tří kol (Světového poháru) a jeho běžecká i střelecká výkonnost jsou velmi vyrovnané. Věřím, že mu pohoda vydrží," řekl spolupracovníkovi ČTK šéftrenér českého výběru Ondřej Rybář.

Přesto v dnešním závodě zahrál sedmadvacetiletý biatlonista trenérovi pořádně na nervy. "Jarda je takový zmrzlík. A ve velkých mrazech, které tady v Pokljuce panují, jezdí ještě v palčácích, které má přetažené přes prstové rukavice. Pomáhá mu to sice při střelbě, protože má lepší cit, ale vždycky ztratí půl kola, než se do všeho navleče," poznamenal Rybář.

Další český reprezentant Ondřej Moravec skončil na 45. místě. Závod přitom slibně rozjel a bojoval o první dvacítku, ale na druhé a třetí střelecké položce nasbíral pět chyb a bylo po nadějích. "Ještě se mi nestalo, abych přijel na stojku tak rozklepanej," vysvětlil, proč minul tři terče.

Ještě hůř dopadl Michal Šlesingr, který ve čtvrtečním závodě na 20 km obsadil v Pokljuce čtvrté místo. V neděli při střelbě desetkrát chyboval, závod si tak prodloužil o půldruhého kilometru a do cíle doběhl na předposledním 57. místě se sedmiminutovou ztrátou.

Po dnešním závodě se změnilo pořadí v čele průběžného pořadí SP. Díky šestému místu se na první pozici posunul Američan Tim Burke.

Další díl SP se pojede v lednu v Oberhofu. V Německu už by měli opět startovat Norové Ole Einar Björndalen a Emil Hegle Svendsen, kteří před závody v Pokljuce dali přednost přípravě na olympiádu ve Vancouveru.

Světový pohár v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):
Muži - stíhací závod na 12,5 km:
1. Usťugov (Rus.) 34:50,9 (2 tr. okruhy), 2. Lessing (Est.) -9,2 (0), 3. Eder (Rak.) -10,8 (2), 4. Peiffer (Něm.) -12,5 (1), 5. Landertinger (Rak.) -12,5 (6), 6. Burke (USA) -37,3 (3), 7. Bauer (Slovin.) -40,3 (3), 8. Čerezov (Rus.) -41,2 (4), 9. S. Fourcade (Fr.) -52,1 (3), 10. Schempp (Něm.) -1:02,8 (0), ...33. Soukup -2:31,7 (3), 45. Moravec -3:37,9 (5), 57. Šlesingr (všichni ČR) -7:06,0 (10).