Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžařské hvězdy zazářily společně v Praze. Zima začíná

12. října 2012 16:54

Česká lyžařská sezóna 2012/13 vypukla. Výjimečná společnost důležitých členů Svaz lyžařů ČR a jejich partnerů včetně čtrnácti reprezentantů se potkala ve středu v pražském hotelu Clarion na přátelském odpoledni. Probrala léto, pobavila se o nadcházejících měsících.

 

Martin Sidorják (SL ČR)

Nejen sezóna předolympijská a mistrovství světa. Ale také zima čtyř světových pohárů a juniorského světového šampionátu klasiků v zemi. „Svět nás vnímá stále jako kvalitní organizátory vrcholných podniků, i když konkurence je stále vyšší," prohlásil Roman Kumpošt, člen exekutivy Mezinárodní lyžařské federace FIS, který se právě vrátil z kongresu v Curychu.

„Mění se ekonomické podmínky okolo nás, ale věříme, že se nám podaří zajistit reprezentační výběry i rozvoj mládeže," dodal prezident svazu Lukáš Sobotka. Oblíbená televizní reality show Se čtyřkou na vrchol rozšiřuje program z obřího slalomu i na skikros. Svaz chystá relaunch webových stránek, pokračuje v provozu fan-shopu pod společným logem Czech ski team.

A jak se chystají elitní závodníci? Všichni mají za sebou rušné léto. Tři z nich, Martin Jakš, Michal Novotný a Jan Němec se stali otci, čtvrtý Ondřej Bank očekává narození potomka v nejbližších dnech. Eva Nývltová stihla aspoň svatbu a používá společně i své nové příjmení Vrabcová.

Jako první po akrobatických newstylistech, kteří začali už v srpnu novou olympijskou disciplínou slope style v argentinské Ushuaie, zahájí sháňku po bodech ve světovém poháru alpští lyžaři – při tradičním open sezóny 27. října v Söldenu. „Doma jsem loni vládl, teď ještě aby to šlo líp v mezinárodní konkurenci," usmíval se Kryštof Krýzl. Zdraví jako hlavní předpoklad kvalitních výkonů mu funguje. „Na magnetické rezonanci jsem byl v létě jen dvakrát."

Skokani měnili kombinézy. Loni měli povolenou propustnost plus šest centimetrů, přes léto to vypadalo na nulu, nyní je stanoveno plus dva. „Musíme se s tím nějak vyrovnat," pokrčil rameny kliďas Lukáš Hlava.

Dohněda opálený skikrosař Tomáš Kraus se právě vrátil z téměř dvoutýdenní přípravy na sněhu. Běžci se zítra vydávají na třetí kemp na alpský ledovec na Dachsteinu. „Léto bylo dobré, příprava se podařilo, teď to ještě ukázat v zimě," těší se Martin Jakš.

Do světových bojů se chystají i mladé naděje. Skokanka na lyžích Barbora Blažková se těší, jak se v soutěži družstev třeba potká se svým idolem Thomasem Morgensternem. „Natrénovala jsem dost, už se těším zase na závody," potvrdila loňská juniorská mistryně světa ve snowboardkrosu Eva Samková, která minulou zimu promarodila. Sdruženář Tomáš Portyk má jako jediný z aktivních lyžařů olympijské zlato, i když jen „dětské" z letošního Innsbrucku. „Žádnou šikanu od starších necítím," smál se. „Naopak už trénuju s dospělým áčkem a sbírám od nich zkušenosti."

Tomáš Nohejl (SL ČR)

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard