Rubriky:

Lyže a snowboard

Biatlonista Moravec přišel na poslední střelbě o životní výsledek

28. listopadu 2012 19:34 - Östersund

Biatlonista Ondřej Moravec sahal v úvodním závodu Světového poháru v Östersundu po životním výsledku, po dvou chybách na poslední střelbě však skončil čtrnáctý. Triumfem ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů zahájil obhajobu celkového vítězství v seriálu Francouz Martin Fourcade.

 

Scanpix Sweden, Reuters

"Takhle dobrý start do sezóny jsem nikdy neměl, takže jsem spokojený," řekl Moravec, jehož nejlepším umístěním ve Světovém poháru je čtvrté místo ze sprintu v Chanty-Mansijsku z roku 2008. Víckrát zatím v elitní desítce nebyl. "Trochu mě mrzí, že jsem kvůli vlastním chybám přišel o desítku, ale beru to jako poučení do dalších závodů. Žádný učený z nebe nespadl."

Moravec, jenž byl v neděli finišmanem bronzové smíšené štafety, absolvoval vynikající tři čtvrtiny závodu. Tři střelecké položky zvládl bez chyby a útočil na první stupně vítězů v kariéře. Na závěrečné stojce však osmadvacetiletý reprezentant dvakrát minul a kvůli dvěma trestným minutám vypadl z elitní desítky.

Z šance se nerozklepal, ale byl zbrklý

O ni Moravec přišel i kvůli problému s náboji na prvních dvou položkách. "Dvakrát jsem málo otevřel závěr a musel ručně vyndávat nábojnici," řekl. Ztratil tak okolo dvaceti vteřin a v konečném hodnocení přibližně pět pozic.

Před závěrečnou čtvrtou střelbou věděl, že si stojí výborně. Říkali mu to trenéři u trati a slyšel i hlasatele na stadiónu. "Nerozklepal jsem se z toho, spíš jsem byl trochu zbrklý. Až moc jsem si věřil, že to dám. Proto jsem si tolik nehlídal koncentraci a dvě rány byly na hraně terče," řekl Moravec, který si proto připsal k běžeckému času dvě trestné minuty. "Snad to příště zvládnu lépe," doufal.

Na vítězného Fourcada ztratil Moravec 1:53,1 minuty. I tak je pro něj čtrnácté místo vyrovnaným čtvrtým nejlepším výsledkem v elitním seriálu.

Šampión potvrdil suverenitu

Šampión z minulé sezóny Fourcade zvítězil s náskokem 12,3 sekundy před Rakušanem Dominikem Landertingerem, oba si připsali po jedné trestné minutě. Bezchybná střelba pomohla k prvnímu umístění na stupních vítězů v kariéře překvapivému třetímu muži závodu Eriku Lesserovi z Německa.

Na body dosáhl z pětice českých reprezentantů ještě Michal Šlesingr, jemuž střelecky nevyšla první polovina závodu (3 trestné minuty) a skončil jednatřicátý. Tomáš Holubec byl 57., debutant Tomáš Krupčík 85. a Zdeněk Vítek s deseti trestnými minutami pátý od konce 99.

Ve čtvrtek mají v Östersundu na programu vytrvalostní závod ženy.

SP v biatlonu v Österdunu (Švédsko):
Muži - vytrvalostní závod 20 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 50:44,7 (1 tr. minuta), 2. Landertinger (Rak.) -12,3 (1), 3. Lesser (Něm.) -21,7 (0), 4. Svendsen (Nor.) -37,1 (2), 5. Usťugov (Rus.) -1:01,3 (2), 6. Pinter (Rak.) -1:06,1 (1), 7. Bjöntegaard (Nor.) -1:11,8 (1), 8. Aněv (Bulh.) -1:31,4 (1), 9. Šipulin (Rus.) -1:38,3 (3), 10. Kauppinen (Fin.) -1:41,7 (0), ...14. Moravec -1:53,1 (2), 31. Šlesingr -3:02,6 (3), 57. Holubec -4:56,0 (2), 85. Krupčík -8:08,1 (6), 99. Vítek (všichni ČR) -12:00,2 (10).
ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard