Sprinty v Lahti vyhráli Jönsson a Björgenová, Češi nebodovali

LAHTI

Sprinty klasickou technikou na závěr Světového poháru v Lahti vyhráli Švéd Emil Jönsson a Norka Marit Björgenová. Čeští běžci na lyžích nepostoupili z kvalifikace a nebodovali.

Vítěz pražského sprintu Tour de Ski na Strahově Emil Jönsson ze Švédska

Šestadvacetiletý Jönsson se dočkal vítězství v SP téměř přesně po roce, naposledy loni v březnu vyhrál právě klasický sprint v Lahti. Dnes ovládl už kvalifikaci a ve finále porazil o centimetry krajana Teodora Petersona. Třetí byl Rus Nikita Krjukov. Lídr seriálu a vítěz sobotního skiatlonu Dario Cologna neprošel z kvalifikace, přesto má nadosah obhajobu křišťálového glóbu za celkové prvenství.

Také Björgenová zajela nejrychlejší čas už v kvalifikaci a přemožitelku nenašla ani ve finále. Druhá skončila Ruska Julia Ivanovová a třetí Polka Justyna Kowalczyková, jež stejně jako v sobotu ztratila na Björgenovou body v boji o globus. Norka po dnešku vede o 78 bodů.

Čeští zástupci Martin Jakš a Eva Nývltová opouštějí Lahti s prázdnou. Poté co nebodovali ve skiatlonu, vypadli ve sprintu v kvalifikaci - Jakš byl pětapadesátý, Nývltová čtyřicátá.

SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - sprint klasicky:
Muži:
1. Jönsson, 2. Peterson (oba Švéd.), 3. Krjukov (Rus.), 4. Hattestad (Nor.), 5. Jauhojärvi (Fin.), 6. Retivych (Rus.), ...55. Jakš (ČR).
Průběžné pořadí SP (po 31 z 37 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 1793 b., 2. Northug (Nor.) 1199, 3. Kershaw (Kan.) 1121, 4. Hellner (Švéd.) 917, 5. Legkov (Rus.) 910, 6. Harvey (Kan.) 786, ...10. Bauer 611, 19. Jakš 336, 112. Magál 29, 139. Razým (všichni ČR) 7.
Ženy:
1. Björgenová (Nor.), 2. Ivanovová (Rus.), 3. Kowalczyková (Pol.), 4. Fallaová (Nor.), 5. Randallová (USA), 6. Docenková (Rus.), ...40. Nývltová (ČR).
Průběžné pořadí SP (po 31 z 37 závodů): 1. Björgenová 2095, 2. Kowalczyková 2017, 3. Johaugová (Nor.) 1510, 4. Randallová 1129, 5. Kallaová (Švéd.) 1080, 6. Kristoffersenová (Nor.) 865, ...46. Nývltová 125, 97. Janečková (ČR) 4.