Rubriky:

Lyže a snowboard

Čeští skokané si zvykají na nový materiál i kratší lyže

21. června 2011 15:29 - PRAHA

Skokané na lyžích se musí před novou sezónou vyrovnat se změnami pravidel. Nejlepší čeští reprezentanti Jakub Janda s Romanem Koudelkou tak budou muset zkrátit lyže, neboť Mezinárodní lyžařská federace změnila takzvaný Body Mass Index a skokané by museli přibírat na hmotnosti. Český tým má před letní sezónou k dispozici nový materiál, který bude testovat od soboty na soustředění v Rakousku.

 

Jan Handrejch, Právo

Nové vázání, nové boty i kombinézy, nové špičky kratších lyží. S tím se musí někteří sžít. Janda s Koudelkou se shodli, že je pro ně lepší zkrátit lyže než přibírat na váze. "Přeučovat se nebudu, myslím, že problém nebude," prohlásil Janda. "V životě jsem nevážil tolik, kolik bych měl přibrat, to bych musel veškerý čas trávit v posilovně, abych nabral svalovou hmotu. Přes léto to je bez problémů, ale v zimě by to nešlo," dodal Janda.

I Koudelka sáhl ke zkrácení lyží. "Začátek nebyl nic moc, byl jsem zklamaný," přiznal. Poslední příprava v Polsku ho však příjemně naladila. "Pracovali jsme na lyžích, na plochách. Dělám menší véčko, měl jsem z toho dobrý pocit, dařilo se," uvedl Koudelka, který zkrátí lyže o tři centimetry. V létě by však chtěl hlavně trénovat a vynechat závodění na umělé hmotě. "Cítil bych se odolnější, kdybych celé léto trénoval," řekl.

Janda dokonce nyní skáče na ještě kratších lyžích, aby při závodě měl pocit, že má "skočky" delší. "Myslím, že změna ale nic zásadního nepřinese, každý se přizpůsobí. Ti, co málo váží a ještě skáčou na krátkých lyžích, to budou mít ještě těžší," přemítal ironicky.

Do svého tréninku vedle fyzické kondice přidal Janda i spolupráci s psychologem. "Měli jsme čtyři schůzky a byl jsem z toho velice pozitivně překvapený, jak to může fungovat," prohlásil. Přípravu občas konzultuje i se svým někdejším koučem Vasjou Bajcem ze Slovinska. "Ale málo, jsme kamarádi, sem tam si nějaký názor vyměníme," dodal Janda.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard