Lyže a snowboard

Björgenová si doběhla s norskou štafetou na MS pro třetí titul

28. února 2013 13:56 - Val di Fiemme

Favorizované norské lyžařky jasně ovládly na mistrovství světa štafetu na 4x5 km. Marit Björgenová běžící na posledním úseku získala ve Val di Fiemme třetí zlatou medaili a celkově jedenáctý titul v kariéře. Za Norkami dnes skončily se ztrátou 26 sekund Švédky. Třetí místo obsadily ruské běžkyně, které měly odstup tři čtvrtě minuty.

Armando Trovati, ČTK/AP

České kvarteto Eva Vrabcová-Nývltová, Petra Nováková, Karolína Grohová a Lucie Charvátová bylo dvanácté, na vítězky ztratilo téměř šest minut.

Štafeta ve složení Heidi Wengová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steiraová a Björgenová zopakovala norské triumfy z minulého šampionátu v Oslu a olympijských her ve Vancouveru. Na letošním mistrovství světa získala pro lyžařskou velmoc už šestý titul.

Vedle Björgenové, která vyhrála sprint a skiatlon, stanula znovu na nejvyšším stupni také Johaugová, jež zvítězila v úterním závodu na 10 km volně.

"Neměly jsme nic jasné, nebylo to tak jednoduché. Všechny jsme musely pořádně makat a zůstat koncentrované. Věděly jsme, že nemůžeme nic vypustit," tvrdila po suverénním vítězství Björgenová.

Dvaatřicetiletá Björgenová se jedenáctým titulem opět přiblížila rekordní bilanci legendární Jeleny Vjalbeové. Někdejší sovětská a ruská reprezentantka má z mistrovství světa 14 zlatých medailí.

Pro Björgenovou to byla zároveň 18. medaile ze světových šampionátů, čímž překonala bilanci svého slavného krajana Björna Dählieho. "Medaile teď nepočítám. Žiju přítomností. Až skončím s lyžováním, tak začnu myslet na to, kolik jich mám," prohlásila trojnásobná olympijská vítězka.