Rubriky:

Lyže a snowboard

Schallert se pokouší vrátit českou jedničku Koudelku mezi skokanskou elitu

19. prosince 2012 11:06

Rakouský trenér Richard Schallert vedl tři zimy české skokany. Pak působil rok u ruské reprezentace. Teď pomáhá v tyrolském Seefeldu "restartovat" českou jedničku uplynulé sezóny Romana Koudelku. Čím, o tom vypráví v exkluzivním rozhovoru.

 

Ladislav Adámek/Sportimage

Jak jste za čtyři dny pokročili?
Viděl jsem Romana párkrát přes léto, pořád zůstáváme v kontaktu. Měl problémy s novou těsnější kombinézou. S ní je mnohem důležitější držet při letu tělo symetricky. Teď jsem si ho prohlédl na nájezdu a při skoku hlavně zezadu.

Za jak dlouho se může pozvednout k lepším výkonům?
Nemůžete očekávat hned výrazné kroky, je to cesta malých krůčků. Ve Světovém poháru se špička znovu velmi, velmi vyrovnala. Problém je hlubší, ale není to zase jako třeba u polského týmu, kde mají potíže přímo s materiálem.

Kdy se tedy dostane do formy?
Na Turné to vypadá ještě asi příliš brzy. Ale na mistrovství světa to může být dobré. Fyzicky je perfektně připraven. Ale víte, ve skocích na lyžích je mnoho věcí ještě za tím.

Co cítíte z Romana?
On je velmi motivovaný, zkouší všechno. Pro mě jako kouče je to perfektní.

Nedrželo ho také v křeči nenaplněné očekávání?
Ne. Navštívili jsme jednoho mého přítele, psychologa, všechno je OK.

Na čem tedy hlavně pracujete?
On stojí takhle (ukazuje křivý postoj, pozn. red.), ale potřebuje držet takovouhle pozici (znovu ukazuje). Protože když jste ve vzduchu takhle, neletíte přímo, máte větší odpor. K čemuž tento rok přispívají těsnější kombinézy. Například mladý německý tým, s nimiž jsem spolupracoval, na tom musel hodně, opravdu hodně dřít.

Kolik dní potřebujete k Romanovu oživení?
Ještě nevíme, zůstane tady asi do čtvrtka nebo do pátku. Pak pojede za týmem do Oberstdorfu. Chceme čtyři dny skákat, což znamená okolo pětadvaceti skoků. Vysoký počet není teď důležitý. Trénujeme taky v tělocvičně, nejen cvičení na symetrii, ale řadu dalších. Nemá problém v tréninku, ale na kopci. Což není tak lehké hned změnit. Obvykle když mají skokani úspěch, nechtějí nic měnit a Romanovi se loni dařilo.

Překvapila vás oficiální nabídka české strany k těsnější spolupráci?
Ne, moc ne. Bavili jsme s panem Jozífkem (sportovní ředitel úseku skoků, pozn. red.) párkrát v průběhu minulé zimy. Vědí, že jsem byl tehdy u českého týmu jakýmsi startérem změn, vedoucích k větší profesionalizaci. Jsme pořád v kontaktu, ale není to tak, jako když tenkrát pomáhal Vasja Bajc Jakubu Jandovi. David (Jiroutek) je pořád hlavní kouč, měl loni velké úspěchy, a pro mě je důležité, že ví, že chci jen trochu pomoct z pozadí.

Dá se to nazvat jako přátelská výpomoc?
Přesně tak.

Vás nedrží žádné závazky?
Teď nemám žádný kontrakt. Je to skvělé, po dvaceti letech si užívám volnou zimu.

Opustil jste po roce Rusko zklamaný?
Chlapci byli perfektní, například Denis Kornilov. Ale zázemí, o tom raději nechci mluvit. Nemyslím tím vybavení a zabezpečení týmu. Nebylo možné něco začít stavět. K tomu potřebujete čas, ne být pod tlakem okamžitého výsledku.

Tomáš Nohejl (Seefeld)

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard